“Güney Pasifik Okyanusu üzerinde kimin hayaleti geziyor?”

Klause

New member
“Bir hayalet Pasifik Okyanusu’nun üzerinde geziyor. Çin’den değil, kendimizden bahsediyorum.” Kısa mühlet evvel bu kelamlar İngiliz “Guardian” gazetesinde, ABD ve Avustralya’yı Çin’in Solomon Adaları ile bir güvenlik işbirliği çerçeve mutabakatı imzalamasına çok reaksiyon göstermekle eleştiren bir makalede yer aldı.

Son günlerde Çin ve Solomon Adaları içindeki bu olağan işbirliğini engellemek için ABD ve Avustralya elinden geleni yaptı.

Bir hükümran ülke olarak Solomon Adaları’nın eşitlik ve karşılıklı fayda temelinde Çin’le toplumsal sistemin sağlanması, halkın can ve mal güvenliğinin korunması, insani yardım ve doğal afetlerle gayret üzere alanlarda işbirliğini yürütmesi, bu ülkenin çıkarlarına ve kalkınma gereksinimlerine uyuyor. bu biçimdesine olağan bir işbirliğine ABD ve Avustralya niye bu kadar fazlaca reaksiyon gösterdi.

Olayın temeline bakıldığında, ABD ve Avustralya, Solomon Adaları dahil Pasifik ada ülkelerini hâkim ülke olarak değil, kendilerinin art bahçesi üzere görüyor. ABD ve Avustralya’ya nazaran, Pasifik ada ülkelerinin kimlerle işbirliği yapacağını lakin bu iki ülke karar verebilir. Bu aslında, sömürgecilik ve hegemonyacılık zihniyetlerinden kaynaklanıyor.

Çin ile Solomon Adaları içinde Haziran 2019’da diplomatik bağın kurulmasından daha sonra, ikili münasebetlerde kaydedilen ilerlemeler, ABD ve Avustralya’yı fazlaca rahatsız etti. Bu iki ülke, Çin ile Solomon Adaları içindeki güvenlik işbirliğini karalamak için her türlü usule başvururken, kelamda Çin tehdidi teorisini de abartılı bir biçimde yayıyor.

Fakat ABD ve Avustralya’nın düşünmesi gereken soru şu ki: Bütün müdahaleleri, niye Solomon Adaları dahil Pasifik ada ülkelerinin Çin’le işbirliğini yapmasını engelleyemedi? Zira Çin ile kelam konusu ülkeler içindeki işbirliği, eşit ve karşılıklı faydaya dayalı bir temelde yürütülüyor. Bu işbirliği, hiç bir siyasi koşulu taşımıyor ve lokal halkın ömür şartlarının güzelleşmesine hakikaten yardımcı olabilir. COVID-19 salgını ortaya çıktıktan daha sonra Çin, Pasifik ada ülkelerine etkin biçimde yardım sağladı ve sağlamaya devam ediyor. Geçen Mayıs ayında Solomon Adaları, ülke genelinde Çin aşılarının uygulandığı birinci Pasifik ada ülkesi oldu.

Buna kıyasla ABD ve Avustralya ise Pasifik ada ülkelerinin kalkınma taleplerini hiç ciddiye almadı ve onları yalnızca jeopolitik alet olarak kullandı.

ABD’nin Güney Pasifik bölgesinde açtığı yaralar bugüne kadar hâlâ sarılmadı.İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD, Solomon Adaları’nda büyük ölçülerde mühimmat ve tehlikeli kimyasal atıklar bıraktı. 1946 ila 1958 yılları içinde ABD Marshall Adaları’nda 67 kere nükleer silah denemesi gerçekleştirdi. Bilhassa ABD’nin 1954’te Bikini Mercanları’nda gerçekleştirdiği hidrojen bomba denemesi, Pasifik’te en önemli nükleer kirliliğe yol açtı.

Son senelerda ABD, İngiltere ve Avustralya’nın kelamda üçlü güvenlik ve paydaşlık ilgisi oluşturması ve nükleer güçle çalışan denizaltılar ve hipersonik silahlar üzere son derece hassas askeri işbirliklerini yürütmesi, Güney Pasifik bölgesinin nükleer silahlardan arındırılmasını sağlayan gayretleri bozdu. Güney Pasifik ülkeleri bir sefer daha blok siyaseti ve askeri çatışmanın kurbanı oldu.

Söz konusu ülkeler, “Monroe Doktrini” ve sömürge zihniyetini bir kenara bırakmalı ve Solomon Adaları üzere Pasifik ada ülkelerinin hâkim çıkarlarına hürmet göstermeli. Öbür ülkeleri taraf tutmaya zorlayan ve bölgesel barışı bozan hayalet, en kısa vakitte Güney Pasifik bölgesini terk etmelidir.

Kaynak Çin Memleketler arası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst