İçinde 10.000'den fazla hokey kartı bulunan açılmamış kutu 3,7 milyon dolara satıldı

Falcon

New member
Pazar günü bir baba ve oğlunun, Saskatchewan'daki babalarının evini temizlerken bulması üzerine, açılmamış kutularda Kanada hokeyi takas kartlarıyla dolu mühürlü bir çanta 3,72 milyon dolara satıldı.

Yüksek fiyat, içindeki sırrı da hesaba katıyor: Kol, hokey takas kartlarının kutsal kâsesi olan 1979'dan kalma Wayne Gretzky çaylak kartının 30'a kadar kopyasını içerebilir. Ama olmayabilir.

Satışa aracılık eden Dallas merkezli müzayede evi Heritage Auctions'ın spor kartı uzmanı Jason Simonds, alıcının muhtemelen belirsizlikten memnun olduğunu ve cevabı asla bilmemeye istekli olduğunu söyledi.

Bay Simonds, “Bunu satın alan kişi bir gece birkaç bira açabilir, kasayı açabilir ve ardından bu 16 kasayla şehre gidebilir” dedi. “Fakat en azından öngörülebilir gelecekte bu şekilde kalma ihtimali yüksek.”


Çünkü açılmamış kutular sadece içerdikleri potansiyel zenginlikler için satın alınmıyor. Bazı insanlar 1970'li ve 1980'li yıllardan kalma kutuların nostaljik değerini takdir ediyor ve onları olduğu gibi sergiliyor. Bazıları ise yatırım olarak açılmamış kutuları satın alıyor. Bay Simonds, Gretzky kartının ve diğerlerinin değeri artmaya devam ederse kasanın da Pazar günü satılacağını söyledi.

Bay Simonds, “Kart toplama söz konusu olduğunda, bu genellikle yalnızca saf kârla ilgili değildir” dedi. “Bunun nedeni Mickey Mantle'a, Babe Ruth'a ya da Joe DiMaggio'ya ya da bu durumda bu adamların hokey eşdeğeri olan Wayne Gretzky'ye karşı belli bir çekiciliğe sahip olmaları.”

O-Pee-Chee tarafından yayınlanan 1979 Wayne Gretzky kartı koleksiyonerler tarafından ödüllendirildi. Mayıs 2021'de kartlardan biri, Heritage Auctions'ın aracılık ettiği özel bir satışta 3,75 milyon dolara satıldı.

Bay Simonds, Pazar günü satılan ve bir köşe dükkanına veya başka bir kart satıcısına gönderilecek olan kutunun 25 ila 30 adet Gretzky kartını içerebileceğini ve kutunun açılmaması halinde bunun “istatistiksel bir anormallik” olacağını söyledi. Bu, içinde kaç kart bulunduğuna bağlı olacaktır.


Bay Simonds, vakanın, Saskatchewan'da ismi açıklanmayan bir baba ve oğlunun, tabandan tavana kutularla dolu bir depo odasının bulunduğu babanın evini temizlerken ortaya çıktığını söyledi. Babasının 1960'lı, 1970'li ve 1980'li yıllarda “hevesli” bir koleksiyoncu olduğunu, her yıl genellikle bir satıcıdan birkaç kart kutusu satın aldığını ve içindeki kartları sattığını veya takas ettiğini söyledi. Bay Simonds, Pazar günü satılan ve 1979'da kendisine yaklaşık 150 dolara mal olan valizi incelemeye hiç fırsat bulamadığını söyledi.


Bay Simonds, kutunun Kanada'da isimsiz bir alıcıya gittiğini ve açılmamış spor kartlarına harcanan en fazla para ve şimdiye kadar bir hokey koleksiyonuna harcanan en fazla para rekorunu kırdığını söyledi.

Açılmamış vintage spor kartları konusunda uzmanlaşmış bir kimlik doğrulayıcı olan Baseball Card Exchange, kasanın içinde 16 adet balmumu kutusu bulunduğunu doğruladı. Her kutuda, paket başına 14 kart olmak üzere toplam 10.000'den fazla kart içeren 48 kart paketi bulunur. Müzayede evinin listesine göre sette 396 farklı oyuncu kartı bulunuyor; bu da tamamen rastgele bir araya getirildiğinde 27 Gretzky kartı içereceği anlamına geliyor.

Bay Simonds, çantada birkaç düzine değerli Gretzky kartının bulunması durumunda bunların iyi durumda olmayabileceği konusunda uyardı. Kartlar biraz merkezden kaçmış olabilir, mürekkep lekeleri olabilir veya başka kusurlar olabilir.

Alıcı asla bilemeyebilir.

Bay Simonds, eğer kutu açılırsa içindeki ayrı ayrı mühürlenmiş kutuların muhtemelen satılacağını söyledi. “Bir kutu hokey kartına 4 milyon dolar harcamaya istekli pek fazla insan yok” dedi, “ama kutu başına çeyrek milyon dolar harcayarak biraz daha geniş bir izleyici kitlesi var.”
 
Üst