Usta bir hikâyecinin yaşanmışlıktan doğan denemeleri

Hasan

New member
ŞABAN ÖZDEMİR | KARAR

Mustafa Çiftci… Kendisi ile ruberu görüşmemiz olmamasına karşın telefonla fazlacaça ve uzun uzun hasbihal etmişliğimiz vardır. Bir kelam vardır hani: Sireti suretine sirayet etmiştir diye. Çiftci’nin yüzünü görmediğimden sireti suretine sirayet etmiş mi bilemem lakin muhakkak sesine ve yazdıklarına sirayet etmiş. Öykülerindeki incelik, sıcaklık, samimiyet sesinde de vardır. Kıssaları üzere sesi de sarar sizi… Bir telefon konuşmamızda roman yazdığından bahsetmişti. Bu durumun üstte yazdığım sebepten ötürü ısrarla karşısında olduğumu uzun uzun anlatmıştım ona.

Sanırım ortak ve can arkadaşımız Dr. Okan Tanın da tıpkı kanaatleri serdetmiş olmalı ki öbür bir telefon konuşmamızda roman yazmaktan vazgeçtiğini söylemiş oldu lakin o ortalar denemelerini günlük bir gazetede yazmaya devam ediyordu. Bu durumdan epeyce daha sonra haberdar oldum ve geçmiş yazılarının tamamını indirip okumaya başladım.

40 YAŞ ÜSTÜ OKUR İÇİN VAKİT SEYAHATİ

İşte, Çiftci’nin Mayıs 2021’de Bağlantı Yayıncılık tarafınca okura sunulan ‘Kalfa Uykusu’ da bu günlük gazetelerde yazdığı yazıların içinden seçilen bir kitap. Her şeyiyle Mustafa Çiftci kokan bir kitap. Sıcak, samimi ve bizden… Bizim sokaktan, bizim mahalleden, bizim kasabadan, bizim şehirden… Çiftci denemelerinde aslında kendini, deneyim ettiklerini, müşahedelerini anlatıyor.

Çoğunlukla bizim de deneyim ettiğimiz olaylara, bizim de ömrümüzde olan objelere o denli bir dikkatle bakıp kendine has üslûbuyla o denli samimiyetle kaleme alıyor ki denemeleri okuduğunuzda ister istemez dudağınızın kenarında bir memnuniyet gülümsemesi peyda oluyor. Şu da var ki denemelerin birçok aslında müellifin yaşıyla ve yaşanmışlığıyla gerçek orantılı olarak 40 yaşını aşmış olanlara hitap ediyor. İbo Şov’dan usturaya, dergicilikten brokoliye kadar biroldukca kavram, durum ve objeyi eğlenerek anlatıyor, eğlendirerek okutuyor Çiftci.

Bu denemeleri okuduktan daha sonra Mustafa Çiftci’yi romandan vazgeçirmiş olmakla büyük bir vebalin altına mı girdim niyeti aldı beni. Romanda da denemelerindeki kadar muvaffak olacaksa Türk edebiyatına büyük kötülük yapmış olmuyor muydum? Yeterlisi mi yarın telefon açıp “Lütfen benim kanaatlerimi boş ver, bildiğin üzere yap abi” diyeyim. Kalem tutan ellerin çiçeklensin, yazı ‘böcüğün ölmesin’ Mustafa Çiftci.

OSMANLI PERİYODUNUN EFSANEVİ KİTAP KOLEKSİYONCU

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) Osmanlı tarihçisi Jane Hathaway’in ‘Beşir Ağa: Osmanlı Hareminin Baş Hadım Ağası’ kitabını Türkçeye aktardı. Ahmet Fethi Yıldırım’ın çevirisiyle okura sunulan kitap, 18’inci yüzyılda Topkapı Sarayı’nda baş hadım ağası olan Beşir Ağa’nın 90 yılı aşan ömrüne odaklanıyor. Ayrıyeten Aristoteles’ten İbn Sina’ya, İbnü’l-Arabi’den Mevlânâ Celaleddin Rûmi’ye, Kâtip Çelebi’den Evliya Çelebi’ye güçlü bir kitap koleksiyonuna sahip olan Beşir Ağa’nın, Osmanlı’nın dört bir yanında vakıflar kurarak saygın bir pozisyona ulaştığına yer veriyor. Prof. Hathaway, Beşir Ağa’nın değerini “Dârüssaâde ağaları, efsanevi kitap koleksiyoncularıydı ve Beşir Ağa herbiçimde bunların en efsanevi olanıydı” kelamlarıyla tabir ediyor.

BALMUMU HEYKELLERLE DÜNYAYA NAM SALAN ‘MİNİK’

Iremonger üçlemesi ile tanınan İngiliz muharrir Edward Carey’in balmumu heykelleriyle dünyaya nam salan Madame Tussaud’un hayat hikayesini kendi ağzından anlattığı ‘Minik’ raflardaki yerini aldı. ‘Madam Tussaud’nun olağanüstü yaşamı’ alt başlığı ile yayınlanan kitap İthaki Yayınları etiketiyle okura sunuldu. Carey’nin, İhtilal Paris’inde hem kraliyet yanlıları tıpkı vakitte radikallerle ahbaplık eden hırslı bir vizyoneri, ‘Minik’ lakaplı efsanevi Madam Tussaud’yu anlattığı kitap, sanata, sınıf çatışmasına, iradeye ve sevdiklerimize nasıl tutunduğumuza dair, heybetli geçit merasimlerine benzeyen cazibeli bir roman ve çarpık, dehşetli, sürükleyici bir öykü.