Almanya'daki yıldız parkları: Hayalperestler için en güzel yerler

Klause

New member
Yıldız parkları
Almanya'da berrak gökyüzü: Hayalperestler için en güzel yerler

Almanya'da yıldızları güzel bir şekilde görebileceğiniz birçok yer var.

© imagebroker / Imago Görseller

Leonie ZimmermannYıldızlı gökyüzüne bir bakış pek çok şeyi telafi edebilir. Ne yazık ki yıldızlar, özellikle şehirlerin yakınında nadiren ortaya çıkıyor. Size Almanya'da yıldızları en iyi nerede gözlemleyebileceğinizi göstereceğiz.

Bazen bu çok basit olabilir: Yıldızların geniş dünyasına bir bakış ve kısa bir an için etrafımızdaki dünya yeniden düzene girmiş gibi görünür. Berrak gece gökyüzündeki pek çok parlak ışığın rahatlamamıza yardımcı olduğu ve – bunu bilmeyenler için – aynı zamanda ilham verici bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle pek çok insanın yıldızları izlemek için en güzel noktaları araması şaşırtıcı değil.


Almanya'da aradığınızı birçok yerde bulabilirsiniz. Pek çok federal eyalet, her şeyin açık yıldızlı bir gökyüzü altında yoğun deneyim etrafında döndüğü özel yıldız parkları bile oluşturdu. Sizi kısaca Almanya'nın en güzel yıldız parklarıyla tanıştıracağız. Böylece bir sonraki açık kış gününde yıldızların en iyi manzarasını nerede görebileceğinizi bilirsiniz.


Almanya'nın en güzel yıldız parkları
Winklmoos-Alm Yıldız Parkı, Bavyera


“Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği” tarafından ödüle layık görülen karanlık gökyüzü alanı, Chiemgau Alpleri'nin ortasında, Salzburg'a yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 1.200 metre yüksekliğinden dolayı yıldız gözlemcileri 5.000'e kadar yıldızı kesintisiz olarak görebilmektedir. Yaz aylarında, uzmanların takımyıldızları ziyaretçilere açıkladığı rehberli yıldız keşifleri de sunulmaktadır.


Westhavelland Yıldız Parkı, Brandenburg


Başkentimiz Berlin'den çok da uzak olmayan Samanyolu'nun tüm ihtişamına hayran kalacaksınız; bu Westhavelland Yıldız Parkı'nda mümkün. Aynı adı taşıyan tabiat parkının ortasında yer alan yıldız izleme tutkunları, burada günün veya gecenin her saatinde berrak gökyüzüne göz atabiliyor.


Pellworm Adası Yıldız Parkı, Schleswig-Holstein


Kuzey Denizi adası, Almanya'nın en karanlık yerlerinden biri olarak kabul edilir ve bu nedenle yıldızlı gökyüzünün eşsiz manzaralarını da sunar. Ada, 2021'den bu yana karanlık gökyüzü alanı olarak sertifikalandırılıyor. Örneğin sokak aydınlatması en aza indirildi. Romantiklere küçük bir bonus: Yıldızların manzarasına denizin sesi eşlik ediyor.


Eifel Ulusal Parkı Yıldız Parkı, Kuzey Ren-Vestfalya


100 kilometrekareden fazla zifiri karanlık: Eifel'in ortasındaki yıldız parkı, haklı olarak Almanya'da türünün en popüler örneklerinden biridir. Yıldız gözlemcileri, toplam beş izleme noktasından ormanın karşısındaki gökyüzüne bakabilir ve Samanyolu'na ve diğer takımyıldızlara hayranlık duyabilir.


Yıldız adası Spiekeroog, Aşağı Saksonya


Az nüfuslu, Wadden Denizi ve bol miktarda doğa ile çevrili: Kuzey Denizi'ndeki Spiekeroog adası ülkemizin en karanlık yerlerinden biridir. Mahalle sakinleri geceleri her şeyden önce bir şeyi gördükleri için gurur duyuyorlar: yıldızlı gökyüzü. Ada, Ağustos 2022'den bu yana resmi olarak Almanya'daki yıldız gözlemcilerinin ilgi odağı haline geldi ve kesinlikle ziyaret etmeye değer.


Mecklenburg Parkland Yıldız Parkı, Mecklenburg-Batı Pomeranya


Yıldızlara bakmak ve aynı anda bir şeyler öğrenmek bu yıldız parkında 2021'den beri mümkün olan bir şey. Özel gözlem noktaları ve bilgi materyalleri yardımıyla ziyaretçiler, dolaşırken kendilerini yıldızlara yaklaştıran bir yıldız yolu boyunca yönlendiriliyor. berrak yıldızlı gökyüzünün altında.


St. Andreasberg Gözlemevi, Aşağı Saksonya


St. Andreasberg Gözlemevi'nin sahipleri, herkes için yoğun yıldız karşılaşmalarını kendilerine görev edindiler. Harz Milli Parkı'nın ortasındaki gözlem noktası, Almanya'nın türünün ilk engelsiz tesisi olma özelliği taşıyor. Normal yıldız izlemenin yanı sıra düzenli olarak rehberli turlar ve yıldızlı gökyüzü hakkında okumalar da düzenlenmektedir.


Swabian Alb Star Park, Baden-Württemberg


Yıldızları izleme konusunda gerçekten ciddiyseniz, doğru yere geldiniz: Swabian Alb Yıldız Parkı, yalnızca karanlık yıldızlı gökyüzünün muhteşem manzarasını sunmakla kalmıyor, aynı zamanda toplam 13 gözlemeviyle de çevrili. Büyüklüğü 800 kilometrekareden fazla olan aynı adı taşıyan biyosfer rezervindeki konum, açık ve yıldızlı bir gece için en iyi koşulları sağlıyor.

#Konular
 
Üst