Pes etmeyen 51 yaşındaki hokey yıldızı Jaromir Jagr

Falcon

New member
Bow, Kladno’da geçirdiği iki yılda Jagr’ın etkisini gördü.

Bow, “O olmadan burada bir takım var mı bilmiyorum. “Her şeyin çalıştığından ve çalıştığından emin olmak için saatlerce çalışıyor. En büyük bütçeye sahip değiliz ama sponsorlarımız ve bir ekibimiz olduğundan emin oluyor. Bu onun bebeği ve insanların onu ne kadar sevdiğini görmek harika.”

Çek Cumhuriyeti’nin Pittsburgh’u

Antika ortaçağ şehir merkezi, modern apartmanları ve kenar mahallelerindeki tarım arazileriyle Kladno, bir zamanlar Avrupa’nın gelişen bir sanayi (ve hokey) merkeziydi. Karl Wittgenstein (filozof Ludwig Wittgenstein’ın babası) tarafından 1889’da açılan büyük Poldi Çelik Fabrikası ve madenleriyle tanınan bu şehir, eski Prag’ın 20 milden daha az kuzeybatısındadır.

Savaş sonrası komünist rejim altında, Stahlfabrik kulübe sponsor oldu ve Poldi Kladno, 1975 ile 1980 arasında, Çek buz hokeyi tarihinin belki de en iyi ikinci oyuncusu olan Milan Novy’nin ardından beş ulusal şampiyonluk kazanan küçük bir hanedanlığın tadını çıkardı.

Jagr, “Bu şehrin çok büyük bir tarihi var” dedi.

Bu dönemde Kladno’nun nüfusu yaklaşık 50.000 idi ve Poldi’de yaklaşık 20.000 kişi çalışıyordu. Ancak 1989’da komünist hükümet düştüğünde, fabrika serbest piyasaya hazırlıksız olarak çöktü. İnsanlar iş için başka yerlere, özellikle Prag’a ve iki şehir arasında yer alan havaalanına baktılar. Fabrika binaları hala ayakta, ancak sadece bir kısmı birkaç küçük şirket tarafından kullanılıyor.

Kladno’da yaşayan bir veri analisti olan 46 yaşındaki Jan Ulrych, ara sıra oğlunu bir maça götürüyor. Kendisinin ve aile üyelerinin Jagr’ı 70.000 kişilik şehirde gördükleri birkaç olayı anlattı. Hafta sonları çoğunlukla boş olan sessiz, düzenli sokakları işaret etti.

“Her zaman hiçbir şeyin olmadığı çirkin bir sanayi şehri olduğunu düşündüm” diye ekledi. “Ama o kadar da kötü olmadığını öğrendim. Jagr’ın geri gelmesi de biraz yardımcı olabilir.”

Jagr, Kladno’nun Hnidousy adlı bir bölümünde, eski çelik fabrikasından çok da uzak olmayan, arenanın kuzeyinde, arabayla yaklaşık 10 dakika büyüdü. Jagr, bir muhabirin eski evini bulmasına yardımcı olmak için sokağın bir tarafındaki ağacı ve diğer tarafındaki küçük okul binasını işaretleyen bir harita çizdi.