Bir asırdan fazla spordan sahneler

Falcon

New member
Times Insider kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl çalıştığına dair perde arkası bilgiler sunuyor.

1896’da Atina’da düzenlenen ilk modern Olimpiyatlarda, Haberler, Yunanistan Kralı ve Sparta Dükü’nün varlığını haber vermek için oradaydı; tepeler “seyircilerle kapkaraydı” ve bilet ve rapor parası ödenemeyecek kadar yoksuldu. Amerikalı sporcuların zaferi üzerine (“zaferlerini bariz bir kolaylıkla kazandılar”).

O zamandan bu yana, spor tarihinde Haberler muhabirinin haber vermediği neredeyse tek bir dönüm noktası geçmedi.

Sprinter Jesse Owens’ın 1936 Berlin Olimpiyat Oyunlarında kazandığı dört altın madalya. Lake Placid, New York’ta düzenlenen 1980 Kış Olimpiyatları’nda “Buz Mucizesi” Chicago Cubs’ın 2016’daki Dünya Serisi zaferi, 108 yıllık mağlubiyet serisine son verdi.

Ancak bu sezon Madison Square Garden’daki basın kulübesinde Times spor yazarı olmayacak.

The Times geçen hafta spor departmanını kaldırdı ancak takımları ve maçları The Times’ın geçen yıl satın aldığı spor sitesi The Athletic aracılığıyla haber yapmaya devam edecek.


Spor muhabirleri haber odasındaki diğer rollere ve bazı durumlarda The Athletic’deki rollere geçerken, Times Insider haber odasının geçmişine bir göz attı. Haberler Sports, aralarında Arthur Daley, Red Smith, Dave Anderson ve Selena Roberts’ın da bulunduğu seçkin bir köşe yazarları kadrosunun yanı sıra, Ulusal Futbol Ligi’ndeki sarsıntıların ölümcül etkilerine ilişkin haberleri reformlara yol açan Alan Schwarz gibi muhabirlere de ev sahipliği yapıyordu. oyunun genel seviyeleri.

İşte Times’ın spor yazarları ve köşe yazarlarının bir hikaye için ekstra çaba harcadıkları beş sefer:

Benzersiz bir ritim yaratın


Walter Fletcher, Times ve New York Post’un kampüs muhabiri olarak çalıştığı City College of New York’tan mezun olduktan kısa bir süre sonra, 1927’de Times ekibine katıldı. The Times’da ömür boyu köpek aşığı olan Fletcher, ilgisini köpek gösterileri dünyasını kapsayan bir kariyere dönüştürdü.

The Times’da yazar olarak geçirdiği 60 yılı aşkın süre boyunca ele aldığı Westminster Kennel Club Dog Show’un 40’tan fazla edisyonunda, şovun en iyisi olma becerisini sergiledi. 1995’teki emekliliğine kadar geçen yedi yılın her birinde kazananlar (alın şunu, Ahtapot Paul).

Amerikan Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği başkanı Roger Caras, 2000 yılında The Times’a “Sporu önemsiyordu ve bunu biliyordu” dedi. “Bir mizah anlayışı vardı. Bir keresinde ona yangın musluklarının Walter Lippmann’ı adını vermiştim ve o da buna bayılmıştı.”

Red Smith’in Yan Hikaye Arayışı


Red Smith, 21 yıl boyunca New York Herald Tribune için yazdı ve 1971’de 66 yaşında Times’a katılmadan önce ulusal çapta köşe yazarlığı yaptı. Dolayısıyla Sports of The Times köşesinin başına geçtiğinde aslında her istediğini yazabilecek tam yetkiye sahipti.


Aslında yazdığı şey: Muhammed Ali’nin, müzik efsaneleri James Brown, Billy Eckstine ve Lloyd Price ve komedyen Redd Foxx’la, 1975’te Chuck Wepner’e karşı dünya ağır sıklet unvanını savunmasından bir gün önce yaptığı küçük konuşma; 1924 Louisiana ve Kentucky Derbilerini kazanan bir at olan Black Gold’un mirası; ve profesyonel beyzbol oyuncuları ile tütün çiğneme arasındaki aşk ilişkisi.

1976’da yorum alanında Pulitzer Ödülü’nü kazanan Smith, edebi yazım tarzı ve İngilizce diline hakim olması nedeniyle sözlük ve eş anlamlılar sözlüğü yayıncıları tarafından editör veya danışman olarak aranıyordu. Profesyonel sporlarda gözden kaçırılan insanlara ve bakış açılarına ışık tutmayı kendine misyon edinmiştir.

Uzayda olma hakkı için savaşın


1970’lere kadar, erkek profesyonel spor branşlarındaki kadın spor muhabirlerinin soyunma odalarına girmeleri yasaktı; bu da röportajlarını yapmak için oyuncuların maçlardan sonra giyininceye kadar beklemeleri gerektiği anlamına geliyordu; aynı zamanda aynı sıkı son teslim tarihlerini yerine getirmek için erkek meslektaşlarını sevmek zorundaydılar.

