Eğitimde bitişiklik kuramı nedir ?

Klause

New member
Egitimde bitisiklik kuram, egitim alannda cok onemli bir kuramdr. Bu teorinin temelinde, insanlarn ogrenme surecinde, ogrenme icin onceden bilinen bilgilerin kullanlmas vardr. Bu kuram, egitim sisteminde ogrencilerin ogrenme surecini gelistirme ve ogretim surecini daha etkili hale getirmeyi amaclamaktadr.

Genel Baks

Egitimde bitisiklik kuram, egitim alannda kullanlan bir kuramdr. Egitimde bitisiklik kuram, ogrenme icin, ogrencilere onceden bilinen bilgilerin kullanlmasnn onemi uzerine kurulmustur. Bu kuram, ogrenme surecini gelistirme amacyla kullanlmaktadr. Kuramn temelinde, ogrencilerin ogrenme surecinde onceden bilinen bilgileri kullanmalarnn onemi vardr.

Kuramn Ilkeleri

Egitimde bitisiklik kuramnn temelinde, ogrencilerin ogrenme surecinde onceden bilinen bilgilerin kullanlmas vardr. Bu teori, ogrenme surecinde onceden bilinen bilgileri kullanma yetenegine odaklanmaktadr. Kuram, ogrencilere ogrenme surecinde yepyeni bilgileri almalarn saglamak icin onceden bilinen bilgileri kullanmalarn onermektedir. Kuram, ogrenme surecinde onceden bilinen ve ogrenilen bilgilerin birbirine baglanmasnn onemini vurgulamaktadr.

Uygulama

Egitimde bitisiklik kuramnn uygulanmas, ogrencilere onceden bilinen bilgileri kullanmalarn saglamak icin cesitli yontemleri icerir. Oncelikle, ogretmenlerin ogrencilerin onceden bilinen bilgileri kullanmalarn saglamak icin ogretim tasarmlarn planlamalar gereklidir. Ogretim tasarmlar, ogrencilerin onceden bilinen bilgileri kullanabilmeleri icin ogretim surecini desteklemelidir. Ogretmenler ayrca, ogrencilere konuyla ilgili ornekleri gostermek, gosterisli yontemler kullanmak ve ogrencilere problemleri cozmeleri icin onerilerde bulunmak gibi farkl yontemler kullanarak ogrencilerin onceden bilinen bilgileri kullanmalarn saglayabilir.