Lojistik kesiminden 7,6 milyar dolarlık ihracat

tanitici50

New member
Lojistik bölümü geçen yıl gerçekleştirdiği 7,6 milyar dolarlık hizmet ihracatının akabinde bu yılın birinci yarısında 4,9 milyar dolarlık ihracata imza attı. Ares Logistics Kurucu Ortağı Engin Kırcı, yük nakliyeciliği ve lojistik hizmetlerinin Türkiye’ye en epeyce döviz kazandıran bölümlerden biri haline geldiğini belirtti. Bu yılın birinci yarısında araba ihracatının 5 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Kırcı, “Navlun hizmet ihracatı, araba ihracatıyla yarışır hale geldi.” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödemeler İstikrarı süreksiz bilgilerine nazaran, geçen yıl “navlun hizmet ihracatı” 7 milyar 609 milyon dolar, ithalatı ise 5 milyar 922 milyon dolar oldu. Bu yıl ocak-haziran aylarında ise navlun ihracatı 4 milyar 931 milyon, ithalatı 3 milyar 433 milyon doları buldu.

Kesimdeki ihracatçı firmalar içinde yer alan Ares Logistics’in Kurucu Ortağı Engin Kırcı, yük nakliyatı ve lojistik hizmet ihracatı istatistiklerini kıymetlendirdi. Kırcı, yük nakliyatı ve lojistik bölümünün 2020 yılında ve bu yılın birinci 6 ayında ülke iktisadına, ihracatına, istihdamına önemli katkı sağladığını anlattı.

“Lojistik bölümü ihracatta arabayla yarışıyor”

TÜİK bilgilerine nazaran geçen yıl araba ihracatının 9 milyar 636 milyon dolara, bu yılın birinci yarısında ise 4 milyar 966 milyon dolara düştüğünü hatırlatan Kırcı, “Navlun hizmet ihracatı, araba ihracatıyla yarışır hale geldi.” dedi. Kırcı, Ares Logistics olarak Türkiye’ye daha fazlaca döviz kazandırabilmek için yatırımlarına sürat verdiklerini, yurt dışı faaliyetlerini artırdıklarını belirtti.

“Lojistikçiler Türkiye’nin cari açığını azalttı”

Türkiye’nin ihracatına bu kadar fazlaca takviye olup cari açığını azaltan dalın, maliyetlerini artıran birtakım problemleri olduğuna dikkati çeken Kırcı, bu meseleler çözüldüğü takdirde yük nakliyatı ve lojistik ihracatının daha da artacağını, ithalatının ise azalacağını vurguladı.

“Yük nakliyatı ve lojistik ihracatı yüzde 42 arttı”

Kırcı, “Merkez Bankası süreksiz datalarına nazaran bu yılın birinci yarısında navlun ihracatı yüzde 42 yükselirken navlun ithalatındaki artış ise yüzde 23,5’te kaldı. Lojistik kesimi Türkiye’ye hayli daha fazla döviz kazandırabilir. Milletlerarası yük nakliyatında maliyetlerin azalması, ülkemizin toplam ihracatını da artıracaktır.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst