Sedat Peker’in savları ile gündeme gelmişti: Esenyurt Üniversitesi’ne tahsis iptal edildi

TasFirin

New member
Sedat Peker’in savları ile gündeme gelmişti: Esenyurt Üniversitesi’ne tahsis iptal edildi Eski AKP’li Esenyurt Belediye Lideri Necmi Kadıoğlu’nun yöneticisi olduğu ve Esenyurt Üniversitesi’nin de kurucusu olan vakfa, üniversite yapılmak üzere 2011 yılında bedelsiz verilen 25 dönümlük belediye toprağına ait tahsis sonucu oy birliği ile iptal edildi. Arazi tekrar Esenyurt Belediyesi’nin oldu.

Sıhhat sıkıntılarını münasebet göstererek periyodunu tamamlamadan 2017 yılında nazaranvinden istifa eden eski Esenyurt Belediye Lideri AKP’li Necmi Kadıoğlu ve Esenyurt Üniversitesi’nin sahipleri Yüksel Özyurt ve Orhan Özyurt’un isimleri kabahat örgütü yöneticisi Sedat Peker’in argümanları ile geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme geldi.

Peker, Yüksel Özyurt ve Orhan Özyurt’un İçişleri Bakanı’nın zımnî ortaklarını olduğunu savunmuştu. Özyurt kardeşlerin Esenyurt Üniversitesi’nin sahipleri olduğunu ve ‘karun kadar zengin’ olduklarını öne süren Peker, Esenyurt Belediyesi el değiştirene kadar ilçenin şimdi bütün ihalelerini Özyurt kardeşlerin aldığını argüman etmişti.

TAHSİS OY BİRLİĞİ İLE İPTAL

Argümanlarda ismi geçen Esenyurt Üniversitesi ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Esenyurt Belediyesi’nin 2011 yılında o periyodun belediye lideri Necmi Kadıoğlu’nun kurucusu olduğu Yeşilköy 2001 Eğitim Kültür ve Sıhhat Vakfı’na üniversite yapılması için tahsis ettiği Esenyurt Belediyesi’ne ilişkin 25 dönümlük arsa, Esenyurt Belediyesi tarafınca geri alındı.

25 bin 996 metrekarelik arsa, 10 Mart 2011 tarihindeki meclis sonucu ile Esenyurt Üniversitesi’nin kurucu vakfı olan Yeşilköy 2001 Eğitim Sıhhat ve Kültür Vakfı’na 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilmişti.

Ortadan geçen 10 yıla karşın arazi üzerinde rastgele bir çalışma yapılmadı. Esenyurt Belediye Meclisi’nin 8 Temmuz tarihindeki oturumunda tahsisin iptaline ait teklif oy birliği ile kabul edildi.

MAHKEMEDEN KARAR ÇIKTI

Kelam konusu tahsis iptali teklifi daha evvel de meclis gündemine gelmiş fakat çoğunluktaki AKP-MHP kümesinin oyları ile reddedilmişti.

Esenyurt Belediye Lideri Kemal Deniz Bozkurt da 6 Şubat 2020 tarihindeki meclis sonucunın iptali istemi ile dava açmıştı. İstanbul 10. Yönetim Mahkemesi meclis sonucunın iptaline karar vermişti. Karar istinafa taşınmıştı.

İstinafın akabinde iptal sonucu katılaştı ve husus tekrar meclis gündemine geldi. Tartışmalı tahsis sonucu iptal edilmiş oldu.

Bugüne kadar çivi dahi çakılmayan arazinin Bozkurt’un ‘kampüs lise’ projesi kapmasında eğitim hedefli kullanılmasının planlandığı öğrenildi.

Necmi kadıoğlu/Sözcü