İZODER’den ABD’de çöken bina ile ilgili açıklama

tanitici50

New member
Bilhassa zelzeleye karşı inançlı yapılara sahip olmak için tüm binaların su yalıtımı ile korunması gerektiğinin altını çizen İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, şunları söylemiş oldu: “Florida eyaletinde 12 katlı binanın çökmesi kararı yaşanan gelişmeleri hüzün ile takip ediyoruz. Hala arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği kelam konusu binayla ilgili yayınlanan rapor, facianın bir dizi ihmal kararı yaşandığını gösteriyor. Ekim 2018 tarihindeki bu raporda, ilgili binada yapılan inceleme kararında binanın otopark ve havuz üzere türlü kısımlarında su yalıtım uygulamasında yaşanan kimi sıkıntılar ve eksiklerin tespit edildiğinin anlaşılarak, bu problemlerin da ‘büyük yapısal hasara’ niye olduğuna dikkat çekiliyor. Binanın bahse husus kısımlarının düz olarak imal edilmesi kararı suyun, yapıdan tahliye edilemediği ve su yalıtım materyali üzerinde buharlaşana kadar kalması kararı su yalıtım materyalinin ömrünü tamamladığı ve bu sebeple yenilenmesi gerektiği vurgulanıyor. Binadaki su yalıtımı eksikliklerinin, bu alanların altındaki betonarme yapı elemanlarında önemli yapısal hasara niye olduğu belirtilerek kolon, kiriş ve perde duvarlarda betonun bütünlüğünün bozularak kırıkların, dökülmelerin ve çatlakların oluştuğu söz ediliyor. Tüm bu yaşananlar, binaların gerçek materyal, ayrıntı ve su yalıtımı uygulamaları ile korunmasının ne kadar hayati değer taşıdığını bir defa daha gözler önüne seriyor.“

Türkiye’de sarsıntı daha sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarında da emsal müşahedelerle maalesef çoğunlukla karşılaşıldığını belirten Emrullah Eruslu, “Bu manada İZODER olarak, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte uzun süren çalışmalarımızın kararında 01 Haziran 2018’de yürürlüğe giren ‘Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği, Türkiye inşaat dalı ve vatandaşlarımız açısından fazlaca değerli bir adım oldu. Yeni yapılacak binalarda bu yönetmelikte öngörülen asıllara uyulması inançsız olan yapıların ‘Kentsel Dönüşüm’ ile ilgili yönetmelik ve mevzuatlar çerçevesinde inançlı, güç verimli ve konforlu bir biçimde bir an evvel yenilenmesi en kıymetli yaklaşım olmalıdır” diye konuştu.

Binalarda can ve mal güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirlerin başında uzun ömürlü ve zelzeleye güçlü binalar inşa etmek geldiğini İZODER olarak her platformda lisana getirdiklerini vurgulayan Emrullah Eruslu, “Ülkemizin deprem neslinde olması niçiniyle, sarsıntıya inançlı yapılara sahip olmak için tüm binaların su yalıtımı ile korunması gerekiyor. Bu mevzuda her insanın hassas olup yaşadığı binada su yalıtımı yapılıp yapılmadığını ve binanın zelzeleye dayanıklılığını sorgulamasını tavsiye ediyoruz. Yalıtım, inançlı yapılaşmanın vazgeçilmez ögelerindendir. Yalıtımın, yapıların tasarlandıkları dayanım performanslarının korunmasında fazlaca değerli bir rolü vardır. Bunun hem de hayati değer taşıdığı konusunda kamuoyunu ve ilgilileri uyarmaya devam edeceğiz” dedi.

Hibya Haber Ajansı