Kuveyt Türk’ten girişimcilere 25 milyon TL yatırım takviyesi

tanitici50

New member
Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki olan KT Portföy İdaresi A.Ş. tarafınca Lonca Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu kuruldu. 2017’de Kuveyt Türk tarafınca kurulan Lonca Girişimcilik Merkezi’nin ismini taşıyan fon, teknoloji odaklı ölçeklenebilir teşebbüslere erken ve büyüme evresi yatırımları yapmayı hedefliyor. Kuveyt Türk, Lonca Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’na birinci yatırımcı olarak 25 milyon TL’lik bir kaynak sağlayacak.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Lonca Girişimcilik Merkezi’ni, teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir iş fikirlerine sahip girişimcilerin projelerini desteklemek ve fikirlerin süratli biçimde katma kıymetli hale getirilmesine yardımcı olmak hedefiyle 2017 yılında kurduk. 2018 yılında ise KT Portföy’ün kurduğu Teknogirişim GSYF aracılığıyla sıhhat, açık kaynak kodlu ön muhasebe ve finans programı, endüstriyel üretime yönelik 3 boyutlu yazıcı, manzara sürece, yeni kuşak SaaS araştırma ve pazarlama, satış daha sonrası oto hizmet ve işletmelere yönelik ‘son adım teslimat’ teknolojileri alanlarında 7 şirkete yatırım yaparak katma bedel ve nitelikli istihdam sağlama potansiyeli yüksek teşebbüslere dayanak olduk. Lonca Girişimcilik Merkezi ve Teknogirişim GSYF’de edindiğimiz bilgi ve deneyimimizin katkısıyla Lonca GSYF’yi kurduk ve birinci yatırımcı olarak 25 milyon TL’lik kaynak ayırdık. İlerleyen periyotta Lonca GSYF’yi, yurt ortasından ve yurt haricinden nitelikli ferdi ve kurumsal yatırımcıların da dâhil olduğu bir yapıda teşebbüs ekosisteminin hizmetine sunacağız” dedi.

KT Portföy İdaresi Genel Müdürü Hamit Kütük ise “Lonca GSYF ile 2 yıllık süreç ortasında teknoloji odaklı ölçeklenebilir şirketlere erken kademe ve daha sonrasında büyüme sermayesi yatırımları yapmayı planlıyoruz. Teknogirişim GSYF’de yatırım yaptığımız şirketlerin gösterdiği başarılı performans ve girişimcilerimizin talepleri, bizi erken etabın yanı sıra büyüme basamağındaki teşebbüslere de yatırım yapmaya yönelik fon kurmaya sevk etti. Teknogirişim GSYF’de olduğu üzere Lonca GSYF’de de Lonca Girişimcilik Merkezi ve ekosistemdeki başka kuluçka merkezleri ve kesimin öteki iştirakçileriyle olan yakın iş birliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst