SAHA İstanbul, Çorumlu sanayicilerle buluştu

tanitici50

New member
Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul’un yerli ve ulusal teknolojilerin ülke genelinde üretilmesi ismine gerçekleştirdiği Çorum Savunma Sanayi Buluşması, kesim ismine değerli gelişmelere konut sahipliği yaptı. Ulusal Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede üzere isimlerin katıldığı, Çorum Sanayi Odası Lideri Çetin Başaran Hıncal’ın açılış konuşmasıyla başlayan aktifliğe Çorumlu endüstriciler ağır iştirak gösterdi.

Çorum’dan dört firma savunma endüstrisinde üretime başladı

Aktifliğin açılış konuşmasını yapan Çorum Sanayi Odası Lideri Çetin Başaran Hıncal; “Çorum Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaklaşık on yıldır savunma endüstrisine katkılarımızı sunmak için çok büyük gayret sarf ediyoruz. İstanbul ve Ankara sanayi yolunda sıkışmış durumda olduğundan artık Anadolu’da üretime başlıyoruz. Bu alt yapı ve sanayi kültürü Çorum’da var. Çorum şu anda yalnızca savunmada değil bilhassa makine endüstrisinde de değerli rol oynuyor. Bugün 200 firma mamüllerini 160 ülkeye ihraç ediyor. Umarım bugünün sonunda Çorum ve savunma endüstrimiz ismine iyi sonuçlarla biter” diye konuştu.

Türkiye’nin savunma endüstrisinin yerlilik oranı bugün yüzde 70 düzeylerine ulaştı


Konuşmasında Türkiye savunma endüstrisinin gelişimi hakkında bilgiler veren Millî Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, “SAHA İstanbul öncülüğünde savunma endüstrisiyle iş yapan arkadaşlarımla bir ortada olmaktan memnunluk duyuyorum. Çorum teknolojisiyle endüstrisi ve 1 milyar doları aşan ihracatıyla kıymetli bir noktaya geldi. Bundan daha sonra, savunma endüstrisinde en gerçek isimlerle neler yapabiliriz konuşacağız. Biz savunma endüstrisini ileri taşımak için her konudaiş birliğine hazırız. Türkiye’nin savunma endüstrisinin yerlilik oranı bugün yüzde 70 düzeylerine ulaştı. Bugün kritik teknolojileri yerlileştirerek yüzde 90’lara nasıl çıkaracağız, Çorum’daki küçük sanayicilerimizi nasıl orta ve büyük sanayiciye dönüştürürüz onu konuşmamız gerekiyor. Çorum bugün beli bir noktaya geldi. Bundan daha sonra neler yapabiliriz onları ele alacağız” dedi.

“Çorumlu endüstriciler Ar-Ge çalışmalarına daha fazla kıymet vermeli”

Konuşmasına protokole teşekkür ederek başlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede; “Bugün SAHA İstanbul öncülüğünce Anadolu’da düzenlemekte olduğumuz bir sanayi buluşmasıyla bir ortaya geldik. Bugün burada Çorumlu firmalara savunma endüstrisinde istikamet vermeyi, Çorum’da katma kıymetli eserler üretmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin savunma endüstrisinde yerlilik ve ulusallık oranını artırmak istiyoruz. Çorum lokasyon açısından havalimanlarına, limanlara ve biroldukca noktaya pek yakın bir pozisyonda yer alıyor. Çorum, Sungurlu ve Osmancık organize sanayi bölgelerimiz yatırma hazır bir biçimde bekliyor. Çorum bölgesel teşvik kapsamında dördüncü sırada yer alıyor. Bu pozisyonu tesirli bir biçimde kullanarak savunma endüstrisinde nitelikli işler yapıp Türkiye savunma endüstrisinin pozisyonunu da daha üstlere taşımalıyız. Bugün birfazlaca Avrupa ülkesi Türkiye’de üretim yapmak üzere gayeleri bulunuyor. Bizim de birebir biçimde dünyaya açılmamız gerekiyor. Bu doğrultuda da Çorum’da sanayicilerimizden istediğimiz; Ar-Ge çalışmalarına daha fazla ehemmiyet vermeleri, organize sanayi bölgelerinde daha fazla çalışma yapmaları, teknoloji odaklı sanayi atağını yakından takip etmeleri istikametinde. bir daha savunma sanayi iş birliklerine değer vermelerini ve insan kaynaklarına daha fazla takviye vermelerini istiyoruz” halinde konuştu.

Açılış konuşmaları daha sonrası Çorum Sanayi Odası Lideri Çetin Başaran Hıncal ve Çorum Vali Yardımcısı Recep Yüksel; Ulusal Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’ye plaketlerini takdim etti.

Buluşma, savunma endüstrisinde yerlilik ve ulusallık oranını üst taşıyacak

Buluşma hakkında değerlendirmelerde bulunan SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, “SAHA İstanbul olarak hayata geçirdiğimiz tüm etkinliklerimizle Türkiye’nin savunma endüstrisini bir adım daha ileri taşıyoruz. Çorumlu sanayicileri savunma endüstrisinin değerli birer oyuncusuna dönüştürmek ismine gerçekleştirdiğimiz birinci etkinliğimizle de bu gayede değerli bir yol kat ettiğimizi düşünüyorum. Bu buluşmanın meyvelerini kısa mühlet içerisinde hem Çorumlu sanayicilerimiz hem savunma endüstrimiz birebir vakitte ülkemiz toplayacak. Bu buluşma savunma, havacılık ve uzay endüstrisindeki yerlilik ve ulusallık oranımızı daha da üstlere taşıyacak. Kümelenme olarak Çorum’un yanı sıra Anadolulu üreticinin de savunma endüstrisine katkılarını artırmak için çalışmalarımızı her geçen gün artırarak sürdüreceğiz” diye konuştu.

Dalın başkan firma yöneticileri panellerde konuşacak

Dünya Gazetesi Genel Yayın Direktörü Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panellerde; Savunma Sanayi Başkanlığı Endüstrileşme Daire Lideri Murat Çizgel, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ulusal Teknoloji Genel Müdür Zekeriya Coştu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdür Vekili Serkan Çelik, Makina Kimya Sanayisi Genel Müdürü Yasin Akdere, Ulusal Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürü İmdat Ersoy, ASELSAN Tedarik Zinciri İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Nuh Yılmaz, Roketsan Tedarik’ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Akın Toros, TÜBİTAK SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş konuşmacı olarak katıldı. Panel iştirakçilerine ve protokole plaket takdiminin de yapıldığı aktiflik daha sonrası savunma endüstrisinde faaliyet gösteren üç fabrikaya ziyaret düzenlendi.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst