Yeni Başlayanlar İçin Viyana: Dünyanın En Yaşanabilir Şehrinde Nasıl Hayatta Kalınır?

Klause

New member
Sissi'nin evi ve Avusturya'nın başkenti Viyana, kültür tutkunları için popüler bir mekandır. Yazar Andreas Rainer'a göre Viyana her şeyden önce çelişkilerle dolu bir yer. Schmäh ve Grant arasında bir şehir hakkında geçen konuşma.

Dünyanın en yaşanabilir şehri için anketlerde arsalar Viyana yıllardır zirvede. Aynı zamanda özellikle düşmanca olduğu da düşünülüyor. Pek çok insana çelişki gibi gelen bu durum, Viyanalı yazar Andreas Rainer için özel bir şey değil. Uzun yıllardır Viyanalıları canlandırıyor ve onların özelliklerini hiç kimsenin bilmediği kadar iyi biliyor. Stern'e Avusturya başkentinin ve sakinlerinin Sissi, Freud ve Klimt dışında neler sunabileceğini ve bir Alman olarak nasıl hata yapmamanız gerektiğini anlatıyor.

Sayın Rainer, bir süredir Viyanalıları gözlemliyorsunuz ve gözlemlerinizi yazıyorsunuz. Yeni kitabınızla hangi hikayeyi anlatmak istediniz?
Viyana hakkında hiçbir zaman gezi rehberi yazmak istemedim, o şekilde gelişti. Aslında Viyanalıların kendileri için Viyana ruhunu, bizim hakkımızda, bizim için bir kitap yakalamak istedim. Ancak artık Viyanalı olmayanlar ve turistler için popüler bir rehber haline gelmiş gibi görünüyor.

Ancak “seyahat rehberiniz” turist klişeleriyle değil, Viyana'nın birçok çelişkisiyle oynuyor.
Aslında. Ayrıca birkaç Viyana seyahat rehberini okudum ve sürekli yanlış olan şeyler buldum. Mesela Viyana'nın kahve çeşitlerinin metropolü olduğu iddiası. Evet, kahvehane kültürümüzü yaşıyoruz ve seviyoruz, ancak bugün hiçbir yerde bir avuç kahve çeşidinden fazlasını bulmak pek mümkün değil. Ancak bazı seyahat rehberleri kahvenizi bizden sipariş etmenin 50 farklı yolundan bahsediyor. Bu sadece çok turistik kafelerde geçerli; klişeyi yerine getirmek için.

Korkunç olacak yerler

Sahipsiz, unutulmuş ya da yıkılmış: Viyana'nın Kayıp Yerleri

Turizm Viyana'yı değiştiriyor mu?
Hiç şüphe yok ki turizm Viyana için çok önemli. Ancak diğer federal eyaletlerin aksine – örneğin neredeyse her şeyin turizm için tasarlandığı Tirol – bizim için önemli bir rol oynamıyor. Turistlerin yoğun olarak bulunduğu 1.bölgede bile normal yerel yaşam devam ediyor. Ancak her yıl daha fazla ziyaretçi geliyor. Bu bir yandan muhtemelen sattığımız Viyana resmi, Sissi'nin hikayesi ve birbirinden güzel tarihi binalarımızdan kaynaklanıyor. Öte yandan Viyana en yaşanabilir şehir olma ününe sahip. Aynı zamanda dünyanın düşman şehri olarak kabul ediliyoruz. Bu arada bununla özellikle gurur duyuyoruz.

Viyanalılar ve Almanlar

Sıradan Viyanalılar başka neyle gurur duyuyor?
Her şeyden önce Alman olmamak. (güler) Aslında çoğu zaman kendimizi büyük komşumuzla karşılaştırırız. Mesela biz Almanlara göre çok daha rahatız. Bütün bir akşamı önümüzdeki birkaç gün için en büyük planları yaparak geçirebilir ve sonra hiçbirini bile suçluluk duymadan uygulamaya koyamayız. Bir Alman konuştuğunu uygular; o sadece daha doğrudur. Almanlar için, bütün gün bir kahvehanede oturup hayatın sizi yıkamasına izin vermek neredeyse yorucu olurdu; biz Viyanalılar buna bayılıyoruz.

