Julia Hermes ve Lisa: Kız kardeşler daha iyi bir dünya arıyor

Klause

New member
Lisa ve Julia Hermes bizimkinden daha sürdürülebilir ve dayanışmaya dayalı bir dünyanın özlemini çekiyor. Böylece lafı fazla uzatmadan yaşanmış ütopyaların peşine düşerler. Yolculukları onları Avrupa üzerinden Atlantik üzerinden Latin Amerika'nın en derin yağmur ormanlarına ve bir şekilde kendilerine götürüyor.

Her şey iki kız kardeş Lisa ve Julia Hermes'in ebeveynlerinin çatı katında keşfettiği eski bir küreyle başladı. Onlara dünya çapında farklı bir geziye dair çılgın bir fikir veriyor. İki yıl sonra ikili kendilerini bir arabanın arka koltuğunda bulur. Sırt çantalarında yalnızca temel ihtiyaç malzemeleri var ama yanlarında pek çok soruları var: Birbirimizle nasıl barış içinde etkileşime girebiliriz? Kapitalizmin alternatifleri nelerdir? Peki doğaya nasıl saygılı davranırız? Aylarca para biriktirdikten sonra artık tatilci olarak değil, arayış içinde olan kişiler olarak birlikte maceraya atılıyorlar. Daha iyi bir dünyanın izinde.


Senin hedefin? Konuştuğunuz kız kardeşler gibi her zaman kendi sezgilerinizi takip edin. yıldız bize şunu söyleyin: “İlk durağımız dışında, kendimizi serbest bıraktık ve farklı topluluklarla birlikte bundan sonra nereye gitmemiz gerektiğine karar verdik” diyor Lisa Hermes. 33 yaşındaki ve 32 yaşındaki kız kardeşi, Rhineland-Pfalz'daki memleketleri Hambuch'tan ayrıldıktan sonra doğrudan Fransa'ya, daha doğrusu, kuzeybatıdaki Notre Dame'daki Zone-A-Defendre'ye (ZAD) gidiyor. ülke. Tercüme edildiğinde isim “savunulacak alan” gibi bir anlama geliyor. Bu, Avrupa'da çevreyi yıkımdan korumak amacıyla aktivistler tarafından işgal edilen bölgelere verilen addır.


Fransa'nın Bullerbü kentinde protesto
Fransa'nın Pays de la Loire kırsalındaki 1.700 hektarlık alanda, yüzlerce insan artık bir nevi komün içinde yaşıyor. Yurttaş inisiyatifleri, çiftçiler, özerk insanlar ve okuldan ayrılanlardan oluşan dernek, 1970'lerden bu yana bölgede planlanan havaalanı inşaatına karşı kampanya yürütüyor. Ancak Hermes kardeşleri ilgilendiren protesto değil. Aksine, Lisa ve Julia'yı büyüleyen şey işgalcilerin birlikte yaşama şeklidir. Üst üste dizilmiş araba lastiklerinden oluşan barikatları aşan herkes, sakinlerinin kendi kurallarına göre bir hayat kurduğu bir tür Fransız Bullerbü'ne giriyor.


Aktivistler, doğanın ortasında birlikte yaşadıkları kulübeler inşa etmiş, tarlalarını ve hayvancılığını kendileri yönetmiş, ne kökenin ne de geçmişin rol oynadığı bir dayanışma kurmuşlardır. Bu ülkedeki çoğu insanın hayal bile edemeyeceği bir hayat. Julia ve Lisa için bu, yolculuklarında akıllarında kalacak birçok izlenimden sadece ilki. Fransa onların macerasının yalnızca başlangıcı olacaktı.

Lisa ve Julia, yolculukları sırasında kendilerininkinden farklı kurallara uyan hayatlar süren birçok insanla tanışır.  Belediyeler ve topluluklar genellikle iki kız kardeşi dostça karşılıyor ve onlara yaşadıkları dünyayı gösteriyorLisa ve Julia, yolculukları sırasında kendilerininkinden farklı kurallara uyan hayatlar süren birçok insanla tanışır. Belediyeler ve topluluklar genellikle iki kız kardeşi dostça karşılıyor ve onlara yaşadıkları dünyayı gösteriyor

© Julia ve Lisa HermesSonraki durak: Güney Pireneler'deki İspanyol kasabası Benabarre. 1960'larda terk edildikten sonra birkaç kişi burada bir komün inşa ederek ortaçağ kasabasını yeniden canlandırdı. Oradan otostopla Las Palmas üzerinden Latin Amerika'ya doğru yol alıyoruz. Deniz tutmasından kurtulduktan sonra Julia ve Lisa, Kolombiya'daki “Yaşayan Işık Gökkuşağı Ailesi”ni, Arjantin'in hippi cenneti El Bolson'u ve kız kardeşlerin daha sonra burayı tarif edecekleri gibi “dünyanın sonundaki şehir” olan Ushuaia'yı ziyaret eder. Arjantin'in en uzak ucu.


