Quebec hala milliyetçi bir sembol olan kayıp hokey takımını özlüyor

Falcon

New member
Nordiques yaklaşık 30 yıl önce Quebec'ten ayrıldığında, hokey takımının ayrılışı Brooklyn Dodgers taraftarlarının aşina olduğu türden bir mitoloji ve nostaljiyi ateşledi.

Nordiques'in 1979'dan 1995'e kadar NHL'de oynadıkları Quebec'te kalışı, Fransızca konuşulan eyaletin Kanada'nın geri kalanından ayrılmaya yönelik iki başarısız girişimiyle örtüştü ve takımın kimliği taraftarlarının kimliğiyle birleşti: dilsel bir azınlık Dünyanın İngilizce konuşanların egemen olduğu bir bölgesinde kendini kabul ettirmeye çalışan bir şirket.

Nordique'ler siyasetlerini kelimenin tam anlamıyla kollarında taşıyorlardı ve üniformalarında Quebec bayrağının zambak çiçeğini sergiliyorlardı. Ayrıca Kanada milli marşını sadece Fransızca olarak söylediler.

Ayrılıkçı Parti Québécois'i 2016'dan 2018'e kadar yöneten ve şu anda köşe yazarı olan Jean-François Lisée, ekibin ayrılmasının “Québec şehrinin ve Quebec bölgesinin siyasetinde ve ayrıca frankofon kimliğinde bir boşluk bıraktığını” söyledi. Le Devoir gazetesi.


Nakit sıkıntısı çeken Nordique'ler Denver'a göç ettiğinden beri, Quebec'in siyasi liderleri kuşaklar boyunca onları geri getirmeye çalıştı, hatta 370 milyon Kanada dolarına (yaklaşık 280 milyon dolar) mal olan bir arena inşa edecek kadar ileri gittiler. Takımın geri dönüşü giderek azalıyor.

Quebec Laval Üniversitesi'nden Quebec tarihçisi Martin Pâquet, “İnsanlar kendilerini ulusal bir konseptte, bir hokey takımında veya bir hokey takımının anısında görüyorlar ve politikacılar bu milliyetçilik duygusunu siyasi amaçlar için kullanmaya çalışıyorlar” dedi. Quebec'te. “Aslında Nordique'lerin geri dönüşünü talep etmeye devam etmelerinin nedeni budur.”

Son zamanlarda, 2022'de ezici bir çoğunlukla ikinci dönem için yeniden seçilen ancak yüzde 30'luk maaş artışını onaylamak da dahil olmak üzere bir dizi yanlış adım nedeniyle onay notları geçen yıl düşen Başbakan François Legault'un hükümeti de tam olarak bunu yaptı. yasa koyucu.


Kasım ayında hükümeti büyük bir tantanayla, stratejik bir manevranın parçası olarak, Los Angeles Kings'in gelecek Ekim ayında Quebec'te oynanacak iki sezon öncesi maçına katılmak için 5 ila 7 milyon Kanada doları (3,8 milyon dolar ve 5,3 milyon dolar) ödemeyi kabul ettiğini duyurdu. şehrin kendi takımı adına NHL'ye baskı yapmaya devam ediyor.


Böyle bir hamle geçmişte en azından anket sayılarının artmasına yol açmış olabilir. Ancak bu sefer ters tepti. Ağır şekilde eleştirilen duyuru, Angus Reid Enstitüsü tarafından yapılan bir ankete göre Bay Legault'un notlarını daha da düşürdü ve Kanada'nın 10 eyalet lideri arasında en az popüler olan kişi olmasına yardımcı oldu.

Eleştiriler ve anketlerin artmaması açıklamanın zamanlamasından mı kaynaklanıyordu? Aynı sıralarda eyaletteki yüzbinlerce devlet okulu ve sağlık öğretmeni daha iyi ücret talebiyle greve gitti.

Yoksa anlaşmanın maliyeti miydi, uzun vadeli bir kumar için harcanan çok para mıydı? Kendisine “Nordiques'in Bakanı” adını veren Bay Legault'un maliye bakanı, tedbirsizce de olsa açıkça bir takımı geri kazanma şansının yalnızca yüzde 10 olduğunu itiraf etti.

Belki de bunun nedeni Fransız Québécois'de, özellikle de gençler arasında milliyetçi duyguların azalmasıydı. Yoksa sadece zamanın geçişi miydi?

Bay Pâquet, “Eğer bir çift, partnerlerden birinin yaklaşık 25 yıl önce ayrılması nedeniyle ayrılmışsa, gerçekten artık yola devam etme zamanı gelmiştir” dedi.


Elbette Quebec eyaletinde hala bir NHL takımı var: Montreal Canadiens onlarca yıldır ligin en geleneksel takımlarından biri oldu.


Ancak Quebec'teki pek çok kişi için Kanadalı hayranı olmak hiçbir zaman bir seçenek olmadı; onlar hiçbir zaman yeterince Fransız-Kanadalı olmamıştı. Kanadalılar, ağırlıklı olarak Fransızca konuşulan Quebec şehrinin tarihi rakibi olan çok kültürlü, çeşitli ve iki dilli metropol Montreal'de oynadı.

Ancak eyaletin dışında Kanadalılar, Guy Lafleur gibi Fransız-Kanadalı yıldızlarıyla ünlüydü.

