Eğitimin amacı nedir meb ?

Mujden

Global Mod
Global Mod
Egitimin Amac Nedir Meb?

Egitim, insanlarn ozelliklerini gelistirerek, yeteneklerini artrmak, bilgi ve becerilerini arttrmak, kendi potansiyellerinin farkna varp gelistirmek, kisisel ve sosyal butunlugunu olusturmak, yasam becerilerini kazanmak ve uretken bir uye olarak toplumsal hayata katlmak icin onemli bir aractr. Her ogrencinin farkl ozellikleri ve yetenekleri oldugu icin, egitimin amac, her ogrenciye frsat esitligi saglayarak, onlarn her birinin ozellikleriyle basarya ulasmalarn saglamaktr.

Egitimin Genel Amac

Egitimin genel amac, ogrencileri toplumun ihtiyaclarna gore yetistirmek ve toplumsal yasama hazrlamaktr. Bu amacla, ogrencilerin kisisel ve sosyal gelisimleri desteklenir ve bu gelisimlerinin kalc olmas saglanr. Egitim, ogrencilerin kendileri icin en iyi secenekleri secmelerine ve ozguvenlerini arttrarak hayatn farkl alanlarnda basarl olmalarn saglamaya yardmc olur.

Egitimin Ozel Amaclar

Egitimin ozel amaclar, ogrencilerin her alanda gelisimlerinin desteklenmesi icin belirlenir. Cesitli egitim programlar, ogrencilerin davranslarn, kulturlerini, dusuncelerini, kisisel ozelliklerini, fiziksel yeteneklerini ve akademik becerilerini gelistirmelerini destekler. Boylece, ogrencilerin sosyal, duygusal, kulturel, kisisel, fiziksel ve akademik yeteneklerinin gelisimine katk saglanr. Ayrca, ogrencilerin sosyal ve kulturel sorunlarla basa ckma yetenekleri gelistirilir ve ogrenciler, toplumsal ve cevresel sorunlara cozumler uretmeyi ogrenir.

Egitimin Hedefi

Egitimin hedefi, ogrencilerin toplum icindeki cesitli rolleri oynamasn saglamaktr. Ogrenciler, egitim sayesinde, toplumsal ve kulturel rolleri ogrenebilir ve bunlar uygulayabilir. Egitim, ogrencileri, kisisel, sosyal, siyasal, ekonomik ve cevresel degisimlerle basa ckabilme yeteneklerini gelistirmek icin gerekli becerilere sahip olmaya calsr.