Kuveyt Türk’ün fikir yarışı Ideathon’da kazananlar muhakkak oldu

tanitici50

New member
Türkiye’nin öncü iştirak finans kuruluşu Kuveyt Türk’ün, meslek platformu Toptalent iş birliğiyle üniversiteli öğrencilerin gelişimlerini desteklemek ve geleceğin bankacılığına yönelik fikir üretmelerine ortam oluşturmak maksadıyla düzenlediği Ideathon fikir yarışı tamamlandı. Birinci defa ve tamamı online ortamda gerçekleştirilen Kuveyt Türk Ideathon’da, üniversite öğrencilerinin birbirinden pahalı fikirleri ödüllendirildi.

M. Serdar Kuzuloğlu ile ilham verici bir sohbet

“Geleceğin bankacılığı” temasıyla Mayıs ayında müracaatların alındığı müsabaka kapsamında, 350’ye yakın müracaat içinden heyet alt komitesinin seçtiği 11 finaliste Kuveyt Türk tarafınca Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) eğitimi verildi. Finalistler bir daha sonraki basamakta Kuveyt Türk çalışanı mentorlarla bir arada fikirlerini geliştirme ve derinleştirme imkânı buldu. Müsabaka aktiflikleri kapsamında teknoloji ve bilişim irtibatçısı M. Serdar Kuzuloğlu ile “Bankacılığın Dününden Yarına Kalacaklar” temalı bir söyleşi de gerçekleştirildi.

Gençlerin yenilikçi fikirleri finalde yarıştı

Final günü heyet karşısına çıkan yarışmacılar, yenilikçi fikir ve güçleriyle dikkat çekti. Colendi Kurucusu ve CEO’su Bülent Tekmen, Microsoft CFO’su His Ateş ve Ozan COO’su Özgür Bayraktar’ın yanı sıra Kuveyt Türk’ten Strateji ve İnovasyon Küme Müdürü Dr. Selman Ortaköy, İK Eğitim ve Kalite Küme Müdürü Semih Sel, Dijital Bankacılık Küme Müdürü Dr. Okan Acar, Bilgi Teknolojileri Küme Müdürü Dr. Haydi Rubacı ve Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Müdürü Dr. Selim Taştan’ın heyet olarak yer aldığı finalde birinci üçe girenlere sırasıyla 15 bin TL, 9 bin TL ve 6 bin TL’lik para mükafatı takdim edildi. Ayrıyeten finale kalan yarışmacıların her biri 250 TL’lik Amazon ikram çeki kazandı.

‘’Yenilikçi fikirlerin seslerini duyurmak ve gençleri yüreklendirmek istiyoruz’’

Kuveyt Türk Strateji, İK ve Dijital Dönüşümden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, “Dijital dönüşümün inovatif fikirlerden filizlendiği şuuruyla hareket ediyoruz. Dijital dönüşüm yolunda attığımız yenilikçi ve kuvvetli adımlarla bölümün gelişmenine katkıda bulunuyoruz. Birincisini düzenlediğimiz Ideathon yarışımızda olduğu üzere bundan daha sonraki devirde de inovatif fikir sahibi gençlerin seslerini yakından duymak ve duyurmak istiyoruz. Geleceğin bankacılığına kıymet katmak için fikirleriyle yarışan ve dereceye giren gençlerimizi tebrik ediyoruz” dedi.

Dereceye giren fikirler

“Geleceğin bankacılığı” bahisli Kuveyt Türk Ideathon’da, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanayi Mühendisliği son sınıf öğrencisi Feyza Tartar, Aktar ismini verdiği projesiyle birincilik ödülünün sahibi oldu. Yapılan alışveriş fiyatlarının küsuratları bir havuzda biriktirilerek öğrencilere burs olarak verilmesi üzerine geliştirilen fikir, kurumsal toplumsal sorumluluk tarafı, gelir modeli ve müşteri tecrübesi bakımından heyetin ve izleyicilerin beğenisini topladı.

Bilkent Üniversitesi Kimya Kısmı öğrencisi Dilara Tuncel’in oyunlaştırma ve ödüllendirme temelli taşınabilir uygulama fikri ise ikincilik ödülünün sahibi oldu. Fikir, gençlerin kendine finansal amaçlar belirlemesi, gençlere özel yatırım simülasyonları sağlanması ve finansal bir topluluk aracılığıyla toplumsallaşma üzere alanları kapsıyor.

Yarışa ekip olarak katılan Karşıyakalılar 35.5 ve Prompt grupları ise eşit puan alarak üçüncülüğü paylaştı. Karşıyakalılar 35.5 grubu, Kuvy isimli sanal asistan ve gençlere özel indirimlerin tarifli olduğu şahsileştirilebilir sanal kart fikriyle öne çıkarken; Prompt takımı ise gençlerin yatırımcılığa giriş ve öğrenme süreçlerini kolaylaştıracak ve sürdürülebilir yatırımı teşvik edecek fikirleriyle dereceye girmeye hak kazandı.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst