Koza Altın’ın Çukuralan altın madeni işletmesi projesiyle ile ilgili türel süreç

tanitici50

New member
Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şunlar aktarıldı:

”Şirketimiz daha evvel 15.12.2020 ve 06.04.2021 tarihlerinde KAP’ta İzmir’in Dikili ilçesinde yapılması planlanan Çukuralan altın madeni işletmesi 3. kapasite artırımı projesine ait olarak Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) olumlu sonucunın yürütmesinin durdurulması ve iptali için İzmir 6. Yönetim Mahkemesi’nde 2019/1120 E. ve 2019/574 E belgeleri ile dava açıldığını, şirketimizin davalı bakanlık yanında ilgili davaya müdahil olduğunu, bildiri edilen gerekçeli karara bakılırsa davaya mevzu edilen ÇED olumlu sonucu iptal edildiğini ve temyiz yoluna başvuracağını açıklamıştı. Gelinen noktada, Danıştay sonucuna bakılırsa 2019/574 E. belgesi için, kelam konusu projeyle ilgili ikinci bir ÇED olumlu sonucunın verilmesi sebebi ile, birebir projeyle ilgili iki farklı ÇED olumlu sonucunın bir arada uygulanma imkanının bulunmadığı, davalı bakanlıkça dava konusu ÇED olumlu sonucunın zımni olarak geri alındığının kabulü gerektiği, bakılmakta olan davanın konusunun kalmadığı kararına varıldığından İzmir 6. Yönetim Mahkemesi 2019/574 E. sayılı sonucun bozulmasına ve karar verilmesine yer olmadığına kesin olarak, 2019/1120 E. evrakı açısından ise, İzmir 6. Yönetim Mahkemesi’nin sonucunın dava konusu sürecin iptaline ait kısmında tüzel isabetsizlik bulunmadığı, davalı bakanlık ve davalı bakanlık yanında müdahil şirketimizin temyiz istemlerinin reddine kesin olarak karar verilmiştir. Mevcut durumda, Çukuralan altın madeni işletmesi 3. kapasite artırımı projesine ilişkin mahkeme kararlarına husus üretim faaliyetlerinin tamamı yeni ÇED olumlu sonucu kapsamında madencilik (üretim) faaliyetleri ilgili mevzuatlara uygun biçimde devam etmektedir.”

Hibya Haber Ajansı