1960'larda Quebec'in bağımsızlık hareketinin yükselişiyle birlikte, sonunda yeni bir ulusun başkenti olacağı umulan Quebec City'de bir NHL takımının kurulması umutları da arttı. Şehir, Nordiques ve ikinci ligdeki diğer takımların NHL'ye kabul edilmesinin ardından 1979'da takımını aldı.


Ertesi yıl Quebec halkı eyaletin ilk referandumunda bağımsızlığa karşı oy verdikten sonra, bazıları hayal kırıklığına uğramış milliyetçi duygularını Nordique'lere güçlü bir desteğe kanalize etti. Nordique'ler ve Kanadalılar arasındaki oyunlar efsanevi boyutlara ulaştı ve daha büyük savaşların yedekleri olarak hareket etti.

Hayatı boyunca Quebec City'de yaşayan ve sıkı bir Chicago Blackhawks hayranı olarak büyüyen Fransız Québécois'lı 65 yaşındaki Jocelyn Simard, “Kanadalılardan nefret etmeyi genç yaşta öğrendik” dedi.

Nordiques geldiğinde Bay Simard hayatı boyunca beklediği takımı bulduğunu hissetti. Kanada marşı başka yerlerdeki maçlardan önce hem Fransızca hem de İngilizce olarak söylenirken, Nordiques arenasında yalnızca Fransızca duyuldu. Bay Lafleur, Nordiques'teki uzun kariyerinin son iki sezonunu oynayacaktı.


Bay Simard, “Sonuçta pek çok Fransız Kanadalı kendini Montreal Kanadalılarından çok Nordique'lerle özdeşleştirdi” dedi ve Nordique'lerin geri döneceğine dair umudunu kaybetmediğini ekledi.


Bay Simard, Quebec'in küçükler ligi takımı Remparts'ın Vidéotron Center'da oynadığı maçı izlerken konuştu; bu, eyalet ve şehir liderlerinin 2015 yılında NHL'ye bir kuruluşun kurulmasına ne kadar önem verdiklerini göstermek için kamu parasıyla inşa ettikleri pahalı arenaydı. takım.

Ancak Bay Simard'ın neslinin taraftarları Nordique'ler hakkındaki duygularını paylaşma eğiliminde olsalar da, takımın önemi, çoğu takımın ayrılmasından sonra doğmuş olan arenadaki genç hokey taraftarları arasında yankı uyandırmıyor gibi görünüyordu.

Quebec'te büyüyen 17 yaşındaki Mathis Drolet, “Ben bir Montreal Canadiens hayranıyım, ancak babamın aklında hâlâ Nordiques var” dedi.

17 yaşındaki arkadaşı Justin Tremblay, Nordique'lerin önceki nesillerin arzularıyla bağlantılı olduğunu bildiğini söyledi – “Quebec bir ulus olmak istiyor vb.” ama bu umutlar ona uzak geliyordu.

Bay Tremblay, “Bunlar okulda öğrendiğimiz şeyler” dedi.

Ligin en küçük pazarında bulunan Nordiques (şu anda yaklaşık 800.000 kişi Quebec metropol bölgesinde yaşıyor) yıllarca mali zorluklarla mücadele etti ve 1995'te Denver'a taşındı. Takımın Colorado Avalanche olarak yeniden adlandırılan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk sezonunda Stanley Kupası'nı kazandı ve Quebec'teki ihanet duygusunu derinleştirdi.


O zamanki Parti Québécois liderliğindeki hükümet, Nordiques'in sahibinin kurtarma paketi talebini reddetmişti; ortaya çıktığı üzere, eyaletin Kanada'dan bağımsızlığına dair ikinci referandumdan sadece birkaç ay önce.


Referandum çok az bir çoğunlukla başarısız oldu; bazı politikacılar ve siyasi uzmanlar sonuçta kaybın suçunu hükümetin Nordique'leri kurtarmayı reddetmesine bağladı.

Ve böylece, bugüne kadar Quebec'in siyasi liderleri Nordique'leri geri getirme sözü verdiler ve en küçük gelişme bile yerel haber medyasında büyük ilgi çekebiliyor.

Laval Üniversitesi'nden spor yönetimi profesörü Frank Pons, “Quebec City'de bu hikayeler gazetelerin ön sayfalarında yer alıyor” dedi.


Ancak hokey endüstrisi uzmanlarının çoğu, geri dönüş şansının neredeyse sıfır olduğunu söylüyor.

Bay Pons, NHL'nin son yıllarda Seattle ve Las Vegas da dahil olmak üzere daha büyük pazarlara açılmayı tercih ettiğini ve Quebec'in genişleme veya yer değiştirme için ciddi bir aday olarak değerlendirildiğine dair hiçbir belirti vermediğini söyledi. Quebec ve onun küçük televizyon pazarı, NHL için ekonomik olarak çok az anlam ifade ediyor.

“Bu ekonomik bir yaklaşım” dedi, “oysa Quebec'te duygusal bir yaklaşım.”

Nordique'lere karşı süregelen duygular göz önüne alındığında, çok az kişi politikacıların Nordique'lerin eve dönme şansı hakkındaki soğuk ve katı gerçeği kabul etmesini bekliyor.

Eski parti lideri Bay Lisée, “Bunun için kaç oy alırsınız?” dedi. “İktidarda olmak istemiyorsanız, öyle düşünüyorsanız bunu söyleyebilirsiniz. Çoğu politikacı Nordique'lerin geri dönmesinin harika bir şey olacağını söyleyecektir.”
 
Üst