Terapi odası hakkında…

Klause

New member
ömründe birinci sefer nazaranceğin şahısla (danışan), terapötik alaka (güven) kurmayı hedefleyeceğin, inanç bağlantısı sonucunda aranızda terapist ve danışan bağlantısının şekillenip kuvvetleneceği, ardından danışanın kendisini açması sonucunda meselelerine yönelik zayıf yanlarının güçleneceği, iç görü kazanacağı, kendini keşfetme sürecinde olacağı, yüzleştirmelerin yapılarak bir daha doğmuş hissiyatı kazanabileceği ve terapi seyahatinde o kişinin hayatına dokunuşlar yapmanın hazzını alacağın özel bir odadır.

Terapi odasında danışan için uygun vakit hazırlanmış olup onun özel hissetmesi için gerekli yaklaşımlar sağlanır. Hayat hikayesinin dinlenmesi danışanı tanımada önceliklidir. Psikoterapi, aşikâr başlı terapi ekollerinden oluşan bir uygunlaştırma sürecidir. Amiyane tabiriyle konuşma tedavisidir.

Psikoterapi sohbet havası ortasında gerçekleşmez. Terapiyi bu alanda gerekli üniversite eğitimlerini ve muhteşem vizyonlarını tamamlamış, ruh sıhhati çalışanları yapabilirler. Halkımızda arkadaşımla konuşmak fazlaca rahatlattı, falanca kişi beni fazlaca uygun anladı usulünde tabirler terapi niteliğinde olamaz. Yakınlarınız sizi anlayabilir evet fakat ruhunuza iyileştirmeler yapabilmek terapistlerin nazaranv sorumluluklarındadır. Üstelik yakınlarınız size yardımcı olayım derken size zehirli geribildirimler vermeleri mümkündür. Var olan mevcut durumunuzu daha da aşağılara ister istemez çekebilirler. Çoklukla yakınlarla paylaşılan sıkıntılar sonucunda “Boş ver, salla gitsin, takma kafana” üzere tabirler kullanılabilir. Bu geri bildirimler zehirlidir ve karşı tarafın tam anlayamadığımızın yansımasıdır. Tedavi bu sözlerde gizli olamaz. Bu işin kolay ve yanlışsız olmayan kısmıdır. Lakin karşı taraf beni fark et niteliğinde derinlikli tabirler kullanıyordur muhtemelen. İşte burada vurgulamak istediği dinamiği âlâ yakalayıp hoş geribildirimler vererek onu tam olarak anladığımızın ve faal dinlediğimizin geri dönütünü vermemiz gerekir. Sohbet havası ve psikoterapi içindeki birinci fark burada ortaya çıkar.

Terapi odası ile tanışan danışanların süreci kimi vakit epey kısa sürebiliyor. Burada sağlıklı olmayan kimi durumlar olduğu akıllara gelmektedir. Terapist kendisini sorgulamalı ve eksik ya da yanlış yaptığını düşündüğü noktaları yakalayıp kendisini kuvvetlendirmek üzere dersler çıkarmalıdır. Danışan ise terapi odası ve psikoterapi ile alakalı bilgi almak üzere terapistinden yardım istemeli yahut araştırmalar yaparak terapi hakkında bilgi sahibi olması sürecin rahat işlemesi açısından fonksiyonellik kazanır. Danışanlar sürece inanmayarak ya da az inanarak gelmiş olabilir, önyargılı gelmiş olabilir, yanlış kanılar taşıyor olabilir. Olabilir de olabilir. O kadar epeyce farklı durumla karşılaşıyorum ki hangi birini saysam bilemedim. ötürüsıyla bu birikimin kısa vadede çözümlenmesini beklemek biraz sıkıntı olabilir. Kısa müddette muazzam sonuçlar bekleyenler var. Elimizde sihirli bir değneğin olmadığını belirtmek istiyorum. Ne yazık ki kimi vakit bu biçimde düşünülüyoruz sanırım. Uzun müddettir dayanak alma gereksinimi olup harekete geçmemiş ve bir birikim oluşmuş danışan portföyü de epeyce gelenler içinde. Sabırlı olup sürece devam edebilmek ve terapistine güvenerek ona tüm gerçekliği ve benliği ile açık olmak epeyce fonksiyoneldir. Ve aslında danışanın kendisine yaptığı değerli bir yatırımdır.

