Julen Sanchez mesane kanserine yakalandı ve ardından Atlantik'i kürekle geçti

Klause

New member
Mesane kanseri tanısı. 20'li yaşlarının başında hayati tehlikesi olan bir hastalık teşhisi konulan Julen Sánchez için şok bir olay. Hayalini gerçekleştirmeye karar verir ve bir kürek teknesiyle Atlantik'i geçmeye karar verir. Burada yolculuğunu anlatıyor.

20'li yaşlarımın başında hayatımın her şeyi denemek istediğim bir dönemindeydim. Deneyimler benim para birimimdi ve en çok deneyimi seyahat ederken yaşadığımı kısa sürede keşfettim. Bu yüzden yarın yokmuş gibi dünyayı dolaştım. İsrail'e, Avustralya'ya, Meksika'ya uçtum. Bir güne kadar gerçekten de yarın olmayacakmış gibi görünüyordu. Teşhis: mesane kanseri. Hayatım bir anda sona erebilirdi. Ama şanslıydım; kanser henüz diğer organlara yayılmamıştı ve tümör alınabiliyordu.

Yine de farklı bir şeyler vardı. Artık hızlı seyahatin yüzeysel deneyimleriyle ilgilenmiyordum; Daha derin deneyimlerin özlemini çekiyordum. Nicelik değil nitelik. Ben de seyahat alışkanlıklarımla çevreyi sömürmek yerine, gezegenimizin güzelliğini savunmak ve çevre için iyi bir şeyler yapmak istedim. Bir Alman ve bir İspanyol pasaportuyla dünyayı dolaşmak için sahip olabileceğiniz en iyi koşullara sahibim. Bu ayrıcalığa ayrıca çok teşekkür ediyorum. İşte tam da bu yüzden onu olumlu bir etki yaratmak için kullanmak istedim. Ama gerçek şu ki: Sonunda gerçek bir macera yaşamak istedim. Alışılmış turist yollarından, havaalanı kuyruklarından ve yenilikçi pansiyonlardan çok uzakta.

Tek soru nasıl olduğuydu.

Daha sonra Meksika'da bu yalnız gezginle tanıştım. Paslı bisikletiyle ülkeyi dolaşmıştı ve pansiyonlarda tanıştığım insanlardan çok daha güzel hikayeleri vardı. Aynı zamanda kürekli teknelerle okyanus yarışlarına katılan iki Güney Afrikalının yazdığı bir kitaba rastladım. Bu kulağa o kadar çılgınca ve alışılmadık geliyordu ki kendi kendime şunu düşündüm: Ben de BUNU istiyorum!

Ben de araştırmaya başladım: Böyle bir deneyimin olağan rotası yılda bir kez Kanarya Adaları'ndan Karayipler'e yapılan tekne yarışıdır. Ama Paris'ten Pittsburgh'a kadar kendi yoluma gitmek, daha doğrusu başında ve sonunda kürek çekmek ve bisiklete binmek istedim.

Atlantik'teki sonsuz genişlikler

Üç yıl sonra nihayet oradaydım; kürek teknemle Atlantik'te. Arkamda Paris'ten güney Portekiz'e giden bisiklet yolu var. Önümde binlerce deniz mili açık okyanus var, gözlerim her zaman ABD'ye doğru ufukta. Birkaç ay yalnız kaldım. Durmaksızın kürek çekmenin. Ve düşünmekten.

Julen Sánchez, açık okyanusta 100 günden fazla zaman geçirdiği kürek teknesinde

© Julen Sanchez

Bazen fırtınalara yakalandım ve okyanusun korkutucu gücünü ilk elden deneyimledim. Ancak birçok endişeli dakikaya rağmen büyük hedefime her geçen gün daha da yaklaşıyordum. Atlantik'in bir noktasında kafam en büyük zorluk haline geldi. Umudumu kaybetmemek için yüz günden fazla bir süre sonra sonsuz gibi görünen mavi ufkun arkasında karanın görüneceğine defalarca kendimi inandırmak zorunda kaldım.

Bunun dışında kürekli bir teknede her şey oldukça monoton: Uyanıyorsunuz, koordinatları kontrol ediyorsunuz, bir keşiş gibi kabinden çıkıyorsunuz ve küreklerin başına oturuyorsunuz. Akşam o kadar yorulursunuz ki kulübeye düşersiniz. Ve sonra her şey yeniden başlıyor. Bir noktada artık gelecekle, dünyanın durumuyla ya da sıradanlıklarla ilgili endişelere yer kalmıyor; zihin huzurlu hale gelir. Sürekli fiziksel aktivite, kolayca olumsuz düşünce sarmallarına düşmeyeceğiniz anlamına gelir.

