FIFA Dünya Kupası Gerçek Altın mı, Kaç Kilo? FIFA Dünya Kupası Geri mi İade Ediliyor, Kalıyor mu?

Falcon

New member
Dört yılda bir gerçekleşen Dünya Kupası’nda dün akşam final heyecanı yaşandı. Fransa ve Arjantin’in karılaşmasında galip gelen taraf Arjantin oldu. Penaltılarda 4-2 öne geçen Messi ve kadrosu Dünya Kupası’nın sahibi oldu. Bunun üstüne futbolseverlerin başını kurcalayan bir kadro sorular oldu. Dünya Kupası gerçek altın mı? Dünya Kupası geri veriliyor mu? Dünya Kupası kimde kalıyor? İşte ayrıntılar…


2022 Dünya Kupası dün akşam itibariyle bitmiş oldu. Uzatmalarla birlikte 3-3 birliktee sona eren maçta penaltı atışları yapıldı. Arjantin 4-2’lik bir skor yakalayarak 2022 Dünya Kupası’nın sahibi oldu.


Peki Dünya Kupası Gerçek Altın mı?Dünya Kupası toplam 6 kilo 175 gram ağırlığındadır. 36,8 santimetre uzunluğundaki kupa, 18 ayar gerçek altındır. Tabanında iki adet malakit taşı bulunmaktadır.

Kupanın tabanında şimdiye kadar şampiyon olan tüm ülkelerin isimlerinin yazılı olduğu 17 küçük plaka yer almaktadır. 1974 yılından itibaren bu sürece sürmektedir.


FIFA Dünya Kupası Geri Veriliyor mu? Dünya Kupası Kimde Kalıyor?


Dünya Kupası, turnuvayı kazanan şampiyon kadronun ülkesine büsbütün teslim edilmiyor. FIFA Dünya Kupası, kazanan ülkede sırf bir daha sonraki Dünya Kupası Finalleri’ne kadar yer alıyor. Dünya Kupası 4 yılda bir düzenlenen bir aktiflik bu da kupanın şampiyon ülkede 4 yıl kaldığını gösteriyor. Akabinde ülkeye altın kaplama bir kopya teslim ediliyor.


Dünya Kupası’nı Kim Tasarladı?


Dünya Kupası birinci vakit içinderda turnuvanın kurucusu Jules Rimet’in ismini taşımaktaydı. Ancak daha sonrasında 1974 yılında yenisi yaptırıldı. Dünya Kupası dizaynını İtalyan sanatçı Silvio Gazzaniga’nın tasarladığı biliniyor.


FIFA Dünya Kupası Şampiyonu Olan Takımlar


  • Brezilya – 5 Şampiyonluk


  • İtalya – 4 Şampiyonluk


  • Almanya – 4 Şampiyonluk


  • Arjantin – 2 Şampiyonluk


  • Fransa – 2 Şampiyonluk


  • Uruguay – 2 Şampiyonluk


  • İngiltere – 1 Şampiyonluk


  • İspanya – 1 Şampiyonluk
 
Üst