SAHA MBA müracaatları başladı

tanitici50

New member
SAHA İstanbul’un, savunma endüstrisinde yer alan firma yöneticilerinin ve kesim çalışanlarının eğitim gereksinimini belirleyip nitelikli insan gücünü geliştirmek emeliyle kurduğu SAHA Akademi 2021-2022 eğitim periyodunu Eylül ayında yeni yetkinlikleriyle açıyor. Dünyanın en tanınan MBA programlarının müfredatı örnek alarak hazırlanan üçüncü programın eğitmen takımında; kesimin değerli firmalarının yöneticileri, yerli ve yabancı bilim insanları, üst seviye bürokratlar ve TÜBİTAK TÜSSİDE uzmanları yer alacak. İstanbul, Ankara ve Gaziantep’teki merkezlerde gerçekleştirilecek, toplamda 150 kişilik sonlu kontenjanın bulunduğu 3. SAHA MBA Yönetici Geliştirme Programı’na katılacak. Adayların özgeçmişleri puanlanarak en yüksek puanı alan iştirakçiler kontenjan dahilinde kabul edilecek. Savunma endüstrisinin başkan firmalarının yöneticilerinin, üst seviye bürokratların, yerli ve yabancı bilim insanlarının da eğitimci olarak katıldığı SAHA MBA programı 27 Eylül’de yeni eğitim yılına başlayacak.

2021-2022 eğitim devri dört tema altında tasarlandı

Dünya standartları ve dalda faaliyet gösteren firmaların muhtaçlıkları dikkate alınarak hazırlanan 2021-2022 eğitim programında ders içeriği; “Kurumu Yönet, İşi Geliştir, Yönetici Tarafını Güçlendir, İnovasyon ve Ar-Ge Kültürüyle Bütünleş” olmak üzere dört tema altında tasarlandı. Kurumu Yönet teması altında; strateji oluşturma ve kurumsal işletme idaresi mevzuları üzerinde durularak, uygulamalarla zenginleştirilmiş halde tüm taraflarıyla değinilecek ve köprü eğitimler yoluyla iştirakçi profillerine göre aile işletmeleri ve kurumsal işletmelere mahsus bahisler ele alınacak. Savunma sanayi ekosisteminde iş modeli geliştirme, pazar dinamiklerini sürece entegre etme, markalaşma ve rekabet avantajı sağlayacak strateji ve uygulamalarını hayata geçirmeye katkı sunacak İşi Geliştir temasıyla iş geliştirmeye yönelik faktörler kapsayıcı bir biçimde eğitimler verilecek. Yönetici Tarafını Güçlendir temasında yöneticilerin kendilerine has liderlik yaklaşımlarını geliştirebilmelerine taban hazırlanırken, İnovasyon ve Ar-Ge Kültürüyle Bütünleş temasında da inovasyon iklimi ve Ar-Ge ve inovasyon idaresi mevzuları tüm taraflarıyla irdelenecek.

Programa yeni yetkinlikler eklendi


40 eğitim başlığı altında 252 saatlik seçkin bir programla hazırlanan SAHA MBA programına bu yıl ayrıyeten; 30 saatlik İşletme İdaresi Simülasyonu, 12 saat Mentörlük Programı ve 24 saat Hadise Çalışması yetkinlikleri de eklendi. İşletme İdaresi Simülasyonu ile iştirakçiler; deneyimleyerek öğrenme ve edindikleri ayrıntıları gerçek hayata uyarlama talihi yakalayacak. Mentörlük programı ile deneyimli iş ve seçkin bilim insanlarının tecrübe ve idare deneyimlerinden yararlanacak. Olay çalışmalarıyla karar verme yeteneklerini geliştirerek iş omurundaki sorunlara yenilikçi tahliller sunma yeteneği kazandırılacak.

“150 yöneticiyi daha geleceğin savunma endüstrisine hazırlayacağız”

SAHA MBA’nın yeni devriyle ilgili açıklamalarda bulunan SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, “SAHA MBA programımızla değerlerimizden ilham alarak, bilgisi ve gücüyle kurumunu, çalışanlarını doruğa taşıyacak yöneticileri yetiştirme ve geliştirmek istiyoruz. Ulusal Teknoloji Hamlesi’ne katkılarımızın bizden daha sonraki jenerasyonlarda de devam etmesi ismine hayata geçirdiğimiz programımızın üçüncü devrinde de yeni yetkinliklerimizle geleceğin savunma endüstrisine istikamet vereceğiz. SAHA MBA’da maksadımız epeyce fazla iştirakçiye eğitim vermek değil, eğitim kalitesini milletlerarası standartlara yükselterek, dünya çapında birinci 10 MBA programı içinde yer almak. Bunu başarmak için de bölüm başkanı firma yöneticileri, üst seviye bürokratlar, yerli ve yabancı bilim insanlarının eğitim vereceği programımızla Ar-Ge’den inovasyon külçeşidinin geliştirilmesine kadar farklı konularda eğitimleri müfredatımıza kazandırdık” diye konuştu.

“Gelecekteki gereksinimlere odaklanıyoruz”

MBA programı ile kesimin bugün değil gelecekteki gereksinimlerine da odaklandıklarını belirten Keleş, “Programımıza yeni temalar ve yetkinlikler ekleyerek bölümün ve yöneticilerin gereksinimlerine tahlil sunuyoruz. Her periyot yenilerini eklediğimiz tema ve yetkinliklerimizle yöneticilerin, kurumlarının potansiyelini artırmak için yol gösterici olmalarına, takımlarını ortak hedefler etrafında bir ortada tutabilmelerine ve işlerini daha faal bir biçimde yönetebilmelerine bugün olduğu üzere gelecekte de takviye olacağız. Yeni eğitim periyodunda de bölümün ortasında yer alan hocalarımız, dalın tüm dinamiklerini karşılayan müfredatımızla ekonomik gelişimden dijital dönüşüme, yöneticilik marifetlerinden, tüzel süreçlere kadar bir yöneticinin muhtaçlık duyacağı ayrıntıları en ince bilgileriyla aktaracağız” dedi.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst