Apple - Fan Club

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Apple, 1976 yılında Steve Wozniak, Steve Jobs ve Ronald Way tarafından kuruldu. Apple.Inc olarak geçer, eski adı Apple Computer'dı 2007 e kadar ondan sonra Adlarını Apple olarak değiştirdiler. Apple Multinational American şirketdir. Baş ofisi California'da dır. Müşterileri için design eder, geliştirir ve satar. Apple en iyi olarak donanım ürünü olan, Mac, iPod music player, iPhone smartphone, ve iPad tablet computer bilinir. Bu yazılımlar iOS ( mobile) ve Os X ( Macintosh) dan oluşur. iTunes media player ve Safari Web Browser vardır. iLife ve iWork adında software satarlar. Bu tam olarak Microsoft Office gibi bir şeydir.

Apple, Samsung'ın arkasından dünyanın en büyük ikinci Teknoloji şirketidir. Dünyanın en büyük 3. telefon market kitlesine sahipdir. Fortune dergisi, 2008'den 2012'ye kadar Apple'ı dünyanın en hayranlık duyulan şirketi olarak seçmiştir. Fakat, şirket bir sürü eleştiriler almıştır Contractors iş sorunlarıyla nedeniyle. Apple environmentalist ve business adıyla üretim yapmaktadır.

Kasım 2012'den itibaren, Apple 394 Retail Store'u vardır, 14 ülke de. Online iTunes ve App Store ile birlikte. Tahmince Apple'ın değeri US$414 billion gibi bir civardır. 29 Eylül 2012 itibariyle, Apple'ın dünya çapında 72,800 kalıcı tam zamanlı çalışanı vardır. 3,300 tane geçici olarak kalıcı çalışanı vardır. Apple 2013 yılında $156 billion gelir elde emtişir.1976 yılında, Apple 1'in aparatları satılmaya başlanmıştır. Bu aparatlar Steve Wozniak tarafından yapılmıştır. O zaman için Apple 1, bir kişisel bilgisayardı ve 666.66 $ satışa çıkmıştır. Yaklaşık olarak bugüne hesaplarsak, $2,690 hesaplanmıştır.
1977'de Apple II tanıtıldı. Apple I'nın aksine pill tabanlı, renkli tabanlı ve açık mimarisi ile göza çarptı. Önceki modeller tape tarzı şeylerle kullanıdlı ama sonraki modeller disklerle piyasaya sürüldü. Apple II desktop bilgisayar olarak ilk defa ''killer app'' olarak seçildi. Apple II Commodore ve Tandy'den sonra 3. market yerini yer alıyordu. Apple II, Apple için başarıllı bir ürün olmuştu.1978 yılında, Steve Jobs Apple Lisa üzerinde çalışmaya başladı ama 1982'de iç kavgalardan dolayı, Steve Jobs Lisa'dan çekildi. Jobs,Jef Raskin'nin düşük ücretli bilgisayar projesini devir aldı bu proje Macintosh'dı. Bu olay Lisa ve Macintosh arasında yarış çıkardı. Bu yarış hangisini ilk önce dağıtacağız ve yarışı Lisa kazandı 1983 yılında. ve Lisa GUI'lu ilk kişisel bilgisayar oldu. Ama reklamı başarısız oldu, pahalı fiyat etiketi ve yetersiz yazılım başlıkları yüzünden.

1984 yılında, Apple yeni proje olarak, Macintosh'ı piyasaya sürdü. 1984 yılında 1,5 milyon $ tv reklamıyla ilk olarak tanıtıldı.

Macintosh başlangıçta çok iyi sattı ama gerisini getiremedi. Daha önce de belirtiğim gibi Yüksek fiyat ve kısıtlı yazılım başlıkları yüzünden. Makine'nin kaderi Laserwriter ile değişti. Postscript laser ödenebillir bir parayla sunuldu.

1985 yılında, Jobs ve CEO John Sculley arasında güç kavgası gelişti. John 2 sene öncesinden işe alınmıştı. Apple yönetim kurulu, John'ı ''contain'' ( kapsamak) olarak tanıttı. Yönetim kurulu aynı zamanda yeteneklerini pahalı ürünleri testmeden sattırma önerisinde bulundu. Apple yönetim kurulu, Sculley'e destek çıktı. Jobs Sculley'nin şirketi liderlik görevinden etmek istedi ama Sculley' onu organize bir şekilde savaş çıkarma nedeniyle yakaladı ve yönetim kuruluyla bir toplantı ayarladı. Yönetim kurulu Sculley'nin tarafında oldu ve Jobs'ın yönetim kurulundan aldılar. Jobs Apple'dan istifa etti. Aynı yıl içerisinde Next inc'i kurdu.Bu dönem için söylenecek bir şey yok aslında. Apple ilk olarak taşınabillir bir bilgisayar yaptı 1989 yılında. Bu bilgisayar desktop computer kadar güçlü bir bilgisayardı. 12 kg ağırlığında ve 12 saat batarya ömrü vardı. 1991 Apple ilk Powerbook'u tanıttı ve bu ondan çok daha ince ve günümüz laptoplarına benziyordu.

