Pandemide dijital hizmetlere yatırım yapan markalara bağlılık artıyor

tanitici50

New member
Cisco AppDynamics, Uygulama Dikkat Endeksi araştırması tüketicilerin uygulama ve dijital tahlillere bağlılığının pandemi başlangıcından bu yana büyük artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Dünya genelinde 13.000’den çok tüketicinin dijital davranışlarını ele alan araştırmaya nazaran tüketiciler artık yetersiz uygulama tecrübesine sıfır tolerans gösteriyor. Üstelik performans sıkıntısının asıl sebebine bakmaksızın bu durumdan uygulamayı ve markayı sorumlu tutuyor.

2020’NİN başından bu yana tüketicilerin dijital hizmetleri kullanım alışkanlıklarında ani ve genel bir artış görüldü ve bu durum tüketicilerin markalarla etkileşime geçme, mal ve hizmetleri tüketme ve satın almaya karar verme biçimlerini değiştirdi. Cisco AppDynamics, Uygulama Dikkat Endeksi araştırmalarının sonuncusunda insanların “pandemi öncesine kıyasla yüzde 30 daha fazla uygulama kullanmaya başladığı” ortaya çıktı. Bu sonuç da kişilere/müşterilere yanlışsız dijital tecrübe sağlanmasının ehemmiyetini ortaya koyuyor.

Cisco’nun araştırmasına bakılırsa:

Dijitalleşmeye ve dijital hizmetlere daha bağımlı hale geldikleri için tüketicilerin yüzde 76’sının dijital hizmetlerden beklentileri 2020’nin başından bu yana çok arttı.

Tüketicilerin yüzde 60’ı ise beklentileri karşılanmadığında sorunun asıl kaynağına bakmaksızın durumdan “uygulamayı ve markayı” sorumlu tutuyor. Sayfanın yavaş yüklenmesi, kesinti yahut güvenlik sıkıntıları üzere uygulamanın kendisinden kaynaklanan bir sorun ya da ödeme ağ geçitlerinin yavaşlığı üzere üçüncü parti hizmetlerle ilgili teknik problemler kelam konusu olsa dahi tüketici bu durumun faturasını sırf markaya kesiyor.

İnsanların yüzde 72’si dijital hizmetlerin yahut uygulamanın kusursuz çalışmasını sağlamanın markanın sorumluluğu olduğunu düşünüyor.

Yüzde 92’si ise dijital hizmetlerden güvenilirlik ve istikrarlı performans bekliyor.

Uygulama tecrübesine yatırım yapan markalar tüketici sadakatini garantiliyor

Tüketiciler uygulamaları ve dijital hizmetleri yalnızca gündelik işleri için değil direkt irtibatın mümkün olmadığı vakit içinder için de kullanıyor. Bu noktada araştırmanın neticelerina nazaran tüketicilerin %85’i dijital hizmetlerin gündelik hayatın son derece değerli bir modülü haline geldiğini söylerken, yüzde 84’ü bu hizmetlerin pandemide ömürlerini daha katlanılır hale getirdiğini ifade ediyor. Bunun yanında markaların pandemi devrinde dijital hizmetlerine ne kadar yatırım yaptığı da tüketicilerin markalara olan sadakatini etkiliyor. Katılımcıların yüzde 72’si beğenip bağlandıkları hizmetlere erişebilmelerini sağladığı için pandemi devrinde dijitalleşmeye yatırım yapan markalara “minnettar olduklarını” söylüyor. Yüzde 67’lik bir kısım ise pandemi döneminde dijital hizmetlerinin kalitesini arttıran markalara daha “bağlı olduklarını” söz ediyor.

Markaların hakikat “deneyim” sağlamak için tek bahtı var

Cisco AppDynamics Uygulama Dikkat Endeksi araştırmasına göre tüketicilerin:

Yüzde 61’i dijital hizmetlerden beklentilerinin artık geri dönülemez bir halde değiştiğini ve artık makus performansa tahammül etmeyeceklerini söz ediyor.

Yüzde 72’si dijital hizmetlerin kusursuz çalışmasını sağlama sorumluluğunun markaya ilişkin olduğunu, yüzde 57’si ise öbür bir hizmet sağlayıcıya geçmedilk evvel bir markanın kendilerini etkilemek için tek talihinin olduğunu söylüyor.

Yüzde 72’si dijital hizmetlerin meselelerinden kimin sorumlu olduğunu umursamadıklarını, yalnızca sıkıntıların çözülüp hizmetlerin eksiksiz çalışmasını istediklerini lisana getiriyor.

Yüzde 68’ine bakılırsa bu çağda ve günümüzde markaların yetersiz dijital tecrübeler sunması kullanıcılara saygısızlık.

Yüzde 57’si dijital hizmetler ve uygulamalarla ilgili problemlerin birçoklarının büsbütün önlenebilir olduğunu düşünüyor.

Yüzde 73’ü hayat olağana döndüğünde dahi pandemi devrinde kullandıkları dijital hizmetleri kullanmaya devam edeceklerini söylüyor. Bu da teknoloji üreticilerinin kusursuz dijital tecrübeler sunmak için günümüzün altyapılarının karmaşıklıklarıyla başa çıkma konusunda karşı karşıya kaldıkları baskının ortadan kalkmayacağını gösteriyor.

Cisco Orta Doğu ve Afrika CTO’su Osama Al-Zoubi, husus hakkında şunları söylemiş oldu: “Dünyanın her yerinde, olağanlaşmaya kadar insanların ömürle irtibatını kuran uygulamalar oldu ve beşerler artık kusursuz bir dijital tecrübeden daha azını katiyen kabul etmeyecek. Teknoloji üreticileri artık dijital dönüşüm çalışmalarını kıymetlendirme ve kullanıcılara “genel uygulama deneyimi”ni birinci etkileşimden sunma konusunda her zamankinden daha büyük bir baskı altında. Cisco’nun tam yığın izlenebilirlik tahlilinin kritik bir bileşenini sunarak kullanıcıların beklentilerinin karşılanmasına yardımcı olabilecek tek sağlayıcı olan AppDynamics’i kullanan teknoloji üreticileri, BT altyapılarının ortasında ve ötesinde nelerin olduğunu iş tesiri perspektifinden görüp, anlayıp, optimize edebilecek.”

Hibya Haber Ajansı
 
Üst