Viyana'da ihtiyacınız olan 10 kelime

Vienna Grant – her zaman şikayet edecek bir şeyin olması şeklindeki temel tutum

Viyana Schmäh – Viyanalıların karakteristik mizahı

Leiwand – harika

Gaude-eğlenceli

Spritzer – şarap spritzer'i

Oida – “yaş” olarak çevrilebilir ancak hemen hemen her durumda kullanılır

Önemli değil – önemli değil

suder – şikayet etmek, şikayet etmek

Naschmarkt – barlar, restoranlar ve taze yiyeceklerle Viyana'nın popüler pazarı

Haberer-arkadaş

Bütün gün kahvede nasıl vakit geçirilir?
Vakit buldukça gazete okuyorum, arada birkaç cümle yazıyorum, kahve içiyorum, olup biteni dinliyorum ve çevremdeki insanları gözlemliyorum. Bu harika.

Pek çok Viyanalı Almanca konuşma konusunda pek iyi değil. Bu düşmanlık nereden geliyor?
Bu kısmen Viyanalıların kendi imajından kaynaklanmaktadır. Viyana bir zamanlar Avrupa'nın en önemli şehirlerinden biriydi. Şimdi Viyana nispeten küçük bir ülkenin başkenti ve Viyanalılara sorarsanız uluslararası alanda oldukça az temsil ediliyor. Uluslararası alanda önemli bir rol oynayan ve aslında birçok konuda bizden üstün görünen Almanya'nın aksine. Bu da aşağılık kompleksine yol açıyor. Ve görünen o ki henüz bunu tam olarak aşamadık. Bunu her zaman kardeş ilişkisiyle karşılaştırmayı severim. Almanya, Avusturya'nın ağabeyi olduğundan, biraz kıskançlık alışılmadık bir durum değil.

Bir Alman olarak Viyana'da çok fazla hakarete maruz kaldığınızı kabul etmelisiniz.
Evet, çünkü Viyanalılar genellikle siz Almanların mizahtan yoksun olduğunuzu düşünüyor ve bunu denemek istiyorsunuz. Dudaklarımızda her zaman hakaretler olur ve biz de bunu o kadar ciddiye almayız. Ancak hemen saldırıya uğradığını hisseden Almanlar da var; Viyana'da pek iyi vakit geçirmiyorlar. Ancak her şeye biraz daha rahat yaklaşırsanız, bir Alman olarak bile Viyanalılarla çok eğlenebilirsiniz.

Bir Alman olarak kendimi hemen bu şekilde tanımlamamayı nasıl başarabilirim?
Denemeyin bile. Lehçeyi taklit etmeye çalıştığınızda, sadece kendinizi aptal durumuna düşürmüş olursunuz. Bu hiç de iyi gitmiyor. Daha iyisi: onun arkasında durun ve hakaretlere katlanın; hatta ideal olarak bundan keyif alın. Bir sonraki an muhtemelen Viyanalı kendisi hakkında şaka yapacak, o zaman siz de ona gülebilirsiniz ve herkes mutlu olacaktır. Unutmamak gerekir ki, Viyanalılar kendileriyle dalga geçmekten de tutkuyla hoşlanırlar.

İnsanlar her yerden ve her şeyden şikayet ediyor

Bugün hala “gerçek Viyana”yı nerede bulabilirsiniz?
Viyana birçok yerde geçiyor, gerçek Viyana dilerseniz Viyana'nın her yerinde. Neyse ki turizmin zaten kültürü değiştirdiği Barselona ya da Venedik değiliz. Ama özellikle 6 numaralı metro hattını kullanmanızı tavsiye edebilirim. Kiraların daha ucuz olduğu, Viyana'nın daha otantik bir yönünü gösterdiği semtlere gidiyor. Daha gürültülü, daha renkli ve biraz da “çok kültürlü” olacak. Ama bunların hepsi Viyana'nın bir parçası. Viyana aynı zamanda bir göçmen şehridir. Neyse ki. Burada hâlâ sadece Wiener Schnitzel ve Germknödel'in olduğunu hayal etmek zor.