Bu dönemde Microsoft, pazarın büyük payını ele geçirmeye başarmıştı aslında. Çünkü daha ucuza üretiyorlar ve daha fazla çeşitliliği vardı. Microsoft'da Lisa'ya benzer bir arayüz kullanıyordu. Bu arada, Microsoft ve Apple davalık oldu. Apple Microsoft'a benzer arayüz kullandığı için dava açtı. Dava 1 yıl boyunca devam etti ve dava reddedildi. Apple yine kayıp etmiş oldu. Ürünlerin satışlarının düşüşü ve Apple'ın irtibarı zedelendiği için. Michael Splindler, Sculley'nin yerine geçti.

1994 yılında, Apple IBM ve Motorola ile iş birliği yaptı. Hedef yeni bir computer system'i yaratıp, IBM ve Motorola'nın donanımları ve Apple'ın yazılımlarıyla iş birliği yapmaktı. IBm ve Motorola bu işin güçlü olacağını ve Windows PC'leri geçeceklerine inandılar. Aynı yılda, Apple Power Macintosh'ı tanıttı. Bu Motorola işlemcisi kullanılan ilk Apple Computer'dı.

1996 yılında, Gil Amelio, Micheal Splender'ın yerine CEO olarak getirildi. Gil Amelio bayağı bir değişilik yapmıştı Apple'da. Bunlar dan biri geniş bir işten çıkarmydı. OS'i daha iyi hala getirmek ve next ve next step'i satın almak. Steve Jobs'ı Apple'a danışman olarak geri getirmek. 1997 yılında Amelio yönetim kurulu tarafından işden ayrılmaya zorlandı, gerekçe olarak; üç yıl boyunca düşük satış ve finansal kayıpları ört pas etmekten. Bunu üzerine, Steve Jobs CEO oldu ve şirketin ürün hatına yön vermeye başladı.

1997, Macworld Expo'da Steve Jobs, Apple'ın Microsoft Office for mac için katılnabileceğini söyledi. Microsoft 150 million dolarlık bir yatırım yaptı Apple'ın stocklarına.1998 yılında Apple iMac'in tanıtımını yaptı. iMac all one in bir computer'dı Macintosh 128k'in kalıntılarından. iMac design takımı Jonathan Ive tarafından yönelti, Jonathan, iPod ve iPhone'nun tanıtımını yapacak olacak kişiydi ilerdeki yıllarda. iMac göz önüne Modern teknoloji ve eşssiz tasarımıyla öne çıkıyordu. Beş ayda nerdyse 800,000 ünite sattı.

Bu period boyunca Apple software developing de yaptı. Final Cut Pro, iMovie gibi kavramlar getirdi macintosh'a. O dönemler de Windows 98 ile rekabet ediyordu. Açıkçası çok fazla bir şey yapamadı ama Apple yeniden kar etmeye başladı. Mac os X'i geliştirilmesi daha ön plana çıkmıştı o dönemlerde Next'in
altyapısı alındı.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod


2001 yılında, Apple ilk Retail Store'u Virginia ve California'da. 1 ay sonra Apple DVD üreticisi firma Spruce Technologies satın aldı. Aynı yılın Ekim ayında, Apple ilk iPod'ı tanıttı. 3 Hafta sonra iPod'ı satmaya başladı. Ürün inanılmaz bir şekilde başarıllı oldu. 6 yılda 100 milyonun üzerinde iPod satıldı. iPod'ın en büyük özelliği, diğer mp3 playerların aksine disc yada tape üzerinden değil, direct olarak Mp3'den oynatması ve 5 gigabyte gibi bir kapasiteye sahip olması. Concept'i aynı bugünkü iPod lar gibiydi. 2003 yılında, iTunes store tanıldı. Şarkıları 0.99 cent e alacaktı kullanıcılar ve tabiki iPod integration ile. Service hızlıca, müzik endistürünsünde populer ve market lideri oldu. 2008 yılına kadar 5 milyarın üzerinde müzik indirildi.2005 yılında, Steve Jobs artık Mac'lerin Intel işlemcileriyle geleceğini açıkladı ve ilk gelen Computer'lar. iMac ve Macbook Pro oldu. Ondan sonra Macbook ve Powerbook'da bu işlemcilere geçti. Apple ayrıca bootcamp olayını tanıttı. Bootcamp ile Mac'e Windows yüklenebilecekti.

Tabi bu olay başarıyıda getirdi ve Apple'ın Mac'de market değeri büyümeye başladı. Tabi aklınıza Microsoft falan gibi gelmesin ama Macbook'lar populer olmaya başladı ve 8% oranla US'de market sharing e sahip oldu. 2006'da Apple Market paylaşımı, Dell Computer'ı geçti. 9 yıllık Period'da Dell'in Ceo'su, Eğer Apple'ı yönetiyor olsaydım, Apple kapatır ve Shareholder'a paralarını geri veriridim. buna rağmen Apple Market'de büyüme gösterdi.2007 yılında, Apple ilk iPhone'u tanıttı. iPhone, bütün Smartphone pazarını değiştirmiş olacaktı. Çünkü o dönemler telefon iyiydi ama ekranları küçük ve limitliydi. iPhone'nun bir diğer dikkat çeken kısmı ise fiyatıydı. Telefon 500 $ gibi bir fiyata sahipti ve BB,Motorola gibi şirketler o fiyata telefonun satılmayacağını söylediler ama tam tersi oldu. Çünkü iPhone aynı zamanda Multimedia cihazı ve Internet surfer olmuştu. iOS adlı OS'de tanıtıldı tabiki. Aynı zamanda yepyeni bir iPod'da geldi. iPod touch adıyla. iPhone ile hemen hemen aynı özelliklere sahipti ama telefon özelliği yoktu ve fiyatı birazcık daha ucuzdu.

Apple Computer, artık Apple Inc olarak değiştirilmişti. Apple TV tanıltılmıştı.
iPhone'nun çıkışından bir yıl sonra, iPhone 3G ile birlikte. App Store'da devreye girdi. App Store kullanıcılara ücretli ve ücretsiz olarak App'ler sunuyordu.Aynı yıl içerisinde, Steve Jobs Macbook air'ı tanıttı. Macbook air, en ince laptop'dı piyasadaki ve günlük yaptığımız işler için tasarlanmıştı. O dönem için gerçekten bir break through olduğunu söyleyebiliriz.

2009 yılında, Mac'ler için büyük bir dönem oldu. iMac'ler güncellendi ve Mac Pro.


2010 yılında, Apple iPad'i tanıttı. iPad tanıtımında, iPhone ile Macbook air arası gibi bir şey tanıtıldı ve çok beğenildi. İlk haftasında 800,000 adet sattı. 2010 mayıs ayında, 1989'dan sonra Apple Market cap olarak Microsoft'u geçmeyi başardı.

Haziran ayında, Apple iPhone 4'u tanıttı. iPhone ile birlikte yepyeni bir dizayn geldi. insulated lekesiz çelik design adıyla. Bununla birlikte, videolu arama , multitasking ve bir çok yeni özellik eklendi. iPhone 4, anten sorunu ile eleştirildi.

2010'nun ekim ayında, Macbook air'lar update edildi. Ve Apple Os X lion'ı açıkladı. 2011 yılınn başında, Mac App Store çıkarıldı.Steve Jobs Sonrası Apple -

7 Ekim 2011'de Apple Steve Jobs'ın hayatını kayıp etiğini duyurdu. Zaten 2 ay kala, Apple'dan istifa etmişti Steve Jobs. CEO position'dan ve yerine Tim Cook getirilmişti.

Steve Jobs ölmeden, 1 gün önce Apple iPhone 4S'i tanıttı. 4S, 1080p camera, daha hızlı işlemci ve iCloud teknolojisi ile gelmişti. 14 Ekim 2011'de 4S çıkmıştı.

2012 yılında ise, iPad'de retina Display geldi. Retina Display Full HD'nin ötesinde bir çözünürlük sağlıyordu. Bu retina display Macbook Pro'ya geldi. Neredeyse Full HD'nin 2 katı çözünürlüğü sunuyordu. Tabi bununla birlikte, Mountain Lion piyasaya sürüldü. Lion'dan tam 1 yıl sonra çıkmıştı ve Lion hayal kırıklığı olmuştu kullanıcılar için. Mountain lion daha fazla iOS devices'larıyla integre olmuştu.

Eylül ayında ise iPhone 5 tanıtıldı. iPhone 5 kullanıcılar tarafından ağır bir şekilde eleştirildi çünkü ortada değişen fazla bir özellik olmayıp, sadece ekran büyüdüğüne dair eleiştiriler almıştı. 1 ay sonra, iPad Mini retina display tanıtıldı ve 4th Generation iPad geldi. 3. nesil iPad ise piyasadan kalktı. Bu yeni jenerasyon ile biriikte. Lightning Connector bağlantı şekli geldi. 30 pin yerine, 8 pin connector halini aldı.Apple Ürünleri

Mac

Macbook Air
Macbook Pro
Mac Mini
iMac
Mac ProiPadiPodiPhoneApple TvSoftware

 
Üst