Isı arttıkça daha fazla prematüre bebek – Gelecek – Blog

XeaeX

New member
20080723SunParthenonYığını
İklim değişikliğinin bize getirdiği uzun bela ve problemler listesi, şimdiye kadar araştırılmamış rahatsız edici yeni bir boyutla daha da uzuyor. Yeni bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 25.000 bebek, artan sıcaklıkların bir sonucu olarak erken doğuyor ve yılda 150.000’den fazla gebelik günü kaybıyla birlikte.


Nature Climate Change dergisinde yayınlanan araştırma, en yüksek sıcaklığın 32 dereceyi geçtiği günlerde doğumların günlük ortalama sayıya göre %5 arttığını, hatta prematürite vakalarının 2 hafta kadar arttığını yeniden kurguluyor.

Çalışma, Los Angeles’taki California Üniversitesi’nden Alan Barreca ve Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu ve Claremont McKenna Koleji’nden Jessamyn Schaller tarafından koordine edildi ve çeşitli ABD eyaletlerinde 20 yılda 56 milyon kadar doğumla ilgili verileri analiz etti ve karşılaştırdı. farklı sıcaklıklardaki günlerde günlük doğum sayısı.

İki bilim adamı, iklim değişikliği nedeniyle önümüzdeki birkaç on yılda beklenen sıcaklık artışı göz önüne alındığında, yüzyılın sonuna kadar aşırı sıcak nedeniyle her yıl 250.000 gebelik gününün daha kaybedileceği sonucuna vardı.

Yazarlar, bu bulguların “daha kısa gebelik sürelerinin sağlık ve bilişsel sorunlarla bağlantılı olduğuna dair ortaya çıkan kanıtların ışığında önemli olduğunu” yazıyor. İklim değişikliği nedeniyle sıcaklıklardaki artış tahminlerini dikkate alarak, “iklima erişiminin hamile kadınları olan aileler için etkili bir uyum stratejisi olduğuna ve muhtemelen yerlerde daha fazla benimseneceğine inanıyoruz – iki araştırmacı da işaret ediyor. ısı şu anda seyrek. Ancak, klima kullanımı sera gazı emisyonlarını artıracağından, hamile kadınlar için alternatif başa çıkma stratejileri olup olmadığını değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

Önceki araştırmalar, sıcak havanın daha kısa gebeliklere yol açtığını ve termden önce daha yüksek doğum sıklığına yol açtığını öne sürüyor, ancak şimdiye kadar ısı nedeniyle gebeliğin kaç gününün kaybolduğu tam olarak bilinmiyordu.

Etiketler: iklim değişikliği, küresel ısınma, sağlık, Amerika Birleşik Devletleri
İklim, ABD’de Yazıldı | Yorum yok “
 
Üst