Times’ın hokey muhabiri Robin Herman bunu kabul etmez.

Montreal’deki 1975 Ulusal Hokey Ligi All-Star Maçında profesyonel bir sporcunun soyunma odasına giren ilk gazetecilerden biri olduktan sonra, Adalıların deplasman maçlarını haber yaparken NHL’deki takımlara soyunma odalarına erişmesine izin vermeleri konusunda çağrıda bulundu. Bu hemen gerçekleşmedi ve gerçekleştiğinde bile, kaba yorumlar, düşen havlular ve yığınla nefret mektubu gibi zorluklar yaşandı (Bir mektupta “Muhabir kılığına girmiş bir fahişeye yaklaşmak zordur” yazıyordu).

Ancak o ısrar etti – son direniş olan Toronto Maple Leafs, 1987 gibi geç bir tarihte kadın muhabirleri yasakladı – ve sonunda çabaları diğer kadınların profesyonel spor haberlerini yapması için kapılar açtı.

Yeni bir hikaye anlatımı biçimi yaratmak


Spor muhabiri John Branch, 2012 yılında Washington eyaletinde meydana gelen ölümcül çığın ayrıntılarını araştırmaya başladığında, son makalesinin sunumunun değişeceği hakkında hiçbir fikri yoktu.

Ancak aylarca hayatta kalanlarla, kurbanların aileleriyle ve ilk müdahale ekipleriyle görüşmeler yapan Branch, editörlerine felaketin dakika dakika zaman çizelgesini verdikten sonra, dosyayı Times’ın grafik, fotoğraf ve video departmanlarının başkanlarına gönderdiler. Ve bu noktada, 2014 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir öğrenciye projenin boyutunun ve kapsamının önemli ölçüde büyüdüğünü söyledi.

Gelecek on yılda multimedya gazeteciliğini yeniden şekillendirecek bir işbirliğinde Branch, 15.000’den fazla kelimeyi video röportajlar, etkileşimli grafikler ve animasyonlu simülasyonlarla birleştirmek için 11 editör ve tasarımcıdan oluşan bir ekiple çalıştı. Yayınlandıktan sonra 3,5 milyondan fazla kişi tarafından izlenen “Kar Yağışı: Tunnel Creek’teki Çığ” projesi, uzun metrajlı yazı dalında 2013 Pulitzer Ödülü’nü kazandı.

Sekiz saatte beş sütun


Önemli olan hızlı yazmaktır ve bir de Times’ın ulusal beyzbol yazarı Tyler Kepner’ın Cleveland’daki 2016 Dünya Serisinde Chicago Cubs’ın 7. Maç zaferinde yaptığı şey var.

Sekizinci vuruşta Cubs’ın 6-3 önde olduğu ve liderliğin sağlam göründüğü bir dönemde Kepner, ertesi günün gazetesinde yer alacak şekilde “Chicago Tarih Yazıyor” başlıklı bir köşe yazısı yazdı.


Ama sonra.

Cleveland’dan Rajai Davis sayıyı eşitledi ve Kepner, Davis’in beklenmeyen başarıları hakkında başka bir köşe yazısı yayınladı – editörü Jay Schreiber, bu ayın başlarında yeni bir göreve başlayan Kepner’in yakın tarihli bir veda partisinde yazdığının yaklaşık 12 dakika içinde yazıldığını hatırladı. The Athletic adına Major League Baseball’da.

Ancak Cubs’ın işi henüz bitmedi: 10. vuruşun başında Ben Zobrist çift vuruş yaparak Chicago’yu yeniden öne geçirdi. Cubs başka bir koşuya imza attı ve Kepner üçüncü sütunda gol attı.

Sonunda bir fırsat yakaladı: Cubs 108 yıl aradan sonra ilk Dünya Serisi şampiyonluğunu kazandı ve gazetenin geciken son sayısında Zobrist hakkında bir köşe yazısı çıktı.

Kepner’in sabaha karşı 3:30 civarında dosyalanan dördüncü sütununda “Lanetleri yıkan bir vuruşla Ben Zobrist hiç beklemediği bir rüyayı yaşıyor” diye yazıyor Schreiber, “kusursuz” diye anımsıyor.

Ve sonra, güneş doğarken, Cubs’ın birinci kalecisi Anthony Rizzo’nun oyun dışında finali yakalamasıyla ilgili son nefes, Sütun 5 geldi.

Kepner’ın yazısı ertesi günkü gazetenin ön sayfasında çıktı. Ve yaklaşık sekiz saat içinde beş yazı yazdıktan sonra – bu yalnızca hazırlığı ve ansiklopedik beyzbol bilgisiyle mümkün olan bir başarı – biraz uyumak için oteline geri döndü.
 
Üst