Ancak doğanın bana karşı olduğu günler de oldu. Beni oyuncak sanan bir kambur balina vardı. Gece yarısı yanımda belirdi ve çeşmesini üzerime püskürttü. Sonra teknemi birkaç kez kaldırdı; alabora olacağını sandım. Şans eseri, sonunda ona olan ilgisini kaybetti ve tekrar ortadan kayboldu. Bu hayatımın en korkutucu ve aynı zamanda en etkileyici hayvan karşılaşmasıydı.

Julen Sánchez'e Atlantik boyunca yaptığı yolculukta balinalar, yunuslar ve kaplumbağalar eşlik etti

Julen Sánchez'e Atlantik boyunca yaptığı yolculukta balinalar, yunuslar ve kaplumbağalar eşlik etti

© Julen Sanchez

Hareketli karşılaşmalar

Bugün yolculukta beni en çok etkileyen şeyin bir yer ya da kişi değil, günün bir saati olduğunu düşündüğümde. Gün batımını sevdim. Okyanus sakinleştiğinde ve onun yumuşak, zar zor algılanabilen dalgalarının arasında olduğunuzda ve parlayan güneşin suya batışını gördüğünüzde, bunda büyülü bir şeyler vardır. Denize öyle bir yansıyor ki artık neyin güneş neyin yansıması olduğunu anlayamıyorsunuz, gökyüzü ise kırmızının çeşitli tonlarına boyanıyor.

Sánchez için gün batımının büyülü bir yanı vardı ve hayvanları gözlemlemek için her zaman iyi bir zamandı

Sánchez için gün batımının büyülü bir yanı vardı ve hayvanları gözlemlemek için her zaman iyi bir zamandı

© Julen Sanchez

İnsanlar bana dünyanın neresinde olursa olsun herkesin tek bir temel ortak ihtiyacı olduğunu gösterdi: başkalarına yardım etmek. Bu karşılaşmaların en güzelini muhtemelen Bahamalar'da yaşadım. Telefonum okyanusun ortasında öldükten sonra 68 gün boyunca dış dünyayla hiçbir bağlantım olmadı ve güneşin batıya doğru günlük yolunu takip ettim. Daha sonra çizicimde bir yelkenli buldum ve ona doğru yola çıktım. Denizciler bana sadece hava durumu tahmini vermekle kalmadılar, aynı zamanda ev yapımı risotto da verdiler ve kucaklaşarak veda ettiler. Aylarca yalnız kaldıktan sonra ağırlığınca altın değerinde olan bir şey.

Sessizlikten dönmek

Eve dönmek daha zordu. Bir yandan ailemi ve arkadaşlarımı bu kadar uzun bir aradan sonra yeniden görmek inanılmaz güzeldi. Uçsuz bucaksız uzay ve okyanusun sakinliği beni değiştirdi. Öncelikle insanlar arasındaki iletişimin yoğunluğuna ve gürültüye yeniden alışmam gerekiyordu. Ve hızlar. Sonuçta aylardır saatte 3-4 kilometre hızla gidiyordum. Arabaya ilk bindiğimde sanki bir hız trenine binmiş gibi hissettim.

Bugün bu maceraya atılacak cesareti bulduğum için mutluyum. Elbette şimdi anlatabileceğim harika bir hikaye. Ancak bununla ne kadar çok belirsizliğin, korkunun ve riskin ilişkilendirildiğini unutmamak gerekir. Bazen bana deli denildi, üç yıllık hazırlık sürecimde kendimi haklı çıkarmak zorunda kaldım ve kampanya sonucunda arkadaşlarımı kaybettim. Daima sürdürülebilir bir yol bulma hedefi uğruna neden her şeyi bir kenara bıraktığımı anlamadılar.

Julen Sanchez kitabı

Sánchez, sonunda onu Vancouver'a götüren yolculuğu hakkında bir kitap yazdı: “Ve sonra bunu yapan biri geldi. Paris'ten Vancouver'a bisikletle ve kürekli tekneyle”, Malik Verlag tarafından yayınlandı.

© Malik Yayıncılık

Ve aynı zamanda riskliydi: Okyanusta her şeyimi kaybedebilirdim. Ama bugün bundan ne kadar kazandığımı biliyorum. Kulağa ne kadar tuhaf gelse de geriye dönüp baktığımda şok teşhisi için neredeyse minnettarım. Çünkü bana büyük hayalimi gerçekleştirme cesaretini verdi. Her zaman maceraya özlem duymuşumdur, ancak yalnızca kendi geçiciliğimi anlamak bana bazen her şeyi tek bir karta koymamız ve çok geç olmadan işleri halletmemiz gerektiğini gösterdi. Neyse ki mesane kanseri artık ortadan kalktı ama macera duygum hala devam ediyor.

kaydeden Leonie Zimmermann

#Konular