Julia ve Lisa A'dan B'ye gitmek için çok zaman harcıyorlar. Otostop çekiyorlar, başkalarının yelkenli teknelerine katılıyorlar, Güney Amerika'da yürüyüş yapıyor ve bisiklete biniyorlar. Bu her zaman tehlikesiz değildir; Julia'nın açıkladığı gibi korku bazı açılardan yoldaştır: “Bazı anlarda kesinlikle korkuyorduk – ya da diyelim ki tehlikenin fazlasıyla farkındaydık.” Mesela Amazon'da bir grup adam gece çadırlarına geldiğinde. Ya da hiçliğin ortasında bir adamla tek başına otostop çekerken adam aniden müstehcen yorumlar yapmaya başladığında.


Bilinmeyenin korkusuna karşı
Ancak bu durumlar ona korkuyla daha iyi baş etmeyi öğretti. Yine de daha iyi bir dünya arayışı içinde geçen dört yıl boyunca edinilen deneyimlerin çoğu ikisi için her şeyden önce tek bir şeydi: zenginleştirmek. Geriye dönüşte, her ikisi de çok çeşitli insanlarla çok sayıda etkileyici karşılaşmadan övgüyle söz ediyor. Onları arabaya bindiren, gece burada kalmalarına izin veren veya onları akşam yemeğine davet eden insanlar – sırf misafirperverlik adına. “Bizi büyük etkileyen şey bu küçük jestlerdi. Dünyanın medyanın öne sürdüğü kadar olumsuz olmadığını öğrendik” diye özetliyor Julia.


Kendisi şundan emin: “Genellikle bilinmeyenin tetiklediği çok fazla korku vardır, ancak eğer dünyadaki güzelliklere açıksanız, bilinmeyen son derece zenginleştirici olabilir.” Bu nedenle Hermes kardeşler açık gözlerle ve yüreklerle seyahat ettiler ve yeni deneyimleri kucakladılar. Şili'deki yağmur ormanlarının ortasındaki küçük bir topluluk olan Aluantu'da ağaçların fısıldaşmasını ancak bu şekilde duyabiliyorlardı. Atlantik'teki balık sürülerini, Patagonya Bozkırlarındaki armadilloları ve Amazon yağmur ormanlarındaki uluyan maymunları yakından deneyimleyin.


Ve Meksika'daki Zapatistalardan gerçek bağımsızlığın ne anlama geldiğini öğrenin. Özerk topluluk, Meksika eyaleti Chiapas'ın dağlarında yaşıyor. Yerli halklar arasında bölge daha çok “Unutulmuşlar Vadisi” olarak biliniyor. 1910'daki Meksika Devrimi'nden bu yana, oradaki özerk gruplar yerli halkın hakları ve bağımsızlığı için kampanya yürütüyor. Julia ve Lisa'nın bir süreliğine onlara katılması için yeterli sebep.


Zapatistalar küçük köylerde tabandan demokratik bir şekilde örgütleniyor ve doğayla güçlü bir uyum içinde yaşıyorlar. Julia, “Bu, dünyanın birçok bölgesinde benzer şekilde uygulanabilecek bir yaklaşım olabilir” diyor. Onun için Meksika'da geçirilen zaman özellikle ilham vericiydi. Lisa ise yolculuk sırasında paraya karşı tavrını yeniden değerlendirdi: “Gezimize kadar parayı otomatik olarak tüketimle, rekabetle ve kapitalizmle ilişkilendirdim; benim için para aynı zamanda sömürü ve iktidar açgözlülüğü anlamına da geldi. Halihazırda bunun modelleri var. Dünyada bir dayanışma ekonomisinin.”


Daha iyi bir dünya arayışı
Ve bunlar, her iki kız kardeşin de Almanya'ya yanlarında götürdüğü dört yıldaki pek çok anıdan sadece ikisi. Eve döndüklerinde eski yapılarına dönmek her ikisi için de başlangıçta zordur. Lisa Meksika'dan ayrılamaz ve yarı orada yarı Almanya'da yaşamaya karar verirken Julia, köpeği Nami ile Avrupa'daki diğer toplulukları ziyaret eder. 33 yaşındaki oyuncu, “Hayalimiz kendimiz için bir topluluk kurmak veya en azından ülkede kendi kendine yetecek şekilde yaşamak” diyor.

Lisa ve Julia Hermes, Dışarıda.  Daha iyi bir dünya arayan iki kız kardeşTemmuz 2023'te Malik Verlag tarafından yayınlandı ve 18 avro karşılığında satışa sunuldu.Lisa ve Julia Hermes, “Dışarıda. Daha iyi bir dünya arayışında iki kız kardeş”, Temmuz 2023'te Malik Verlag tarafından yayınlandı ve 18 avro karşılığında satışa sunuldu.

© Malik YayıncılıkHermes'te daha iyi bir dünya arayışı henüz sona ermedi. Ancak yine de ikili hedeflerine biraz daha yaklaştı: “Yolculuğumuz sırasında kesinlikle keşfettiğimiz şey, daha iyi bir dünyanın bir ütopya olmadığıdır. Halihazırda çağımızın mevcut sorunlarına çözüm bulmak için çalışan pek çok insanla tanıştık. ” diyor Lisa. Ve Julia'nın bu “daha iyi dünyanın” neye benzeyebileceğine dair zaten bir fikri var: “Tüm canlıların özgürce ve kendi kaderini tayin ederek yaşayabileceği bir dünyada yaşamak isterim.” Hala bundan çok uzağız ama antik dünyanın bir dahaki sefere Hermes kardeşlerini nereye göndereceğini kim bilebilir?

#Konular
 
Üst