Akbank Sanat’ta ‘Niyetler’

tanitici50

New member
Akbank Sanat Galerisi 1. Katında seminer programına dair bilgi ve programdan mezun olan ve heyet üyeleri tarafınca sergilenmeye uygun bulunan iştirakçilerin projelerinin toplu dokümantasyon standı gerçekleştirilecek. Yer katta ise, her bir iştirakçiye stant müddetince kısa müddetli küratörlük deneyimi sağlamak için “Deneyim Alanı” imkanı sunulacak. Bu mühlet ortasında iştirakçiler, stant projelerinin izleyicilerce en yeterli biçimde anlaşılmasını sağlayacak performans, enstalasyon, sanatçı sohbetleri ve panel gibisi aktiflikleri sergileyebilecekler.

Tüm bunlara ek olarak stant kapsamında kurulan çevrimiçi platformda ise canlı yayınlar ve küratörlerin çalışma süreçlerine ait görüntü ve fotoğraf çekimlerinin yer alması da planlanıyor.

Küratörlük konusunda milletlerarası seviyede bir program oluşturmak ve bu alanda, hem teorik birebir vakitte uygulama bakımından stant kurgulama ve ideolojik çerçevesi ile ilgili itibarlı bir eğitim platformu oluşturmak gayesiyle başlatılan ‘Çağdaş Sanat ve Küratörlük’ seminer programı Billur Tansel’in koordinatörlüğünde gerçekleştirildi. Eğitici, uygulama temelli ve araştırma odaklı bir yaklaşımla gerçekleştirilen programda bugüne kadar; bienaller, galeriler, müzeler ve sanat fuarları ile ilgili örnek olay çalışmalarına da yer verildi.

7 ay boyunca teorik ve uygulamalı çalışmaların gerçekleştirildiği bu program kapsamında küratörlük nedir, küratör kimdir, küratörlüğün kısa tarihçesi, sanat kuramları, çağdaş sanat tarihine bir bakış, estetik, sanat ve globalizasyon, kültür siyasetleri, araştırma ve küratöryel kavramın belirlenmesi, arşivleme ve arşiv kullanması, sergileme kurgusuna giriş, küratöryel stratejiler, farklı stant modellerinin tahlili (müzeler, galeriler, hür alanlar, bienaller), küratöryel metin nasıl yazılır, aktüel sanat okumaları, küratörlüğe yenilikçi yaklaşımlar, örnek olay tahlilleri, sanat ve aktivizm, izleyici geliştirme, yaratıcılık ve yeni arayışlar, küratöryel uygulamalar, stant idaresi, projenin lojistik planlaması (gümrük, eser nakli, yapıtların korunması ve koruması, sigorta, bütçelendirme, sponsor bulma), küratöryel sorunlar, sanat telif hakları, ve baştan sona bir stant projesi kurgulama mevzularında seminerler düzenlendi.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst