TEB Akıl Fikir ve Gençlik Buluşması gerçekleşti

tanitici50

New member
14 yıldan bu yana hem kurum ortasında tıpkı vakitte ülke genelinde farklı platformlarda inovasyonu geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya yönelik değerli adımlar atan ve inovasyonu DNA’sına işleyen Türk İktisat Bankası (TEB), bu yılki Akıl Fikir ve Gençlik Buluşması’nı “Dünya bir daha Başlatılıyor: Sen de Yerini Al” temasıyla gerçekleştirdi. 18 Haziran Cuma günü online olarak gerçekleşen aktiflikte inovasyon bir daha ülke gündemine taşındı.

Klasik hale gelen TEB Akıl Fikir ve Gençlik Buluşması’nın açılış konuşmasını yapan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, TEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Bade Sipahioğlu Işık ve FutureBright Research Kurucusu ve Yönetici Ortağı Akan Abdula ile birlikte “Dünya bir daha Başlatılıyor” panelinde gençlerin sorularını yanıtladı. Aktiflikte muharrir ve fütürist Brett King “Bankacılığın ve Her Şeyin Geleceği” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici konuşmasında, pandemi sürecinin herkese iş birliği yapmanın ne kadar kıymetli olduğunu öğrettiğini söylemiş oldu ve şu biçimde devam etti: “Bu sürecin akabinde mahallelerimize, sokaklara, tribünlere, konserlere kavuşuyoruz. Yollarımıza, işlerimize tekrar geri dönüyoruz. Fakat geri dönerken birtakım kurallar değişiyor. Yaşamak için ebediyen el ele vermeye muhtaçlık var. Bunu da en sert biçimde pandemi periyodunda öğrendik. ömrün her alanında iş birliklerine gereksinimimiz var. Bu bizim iş dünyamız için de geçerli. Pandemide iş birliğini düzgün yapanlar ve adapte olabilenler aslına bakarsanız bu periyodu uygun geçirdiler. Zekanın göstergesi adaptasyondur.”dedi.

Bir yandan da fikirlerin lakin oldukcalu insan iştirakiyle hayata geçirilebildiğinin altını çizen Leblebici, “Fikirler gelirken o fikirleri hayata geçirecek ortamı yaratmanız lazım. Bu fikirler bizim iş yapış süreçlerimizden eserlerimize kadar bir fazlaca şeyi değiştiriyor.” dedi. Adaptasyonun yanı sıra yaşanılan etrafa ve topluma katkı sağlamak gerektiğini de vurgulayan Leblebici, “Yaptığımız işte topluma, etrafa, tabiata katkı sağlamalıyız. Kimi şeyleri yaparken vicdanı öne koymalıyız. Yaşadığımız ortamı düzeltmeliyiz. bu türlü dünya daha düzgün bir yere gelebilir” dedi.

Toplumsal sorumluluk şuurunun de önemli manada öne çıktığına değinen Leblebici, şirketlerin kendilerini toplumsal sorumluluk şuuruyla yapılan çalışmaların yarattığı olumlu tesirle güncellemesi gerektiğini kaydetti. Leblebici, “Bu güncellemeyi yapabilmek için genç ve deneyimli beşerlerle jenerasyonları bir ortaya getirmek lazım. Rastgele bir ayrım yapmadan her insanın fikrini dinlemek lazım. Dinlediğiniz ve desteklediğiniz vakit, akıl da fikir de yaratıcılık da geliyor. Bu bir ekosistem işi” diye konuştu. Gençlere “Korkmayın” davetinde bulunan Leblebici, “Kendi deneyimlerinize itimadın ve kendinizi geliştirmeye çalışın. Değişmeyen tek kural daima etkin olabilmek daima yola çıkabilmek” dedi.

TEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Bade Sipahioğlu Işık ise şunları söylemiş oldu: “TEB’in inovasyon seyahati bundan tam 14 yıl evvel başladı. Bu 14 yılda üniversite öğrencilerinde inovasyon şuurunu artırdık, müşterilerimizle birlikte eser ve hizmetlerimizi bir daha tasarladık, teknolojik girişimcilerin çevik dünyasını ve yeni teknolojilerini bankamıza taşıdık. Dalda pek epeyce unsur imza attık.” Işık şöyleki devam etti: “14 yıldır inovasyonu kurumun DNA’sına işlemiş, açık inovasyona inanan ve Türkiye’nin dört bir yanında yenilikçi fikir ve projelerin üretilmesi için çalışan bir banka olarak, TEB Akıl Fikir Yarışması’nı her yıl gerçekleştiriyoruz. icatcikar.com web sitemiz üzerinden gençlerimizin, müşterilerimizin ve girişimcilerimizin birbirinden parlak fikir ve projelerini alıyoruz.”dedi.

Fütürist Brett King ise konuşmasında, 21. yüzyılın hayli farklı maharetler gerektirdiğini ve dijital altyapının günlük gereksinimleri karşılamak için kritik ehemmiyete sahip olduğunu söylemiş oldu. King, “Yapay zekanın ortaya çıkması ve iklim değişikliği insanlığı epey farklı evvelare ahenk sağlamaya zorlayacak. TEB’in yarının geleceğini inşa etmek için bugünün gençleriyle bir ortaya gelmesi hayli memnunluk verici” tabirlerini kullandı.

Akıl Fikir Yarışması’na bu yıl 12.700 başvuru

TEB Akıl Fikir Yarışması’nın yarışma sitesinin bu yıl 181 farklı üniversiteden müracaat aldığını belirten Işık, “Bu yıl prestijiyle 12 binin üzerinde müracaat aldığımız yarışımızda, projelerin yüzde 70’i üniversite öğrencilerinden, yüzde 21’i müşterilerimizden geldi. Dört yıl evvel yarışa dahil ettiğimiz Teknolojik Teşebbüsçü Kategorisi’ne ise 1.153 teşebbüs fikri ile müracaat yapıldı” diye konuştu.

Mükafatlar sahiplerini buldu

Yarışın heyeti TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Vestel Ventures İdare Şurası Üyesi Cengiz Ultav, Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü His Eren, Dell Genel Müdürü Işıl Hasdemir, KWORKS Yöneticisi Dr. Mahmut Özdemir, Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt, Cisco Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Onur Akın, LC Waikiki Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Serdar Raşit Alemdar, Startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal ve Dünya Gazetesi Yayın Şurası Lideri Gurur Oğuz’dan oluştu.

TEB Akıl Fikir Yarışması’nın Öğrenci ve Yeni Mezun kategorisi birincisi Hasret Tetik, ikincisi Güneş Oğul ve üçüncüsü Nazenin Güre’ye finansal mükafatlar verildi. Ayrıyeten en inovatif 3 proje sahibi Bahçeşehir Üniversitesi tarafınca MBA Bursu ile ödüllendirildi.

Müşteri kategorisinin birincisi Burak Özdoğan, ikincisi Tutku Aytürk, üçüncüsü Mehmet Temel oldu. Bu şampiyonlara finansal mükafatlar ve ayrıyeten birinciye akıllı telefon armağan edildi.

Girişimcilerin projelerinin değerlendirildiği Teknolojik Girişimci kategorisinde bu yıl iki proje birinciliğe seçildi. Berkay Büyüklüoğlu ve Hakan Aktan birinci olurken, ikinci Burhan Tutan, üçüncü ise Nuri Sayraç oldu. Teknolojik Teşebbüsçü kategorisi şampiyonları finansal mükafatlar kazanırken, birinci beşe giren bütün finalistler TEB Teşebbüs Evi’ne iştirak hakkı kazandı.

TEB’in Türkiye’de bir birinci olan ve bu yıl altıncısını gerçekleştirdiği TEB Kurum içi Girişimcilik Programı ödülleri de merasimde dağıtıldı. Programa bu yıl 182 çalışan iç teşebbüs projeleriyle başvurdu. TEB’in Kurum içi Girişimcilik Programı ile kurum ortasında işbirliği ve ortak çalışma kültürü gelişirken, TEB’lilerin teşebbüsçü yanları da giderek güçleniyor. Program ile kurum ortasında yenilikçi ve bankanın geleceğini değiştirebilecek projeler üreten ve projelerini bir teşebbüsçü üzere hayata geçiren “İç Girişimciler” yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst