Hockey Canada CEO’su ve yönetim kurulu tartışmaların ortasında istifa edecek

Falcon

New member
TORONTO – Politikacılar, kurumsal sponsorlar, önde gelen spor figürleri ve halk tarafından aylardır talep edilen Hockey Canada’nın yönetiminde köklü değişiklikler, Scott Smith’in kuruluşun başkanı ve icra kurulu başkanı olarak istifa etmesiyle nihayet Salı günü geldi. Aynı zamanda, tüm yönetim kurulu istifa etti.

Ayrılıklar, geçici CEO Andrea Skinner’ın istifa etmesinden günler sonra geldi. Ağustos ayında istifa eden eski lider Michael Brind’Amour’un yerini aldıktan sonra yaklaşık iki ay görev yaptı.

Sporun ulusal yönetim organı Hockey Canada yaptığı açıklamada, “Yeni oluşturulan bir yönetim kurulunun organizasyona liderlik etmesi için yeni bir CEO atamasına kadar organizasyonu yönetecek geçici bir yönetim komitesi yürürlükte olacak.” Dedi. 17 Aralık’ta yönetim kurulu seçimi yapılması planlanıyor. Geçici yönetim komitesinin oluşumu için tarih verilmedi.

Smith ve yönetim kurulunun ayrıldığı duyurulduğu anda, ekipman ve giyim şirketi Bauer Hockey, Hockey Canada’nın en yeni sponsoru olarak istifa etti. Salı günü, her yıl milyonlarca dolarlık sponsorluğu iptal etmek veya duraklatmak için Tim Hortons, Canadian Tire ve Esso gibi şirketlere katılacağını duyurdu. O zamana kadar, Quebec ve Ontario’daki amatör hokey yönetim organları, Kanada Hokeyi ile bağlarını kopardı ve diğer taşra örgütleri de geri çekildi.

İstifalar, cinsel saldırı iddialarını çevreleyen bir dizi skandalın ve ardından 1989’a kadar Kanada Hokeyi tarafından desteklenen mali anlaşmaların son serpintisi oldu. Organizasyon için düşüş sarmalı Mayıs ayında, Kanadalı spor yayıncısı TSN’nin, 2018’de (Kanada) Londra, Ontario’daki bir Hockey Canada sosyal etkinliğinin ardından Kanada’nın genç oyuncularına yönelik cinsel saldırı iddiasıyla 3,55 milyon dolarlık bir dava açan bir kadına ödenen bir anlaşmayı bildirmesiyle başladı. dünya erkek takımı.

Heyecan arttıkça, Avam Kamarası Kanada Mirası Daimi Komitesi Haziran ayında Hockey Canada hakkında bir soruşturma başlattı. Hockey Canada yetkilileri, parlamento incelemesinden yara almadan kurtulmayı umarak istifa taleplerini reddettiler ve komiteden gelen mali ve diğer bilgi taleplerine direndiler. Ayrıca yönetişimlerini gözden geçirme ve değişiklik yapma sözü verdiler.

Ancak yaz boyunca ülkeyi daha fazla ifşaat sarstı. Sonra Skinner ve Brind’Amour, geçen hafta Miras Komitesinden inişli çıkışlı bir yol aldı ve komite üyeleri, duruşmalarının sonunda Hockey Canada’yı artan değişim çağrılarına boyun eğdirdiğini söyledi.

Liberal bir milletvekili ve komite başkanı olan Hedy Fry, “Tanıklığın yaptığını düşünüyorum” dedi. “İzleyen insanlar, başrole A vereceklerini önerme sürecinin yanıtsız kaldığını gördü.”

O ekledi: “Bence bu çok fazla tepkiye neden oldu. Bence istifalar kısmen, sponsorlarla domino taşlarının çökmesine neden olan şeyleri ortaya çıkaran duruşmalar nedeniyle geldi. Halkın tepkisinin de bir fark yarattığını düşünüyorum.”

Smith ve diğer Hokey Kanada yetkililerinin istifasına muhalefet, skandallar tırmanırken bile devam etti. The Globe and Mail’deki makaleler, Hockey Canada’nın cinsel saldırı ve taciz iddiaları için ödeme yapmak üzere iki gizli fonu elinde tuttuğunu ortaya çıkardı. Kanada Hokeyi yetkilileri, Temmuz ayında Miras Komitesi huzurunda, 1989’dan bu yana, Londra davası dışında, dokuz cinsel saldırı ve taciz iddiasını çözmek için Kanada’ya 7,6 milyon dolar ödendiğini ifade ettiler. Paranın çoğu eski küçük hokey koçu Graham James’in kurbanlarına gitti.

Gizli fonlar için paranın bir kısmı, Kanada’daki çocuk hokey programlarının başvuru ücretlerinden geldi.

Ayrıca yaz boyunca, Kanada Hokeyi 2003 erkek genç takımındaki bazı oyuncuların cinsel saldırı iddialarıyla soruşturma altına alındığını duyurdu. Londra polisi, 2018 olayıyla ilgili soruşturmasını yeniden açacaklarını söyledi ve NHL, bu takımdan bazı oyuncular artık kendi yetki alanları altında olduğu için bir soruşturma başlattığını da duyurdu.

Ne 2003 ne de 2018 oyuncularının isimleri açıklanmadı ve iddiaların hiçbiri ceza mahkemelerinde yargılanmadı.

Uzun süredir Hockey Canada yöneticisi olan Smith, üç aydan biraz fazla bir süre en iyi işte kaldı. O ve yaklaşık beş sezon boyunca Rangers’a koçluk yapan selefi Tom Renney, Miras Komitesi’nin Haziran ayındaki ilk duruşmasında göründüğünde sert bir başlangıç yaptı. Hiçbiri pek çok somut yanıt vermedi ve federal hükümet, doğrudan bir sonuç olarak Hockey Canada’ya fon sağlamayı bıraktı. Bunu kurumsal sponsorların çıkışı izledi.

Ancak Miras Komitesinde yer alan Liberal Milletvekili Anthony Housefather, Salı günkü istifanın soruşturmada ilerleme sağlayacağına inanıyor. Ancak Smith’in ayrılışıyla ilgili hala soruları var.

Housefather, “Umarım bu, Hockey Canada’dan sormamız gereken sorular konusunda daha fazla şeffaflığa yol açacaktır,” dedi. “Scott Smith’e ne kadar kıdem tazminatı ödendiğini henüz anlamadık. İşi bıraktığını düşünmek isterdim ama eminim bir çeşit anlaşma yapmıştır.”

“Ve Geçici Yönetim Komitesi, bu yeni insanlar mı yoksa Smith ve Skinner ile birlikte çalışan aynı kişiler mi?”

Miras Komitesi önümüzdeki hafta çalışmalarına devam etmeyi planlıyor. Edmonton Oilers başkanı Bob Nicholson’ın ilk tanık olması bekleniyor. 1998’den 2014’e kadar Hockey Canada’nın CEO’suydu ve skandallara sınırlı maruz kaldı.