Bahn, GDL’nin grev oylamasını “tuhaf ve tamamen mantıksız” olarak nitelendirdi

Klause

New member
Tarife anlaşmazlığı
Bahn, GDL’nin grev oylamasını “tuhaf ve tamamen mantıksız” olarak nitelendirdi

Yakında başka bir demiryolu grevi olacak mı? GDL sendikası grev oylaması planlıyor. Fotoğraf

© Sina Schuldt/dpa


Kısa vadeli uyarı grevinin ardından GDL, daha uzun grevler için grev oylaması yapmayı planlıyor. Demiryolu rahatsız. Tren makinistleri sendikasının “sadece çatışma aradığı” söyleniyor.

Deutsche Bahn, GDL sendikasının daha uzun grevlere yönelik grev oylamasını “tuhaf ve tamamen mantıksız” olmakla eleştirdi. Bir şirket sözcüsü, yapılan açıklamaya göre müzakerelerin başarısız bile olmadığını söyledi.


“Tren makinistleri sendikası yalnızca çatışma arıyor; işbirliği yapacak durumda değil.” Müzakerelerin ilk turunda demiryolu yüzde 11’lik ücret artışı teklifinde bulundu. “GDL ikinci müzakere tarihini iptal ediyor ve üzerinde daha önce anlaşmaya varılmış olmasına rağmen artık daha fazla müzakere yapmadan oylamayı başlatıyor. Bunu kimin anlaması gerekiyor?”


Mevcut ücret anlaşmazlığındaki ilk uyarı grevinden kısa bir süre sonra GDL, üyelerine demiryolları ve diğer taşımacılık şirketlerinde süresiz grev yapılması için oy kullanmaya çağrıda bulundu. GDL patronu Claus Weselsky, müzakerelere ilişkin olarak işverenleri oyalama taktikleri yapmakla suçladı.

Tren grev istasyonu yolcuları

hizmet
Gecikmeler ve tren iptalleri: Demiryolu grevi durumunda yolcuların sahip olduğu haklar
16 Kasım 2023


GDL’ye göre üyelerin yüzde 75’inin daha uzun ve daha sık grevden yana olması gerekiyor. Sonucun ne zaman açıklanacağı belli değil. GDL o zamana kadar başka uyarı grevlerini de göz ardı etmiyor.


Çarşambadan perşembe akşamına kadar uzun mesafe, bölgesel ve yük taşımacılığının büyük bir kısmı zaten durma noktasına gelmişti. Weselsky, tartışmanın başlarında grev oylamasına gitmek istediğini defalarca vurgulamıştı. Kendi ifadelerine göre öncelikli olarak demiryolunun iş mahkemesine gitmesinin önüne geçmek istiyor. Uyarı grevleri için grev oyu gerekli değildir. Süre ve sıklığa ilişkin daha katı gereksinimler vardır.


İşin özü çalışma saatleri
Müzakerelerin bir sonraki turunun gelecek hafta Perşembe ve Cuma günleri yapılması planlanıyor. Demiryolu, GDL ilgili günlerde yeniden endüstriyel eylem çağrısı yapmadığı sürece süreyi uzatmak istediğini zaten açıklamıştı.


Sendika, diğer şeylerin yanı sıra ayda 555 avro daha fazla ve enflasyon tazminatı ikramiyesi talep ediyor. Müzakerelerin özü, tam ücretli vardiyalı çalışanların çalışma saatlerinin haftada 38 saatten 35 saate düşürülmesi talebidir. Weselsky’nin bakış açısına göre bu mesleklerin çekiciliğini artırmanın tek yolu budur.

Claus Weselsky yine demiryolu grevleriyle tehdit ediyor

Demiryolu grevi
Felç eden: GDL’nin patronu Claus Weselsky kim?
16 Kasım 2023


Demiryolu bu talebi yerine getirilemez olduğu gerekçesiyle reddediyor. Yüzde 11’lik maaş artışı teklifiniz 32 ay süreyle geçerlidir. Aynı zamanda enflasyon primi de sunuyor.


kral
DPA

#Konular
 
Üst