Viyana Bursu en az Viyana Schmäh'ı kadar iyi bilinmektedir. Nasıl gerçek bir Viyanalı kadar huysuz olabilirim?
Bir numaralı temel kural: Üzülemeyeceğiniz ya da daha iyisi, üzülmemeniz gereken hiçbir şey yoktur. Hava durumuyla başlar ve çalışma zihniyetiyle biter. Bir Viyanalıya işlerin nasıl gittiğini sorarsanız kabul edilebilir tek bir cevap vardır: “Tamamen aşırı çalışıyorum.” Bütün gün ofiste oturup sadece tek bir çağrıya cevap vermek zorunda kalanlar da bunu söylüyor. Bir diğer konu da demiryolumuz. Dürüst olmak gerekirse çok güvenilirdir. Ama ne yazık ki bir dakika beklememiz gerekiyor – sonra toplu sohbet başlıyor! Zaten temel bir tutum bu: Dünyanın en yaşanabilir şehri olduğumuzu söylemiyoruz, aksine: Başka yerlerde işler daha da kötü.

Viyana sadece en yaşanabilir şehir değil aynı zamanda alkol tüketimi konusunda da öne çıkıyor. Büyük içme keyfi nereden geliyor?
Başka bir paradoks. Biz Viyanalılar yüksek alkol tüketimimizle gurur duyuyoruz. Avusturya'nın bir kez daha en güçlü tüketici ülkelerden biri haline gelmesini her yıl kutluyoruz. En yaşanabilir şehir? Kimin umurunda! Avrupa'nın en çok birasını biz mi içiyoruz? Tuval! Bunu sanki Dünya Kupası'nı kazanmışız gibi kutluyoruz. Ama aynı zamanda içmeyi de gerçekten seviyoruz. Öğleden sonra büyük bir bira veya bir spritz burada çok önemlidir. Bu alkol sayılmaz bile. Hatta bir adım daha ileri gideceğim: Yaz öğleden sonraları Naschmarkt'ta dolaşırsanız masalarda nadiren alkolsüz içecek görürsünüz. Ve bunlar çoğunlukla turistler.

Andreas Rainer

Andreas Rainer bir gazeteci, sosyal medya danışmanı ve yazardır. “Viyana Gündelik Şairleri” adlı blogunda memleketinden öğrendiklerini yazıyor ve böylece Viyanalıları herkesten daha gerçekçi bir şekilde tasvir ediyor.

© Andreas Hofer

Peki ya hafta sonu?
Hafta sonu dışarı çıkıyorsanız ve eve iki ayak üzerinde zar zor yürüyebiliyorsanız, o zaman neredeyse eğlenceye engel olarak görülüyorsunuz demektir. İçmiyorsan iyi bir bahaneye ihtiyacın var. Genellikle burada sadece hamilelik ve ciddi hastalıklar kabul edilir. Aksi takdirde Viyana'da belli bir düzeyde içki içme becerisine ihtiyacınız var. Ve eğer Noel partisinde masalarda çıplak dans edersen, ertesi gün kimse sana karşı çıkamaz çünkü sarhoşluğun burada farklı bir itibarı var. Ancak yine de utançla uğraşmanız gerekiyor.

Bir süre Kuzey Amerika'da evinizdeydiniz ama Viyana'ya döndünüz. Şehri sizin için bu kadar yaşamaya değer kılan şey nedir?
Bu cevaplanması kolay bir soru değil; birkaç faktör var. Konut diğer Avrupa şehirleriyle karşılaştırıldığında hala uygun fiyatlı ve iyi bir sosyal sistemimiz var. Her zaman derim ki, Viyana'da gerçekten zengin olamazsınız ama gerçekten fakir de olamazsınız. Aynı zamanda çok fazla kültürümüz ve mutfağımız var ve şehir olarak giderek daha şehirli ve modern oluyoruz. Yaz aylarında Tuna Nehri'nde yüzebilir, ardından şehrin ortasında bir sahil barında oturabilirsiniz. Ve tabii ki burada yaşayan pek çok harika çelişkili insan var.

#Konular