Asperger Sendromu: Messi’nin Hastalığı Nedir? Messi’nin Yaşı, ömrü ve Hastalığı

Falcon

New member
2022 Dünya Kupası şampiyonu Arjantinli futbolcu Messi her insanın gündeminde. Dünyaca ünlü futbolcunun ömrü herkes tarafınca merak ediliyor. Messi’nin kaç yaşında olduğu, Messi’nin bir hastalığı olup olmadığı birfazlaca kişi tarafınca araştırılıyor. Pekala Messi’nin hastalığı ne? Bu hastalığın belirtileri neler?

İşte yıldız futbolcu Messi hakkında ayrıntılar…


Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/ba…

Messi kaç yaşında? Messi mesleğine nasıl başladı?


Messi 24 Haziran 1987 tarihinde Arjantin’de dünyaya gelmiştir. Tüm dünyanın tanıdığı yıldız futbolcu mesleğine 8 yaşında girdiği Newell’s Ol Boys’da başlamıştır.

Messi’ye bir süre daha sonra gelişmenini etkileyen büyüme hormonu eksikliği teşhisi konmuştur. Messi’nin ailesi bir hormon tedavisine başlamak istemiştir ama bu hormon tedavisi pek değerlidir.

Messi bu ortada FC Barcelona’nın genç akademisine katılma talihi elde eder. Grubun hormon tedavi masraflarını karşılamayı kabul etmesi üzerine Messi ve ailesi Barselona’ya taşınır. Messi 2004-2005 döneminde Barcelona’da forma giymeye başlamıştır.

2021 yılında Paris Saint-Germain’le anlaşan yıldız futbolcu çocukluk aşkıyla evlidir ve üç erkek çocuğu vardır.


Messi’nin hastalığı nedir?


Messi’ye küçük yaşında büyüme hormonu eksikliği teşhisi konur. Messi akabinde hormon tedavilerine başlar. Ayrıyeten Messi’nin Asperger sendromu ismi verilen bir hastalığının da olduğu düşünülmektedir.

Bu mevzuda Brezilyalı futbolcu Romario açıklama yapmıştır. Romario açıklamasında ‘Messi, Asperger Sendromuna sahip. Dikkati toplamak ve her şey üzerinde konsantrasyon sahibi olmak üzere armağanı vardır.’ tabirlerini kullanmıştır.


Asperger sendromu nedir?


Asperger sendromu Otistik Spektrum Bozukluğu (OSB) ismi verilen geniş bir yelpaze altında incelenen bir cins gelişimsel rahatsızlıktır.Asperger sendromlu bireyler çoklukla toplumsal konularda zorluk çekerler. kimi vakit başka insanların hislerini anlamakta zorlanabilirler. Ayrıyeten vücut lisanını ve mecazi anlatımları yorumlamak onla için zorlayıcı olabilir.

Sosyal konularda kendilerini tabir etmekte zorlansalar da lisan ve biliş marifetleri pek yüksektir. Lisan bilgisi, söz kullanması üzere alanlarda çok güzellerdir. Yalnızca alt metinleri okumakta zorlanırlar.


“Asperger sendromu Messi’ye etkileyici bir yetenek veriyor.”


Asperger sendromlu bireyler çoklukla toplumsal olmayan belli bir alanda odaklanıp uzmanlaşmaya başlarlar. Asperger sendromlu bireyler uzmanlaştıkları alanda üstün muvaffakiyet gösterme eğilimindediler. Belli bir alanda ağırlaşıp o mevzunun üstüne sarfiyatlar. Newton ve Einstein üzere isimlerin de bu rahatsızlığa sahip oldukları düşünülmektedir.

Asperger sendromlu bireylerde tıpkı otistik bireylerde olduğu üzere yinelayan davranışlar ortaya çıkabilir. Bu davranışlar tertipli el çırpma, el sallama üzere hareketler olabilir. Bu bireyler ayrıyeten obsesiflik düzebir daha gelebilen derecede takıntılı davranışlar gösterebilirler.


Asperger sendromu belirtileri nelerdir?


Asperger Sendromu başka otizm spektrum bozukluklarının belirtileriyle tıpkı belirtileri gösterir. Ancak Asperger sendromu bireyler hayli daha yavaşça belirtiler gösterirler. Bu belirtiler:


  • Sosyal bağ kurmada zorluk


  • Göz teması kuramama


  • İkili diyaloglardan kaçınma


  • Beden lisanı anlayamama


  • Konuşmayı kendi alanına yönlendirme


  • Rutinlere çok bağlılık gösterme


  • yinelayan hareketler sergileme


  • Takıntılı ilgi duyma
Asperger sendromu niçinleri nelerdir?


Asperger Sendromu nörobiyolojik bir rahatsızlıktır. Yani çocukların beyin gelişimi sırasında meydana gelen bir ekip farklılıklardan dolayı ortaya çıktığı düşünülmektedir. Aspergerli bireylerin beyinlerinin belli bölgelerinde yapısal ve fonksiyonel farklılıklar vardır. Bu farklılıkların fetal gelişim (doğum öncesi) sırasında meydana geldiği düşünülmektedir.

Eğer ailede Otizm yahut Asperger geçmiş var ise çocuklarda da görülme riski de artar. Ayrıyeten kimi çevresel faktörler de Asperger sendromuna sebep olabilir.
 
Üst