Psikoterapi sürecinde saklılık unsuru vardır. Terapist ve danışan ile görüşmeler büsbütün terapi odasında kalacağı taahhüdünde bulunuyoruz. Çiftlere yönelik tarafsızlık unsurumuz var. Çiftlerden rastgele birisi ile koalisyon kurmayız bildirisini onlara veriyoruz. Eşitlik unsurumuz var. Her çift danışana yönelik eşit aralıkta yaklaşım sağlıyoruz. Kişisel danışmanlıkta da bireyin ailesine yönelikte eşit davranmak etik kıymetlere bağlılık açısından epeyce fonksiyoneldir. Ve gerekli görülür ise öteki aile bireyleri ile de görüşmek istenilebilir açık kapısını bırakıyoruz. Zira aile dinamikleri birbiri ile örüntülüdür. Ve danışanı aileden soyut olarak ele almak yanlış olacaktır. Aile bir bütündür ve her insanın birbiri ile münasebetleri vardır. Sacayağına benzetirim. Bir tanesi tabana sağlam basmaz ise sacayağı yamuk olacaktır. Bu metaforik örnekten de anlaşılacağı üzere sağlıklı münasebetler kurmak aile paydası altında her insanın birbirine yapmış olduğu birer yatırımdır aslında.

Pekala terapi odasında süreç nasıl işliyor? Şartsız kabul ve hürmet duyularak ve muhakkak suçlama ve yargılamalar olmaksızın kabul lisanı kullanılıyor. Bu durumda danışanın kendisinin ne olursa olsun kabul edildiği kanısını oluşturuyor. Ve oluşan inanç duygusu ile kendisini açmalar başlıyor. Psikoterapi bir ayna olarak düşünürsek; gerekli his, içerik yansıtmaları ve teknikler ile danışanın kendisini görmesine ayna tutmuş oluyoruz. Karanlık bir yolda iken danışan elinde tuttuğu el feneri nazaranvi görür psikoterapist. Yani ne yapacağı ve neye karar vereceği sorumluluğu danışana aittir. Biz bu süreçte danışana eşlik ederiz. Kendisini en uygun tanıyan kişi bir daha danışanın kendisidir. ötürüsıyla “Hocam ne yapmalıyım?”, “Neye karar vermeliyim?” üzere soru yöneltenlere “Sizi en düzgün tanıyan bir daha kendinizsiniz. ötürüsıyla karar merci sizsiniz.” sözünü kullanmak yerinde ve sağlıklıdır. Lakin verecek olduğu sonucun olumlu ve olumsuz yanları üzerine değerlendirmeler olağan olarak yapılacaktır.

Konut ödevleri de seansların bir kesimi niteliğindedir. Burada hedef danışanın mevcut sorunlarına karşı kendisinde iç görü kazanmasını sağlamak ve seansa getirdiği ödevlerle üzerinde konuşarak ilerleme ve iyileştirmeler sağlamaktır.

Ruhsal testler de psikoterapinin ayrılmaz bir kesimidir. Danışanı tanımamız ne seviyede ve zayıf yanlarının neler olduğunu öğrenebilmemiz açısından gerekli testleri uygulamak fonksiyoneldir.

Terapi odasının en hoş yanı bir terapist olarak bana nazaran şudur: Danışanlar ile gerekli çalışmayı yapıp psikoterapi sürecinde başarılı olduğunda ve neticelendirdiğinde süreci bir daha gerek duymaları halinde bağlantıya geçebilecekleri iletisini vermek gereklidir. Ve danışanlardan yaptığımız çalışmalara yönelik istediğim geribildirimler sonucunda hoş dönütler almak mesleksel doyum açısından çok memnunluk verici olabiliyor. Onların ömrüne bir terapist olarak dokunmak ve bakılırsavimi en hoş biçimde yapmanın verdiği huzur ile onları tahminen de son kez ofisimden yolcu edip gerilerinden bakarken memnunluk ve huzurun hazzına ulaşmak kıymet biçilemez bir durum. Bu durumu bana sağlayan, sağlamaya çalışan, sağlamaya çalıştığımız ya da hayatına dokunuş yaptığımı bilen tüm danışanlarıma buradan fazlaca teşekkür ediyorum. Emin olun benden öğrendikleriniz olduğu üzere benim de sizlerden öğrendiğim epey şeyler oluyor. Yeterli ki varsınız diyor, sevgilerimi iletiyorum. Bir daha sonraki yazımda görüşmek umuduyla. Sağlıcakla…