Lüks bir mal olarak mı seyahat ediyorsunuz? Tatil herkes için neden önemlidir?

Klause

New member
Fikir

turizm
Seyahat neden daha da lüks bir ürün haline gelmesin?

Bu yaz plaj tatilleri Avrupa'nın birçok yerinde önemli ölçüde daha pahalı olacak

© pixdeluxe / Getty Images

Leonie Zimmermann

Lüks bir mal olarak mı seyahat ediyorsunuz? Her beş kişiden birinin tatile gücü yetmiyor. Uçuş ve otel fiyatlarının artması özellikle tek ebeveynleri ve aileleri kapsamıyor. Bu olmamalı.

Çocukken tatil benim için tam olarak bu senaryoydu: Kuzey Denizi'ndeki küçük bir kasabada, vahşi bitkilerle çevrili eski bir karavan, üç rengarenk bir araya getirilmiş sandalye ve katlanır bir masanın bulunduğu çürümüş ahşaptan yapılmış bir teras. Ve elbette bir yanda kum tepelerinin manzarası, diğer yanda ise doğrudan komşularımızın karavanındaki yemek masasının manzarası. Annem her yaz küçük kardeşimi, köpeğimizi ve beni aynı yere götürürdü. Kesinlikle çünkü artık yoktu. Ve onunla ilgili her şeyi sevdim. Kamp alanındaki canlı koşuşturmaca, bugün sevgiyle vintage olarak tanımlanabilecek, yıkılmaya değer kampçı – ve elbette deniz kenarında geçirilen zaman.

Her ne kadar büyük bir yolculuk olmasa ve pek çok çocuğun dünyayı keşfetme ayrıcalığına sahip olmasak da, bugün şunu biliyorum: Şanslıydık! Çünkü pek çok bekar ebeveynin tatile parası yetmiyor ve bu trend her yıl artıyor. Yüksek tren, uçak ve konaklama fiyatlarının yanı sıra rekor kıran yaşam maliyetleri, giderek daha fazla sayıda tatilciyi doyumsuz yolculuk tutkusuyla baş başa bırakıyor. Bu durum pek çok insanı, özellikle de aramızdaki gençleri değerli fırsatlardan mahrum bırakıyor.

Ancak rakamlara dönecek olursak: Güncel Eurostat verilerine göre Almanya'da her beş kişiden birinin bir haftalık tatile gücü yetmiyor. Seyahat giderek daha fazla lüks bir ürün haline geliyor. Ve her zaman olduğu gibi acı çekenler bu davadan en az sorumlu olanlar: çocuklar. Federal İstatistik Ofisi'nin verilerine göre, yüzde 43,2 ile en çok bekar ebeveynler etkileniyor, bunu iki yetişkin ve üç veya daha fazla çocuğu olan aileler (yüzde 31,3) izliyor. Bu, artan fiyatlar aracılığıyla yalnızca sosyal açıdan en dezavantajlı olanları değil, özellikle aramızdaki en gençleri dışladığımız anlamına geliyor. Ufuklarını genişletmek yerine yazlarını balkonlarda geçiriyorlar.

Neden hepimizin tatile ihtiyacı var?

Elbette evde bir yaz geçirmek hem çocuklar hem de yetişkinler için güzel olabilir. Ama her birimize ara sıra gündelik hayata bir mola verilmesi gerekmez mi? İbiza'daki lüks bir otel ya da Avustralya ya da Afrika'ya uzun mesafeli bir gezi olması gerekmiyor.Ama başka bir dünyaya küçük bir gezinin üzerimizde o kadar olumlu etkileri var ki, bu aslında bir insan hakkı olmalı. (Rüyada görebilirsiniz). Zengin ve fakir arasındaki uçurum günlük yaşamda o kadar belirgin ki, özellikle banka hesabında fazla parası olmayanlar için endişe verici. Tatilden kaçınmak için çok çalışmak zorunda kalanların aslında buna, kendiliğinden ABD'ye uçak bileti rezervasyonu yaptıranlardan çok daha fazla ihtiyacı var.

Uçuş fiyatları 2023'te önemli oranda arttı

hava trafiği
Personel maliyetleri, kasıtlı kıtlıklar: Uçuşlar şu anda neden bu kadar pahalı?

23 Ağustos 2023

Yani her şeyin bir de sosyal boyutu var. Seyahat eden herkes gözlerini yeni bakış açılarına ve kültürlere açar ve açıkça daha hoşgörülü ve diğer fikir ve görüşlere açık hale gelir. Böyle günlerde paranın yönlendirdiği başka bir tartışmadan daha çok kullanabileceğimiz bir şey. Ülkemizin refahı için gece gündüz çalışan insanları yaz tatilinin dışında bırakırsak, halkın memnuniyetsizliğini daha da artırmış oluruz. Artan uçuş fiyatları ve seyahat destinasyonlarına giriş ücretleri bu nedenle teorik olarak kitle turizmine karşı iyi bir çözümdür, ancak sonuçta tatile erişimin giderek daha küçük bir gruba ayrılan bir şey haline gelmesini sağlarlar.

Seyahat etmek lüks bir şey olmak zorunda değil

Kuşkusuz sorun yeni değil, tatile parası yetmeyen insanlar her zaman vardı. Ancak etkilenenlerin sayısı artık artıyor ve bu, sektör için endişe verici bir sinyal. Geçen yıl seyahat eden ailelerin sayısında bir düşüş yaşandı. Turizm satışları artarken rezervasyon yapanların sayısı da düştüğü için artık fiyat sınırı tartışılıyor. Bu, uçak biletleri ve tatil paketlerinde bir üst sınır anlamına geliyor. Bu daha fazla adalete doğru atılacak ilk adım olacaktır. Ancak bu, seyahatin lüks bir mal haline gelmesini engellemek için gerekli olan her şeyden çok uzak. Diğer şeylerin yanı sıra, tek ebeveynler için daha fazla finansman modeline, çocuklar için düşük eşikli tekliflere ve uygun maliyetli uzun mesafe ulaşımına ihtiyacımız var.

Ve tabii ki tatilin, özellikle de aramızdaki en gençlerin sahip olabileceği değerin farkındalığı. Benim durumumda ancak şunu söyleyebilirim ki eğer yılda bir kez günlük hayattan sıyrılıp yeni insanlar, kokular, sesler ve izlenimlerle tanışma ve vakit geçirme fırsatım olmasaydı bugün olduğum kişi olmazdım. Kuzey Denizi'ndeki eski püskü bir kampçıda vakit geçirmek için harika bir hafta. Bu da lükstü ama uygun fiyatlıydı.

#Konular