Olaf Heine: Hawaii'nin renkli sahnelerinin arkasına bir bakış

Klause

New member
Hawaii'yi düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk görüntü nedir? Belki rengarenk çiçek zincirleri, belki de sarı kumların üzerindeki partide mutlu gülümseyen Hawaiililer, Haberin Detaylarıda bir yanda turkuaz su, diğer yanda yemyeşil ormanlar. Belki Hawaii gömlekleridir. Ancak Hawaii ile ilişkilendirdiğiniz parlak renklerin olma ihtimali yüksektir.

Orta Pasifik'teki takımadaların bir başka yanı daha var; belki ilk bakışta ya da uzaktan bakıldığında gözden kaçabilecek neredeyse melankolik, derin bir ruh. Ünlü portre fotoğrafçısı Olaf Heine, yıllarca bazen özel olarak, bazen bir görev için adaları ziyaret ediyor ve yeni bir fotoğraf serisinde Hawaii'ye kendi bakış açısını getiriyor.

Heine, “On bir yıl boyunca Los Angeles'ta yaşadım ve Hawaii'ye gitmek, Berlin'den Mallorca'ya uçmaya benziyor” diyor. yıldız özel projenin başlangıcından itibaren. İlk ziyaret 1999'da gerçekleşti. Ondan sonra, ilk başta işi nedeniyle geri gelmeye devam etti, “ama sonra adalar beni giderek daha çok büyüledi.”

Hawaii renkli görüntüsünden daha fazlasıdır

Genellikle dünyanın her yerinden müzisyenlerin ve ünlülerin fotoğraflarını çeken fotoğrafçıyı Hawaii gibi bir yere çeken şey tam olarak nedir? Heine, “Beni en çok büyüleyen şey okyanus. Hawaii sakinleri için hem hayat veriyor hem de tehdit ediyor; su, adaların hatlarını sürekli değiştiriyor” diye açıklıyor. Aynı zamanda okyanus, insan eylemlerinin sonuçlarını da acımasızca yansıtıyor; örneğin denizden çıkan büyük plastik koleksiyonları şeklinde. “Büyük Pasifik Çöp Alanı olarak adlandırılan, Fransa'nın üç katı büyüklüğünde bir plastik çöplük, Hawaii'nin ana adasının doğu ve güneyindeki kıyı açıklarında dolaşıyor.”

Ziyaretleri sırasında Heine, Hawaii'nin renkli görüntüsünden çok daha fazlası olduğunu hemen fark eder. Bu yüzden adaları ve özellikle de ada sakinlerini tasvir etmeye karar verir. Tıpkı daha önce Brezilya'da yaptığı gibi. Her iki fotoğraf serisi de çoğunlukla siyah beyazdır. Brezilya projesi Heine'yi 2010 ile 2014 yılları arasında meşgul etti. Sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan yükselişte olan ve iyimser bir ruha sahip bir ülkeyle karşılaştı.

Dünyanın son orijinal yerlerinden biri olarak Hawaii

Heine, “Beni heyecanlandıran şey her şeyden önce Oscar Niemeyer'in mimarisiydi ve bunu bu atmosferi yakalamak için birleştirici bir unsur olarak kullandım” diyor. Sonra da vurmak istediği Brezilya terimini anlatıyor: “Saudade.” Bu kabaca özlem anlamına gelir ve Brezilyalılar için en önemli kelimelerden biridir. “Hayata karşı bir tür tutumu anlatıyor; bunu neredeyse her yerde hissedebilirsiniz.”

Yani Brezilya'yı artık Hawaii takip ediyor. Her iki resimli kitap da şu anda yayınlanıyor çünkü Heine için bunlar bir şekilde birbirine ait. Ancak Hawaii, ünlü fotoğrafçı için başka bir nedenden dolayı da önemli bir proje: “Benim için Hawaii, gezegenimizin kökenine çok yakın olan dünyadaki son yerlerden biri. Bir yandan bitki örtüsü nedeniyle, diğer yandan da Hawaii. çünkü gezegen hala orada patlayan volkanlar şeklinde inanılmaz derecede aktif.” Ve tabii ki okyanus da var. Sonuçta Hawaii'de her şey denizin hareketi, dalgalar ve sürekli değişen hava koşulları etrafında dönüyor. “Okyanus yaşamın ritmini belirliyor. Benim için bir şekilde takımadaların gizli mimarıdır.”

Resim galerimizde Brezilya ve Hawaii'den altı fotoğraf gösteriyoruz ve bunları en iyi yapan kişinin açıklamasını sağlıyoruz: Olaf Heine.