Stanley Cup’ta Nazem Kadri “tam ortada” olmak istedi.

Falcon

New member
TAMPA, Florida — Bu ayın başlarında ameliyat olan Nazem Kadri’nin baş parmağındaki ağrı o kadar şiddetliydi ki, Stanley Cup Finalleri’nin son üç maçında patenlerini bağlayamadı. Raketini kapmak bile bir angaryaydı ama bunu harika bir koşunun belirleyici hedeflerinden birini, 4. Maç uzatma galibini atacak kadar iyi yaptı.

Kadri, hiçbir şeyin – rakip taraftarlardan gelen fiziksel acı veya ırkçı hakaretler, hatta kendi düşüncesizliğinin anları – onu finalde yer almaktan alıkoyamayacağını iddia etti. Böylece tıp koçları patenlerini bir çocukmuş gibi bağladı ve Kadri takım arkadaşlarının kupayı kazanmasına yardım ederek bu süreçte bir kurtuluş olduğunu düşündüğü şeyi kazandı.

Kadri, “Sadece işin içinde olmak istedim,” dedi. “Dışarıdan içeriye bakmak istemedim, bu yüzden elimden gelen her şeyi yaptım ve her günün her saatini oraya geri dönmeye adadım.”

Pazar gecesi Colorado Avalanche 6. Oyunu kazandıktan sonra buzun karşısında, neşeli oyuncular kocaman gülümsemelerinin ardındaki hikayeleri paylaştılar.

Yetenekli pivot Nathan MacKinnon, sonunda akıl hocası Pittsburgh Penguins yıldızı Sidney Crosby’ye NHL şampiyonu olarak katıldı. İkinci lig hokeyinde bir düzineden fazla yıl çalışmış ve ardından Colorado’daki birinci sezonunu son sırada bitirmiş olan teknik direktör Jared Bednar, genel menajerinin ona olan güvenini doğrulamıştı.

Sezon sonrası En Değerli Oyuncu dalında Conn Smythe Kupasını kazanan Cale Makar, ödülü takım arkadaşlarıyla paylaştı. NHL’deki 16. yılında Jack Johnson, aynı sezon sonrası Michigan Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra sonunda bir Stanley Kupası kazandı. Ve Nicolas Aube-Kubel güldü saygıdeğer ödülün tabanında bir çentik açmak için takım fotoğrafı için pozisyon alırken yanlışlıkla buza çarptığında.

Ama belki de hiçbiri, bu yıl ve geçmişte Avalanche’ın başına gelenlerin çoğuna playofflar sırasında gerçekten tanık olan 31 yaşındaki pivot Kadri kadar anın tadını çıkaramadı.

Kadri, Colorado için harika bir sezon geçirdi, 16 playoff maçında kariyerinin en yüksek seviyesi olan 87 sayı ve ardından önemli olduğunda yedi gol ve sekiz asist yaptı. Ancak Kadri, Batı Konferansı Finalleri’nin 3. maçında Edmonton Oilers forveti Evander Kane tarafından arkadan kontrol edildikten sonra sezon sonrası dört maçı kaçırdı.

Kadri geri döndüğünde, Yıldırım kalecisi Andrei Vasilevskiy’i uzatmada 4. maçı kazanmak için mağlup eden dramatik şutuyla anında kahraman oldu.

İlk kupasını kazanan 15 yıllık NHL gazisi Colorado forveti Andrew Cogliano, “O, böyle durumlarda odanızda ve takımınızda olmasını isteyeceğiniz bir adam” dedi. “Geçen gece bu zaman diliminde kolayca atlatılamayan ciddi bir sakatlıktan döndüğünü kanıtladı. O her şeyi mümkün kılar.”

Kadri, bazılarının düşündüğünün aksine, bir takımın Stanley Kupası kazanmasına yardımcı olabileceğini de kanıtladı. Bu, bazı eleştirmenler için şüpheliydi ve Kadri, Sportsnet ile maç sonrası bir röportajda küstah bir açıklama yaparak hepsine her şeyi hatırladığını ve artık üstünlüğün elinde olduğunu bildirdi.

Bu, sezon sonrası başarısızlıklar nedeniyle yıllarca eleştirilen ancak Boston Red Sox için 2018 Dünya Serisinde muhteşem bir performansın ardından karşılık veren beyzbol atıcısı David Price’ı anımsatıyordu.

Ancak eleştiri ve hatta sözlü taciz Kadri’yi ateşlediğinde, onu tüketmiyor gibi görünüyor.

Londra, Ontario’da Lübnanlı göçmenlerin çocuğu olarak dünyaya gelen Kadri, profesyonel sporlarda Arap ve Müslüman oyuncular için bir rol model olmayı gururla arzuluyor ve bunu Pazar günü profesyonel kariyerinin zirvesindeyken dile getirdi.

“Bu her şey demek,” dedi buzun üzerinde. “Nereden geldiğimi asla unutmam, köklerimi asla unutmam. Memleketim ve ilk günden beri köşemde olan insanlar ve bu benim ailem ve onları çok seviyorum.

Kadri, Toronto Maple Leafs tarafından 2009 NHL seçmelerinin yedinci genel seçimi olarak seçildi ve hokey etkin noktasında 10 sezon oynadı, 161 gol ve 196 asist kaydetti. Bazı Ontario yerlileri için yerel Maple Leafs için oynamak büyük bir sorumluluk olabilir, özellikle de Leafs 1967’den beri Stanley Kupası kazanamadığı için. Kadri’nin Toronto’da geçirdiği süre, bazıları tarafından takımın ilk turdan çıkamaması nedeniyle bir hayal kırıklığı olarak gösterildi.

Aynı zamanda Kadri, rakiplerini yaralayan tehlikeli kontroller yapan bir oyuncu olarak ün kazandı.

Şiddetli dayaklar nedeniyle altı kez yasaklandı. 2019 playofflarında, Leafs’in bir üyesi olarak, Boston’dan Jake DeBrusk’un başına misilleme niteliğinde bir çapraz kontrol yaptı ve serinin kalan beş maçı için askıya alındı.

Ve geçen yıl, Colorado’daki ikinci sezonunda, ilk rauntta St. Louis defans oyuncusu Justin Faulk’un kafasına yıkıcı bir şekilde vurduğu için playofflarda sekiz maç cezalıydı. Kadri olmadan Colorado, Vegas Golden Knights ile ikinci tur serisini kaybetti.

Kadri, bu yılın ikinci turunda St. Louis kalecisi Jordan Binnington ile karşılaştığında, Blues koçu Craig Berube, Kadri’nin “itibarını” fark etti. Blues taraftarları, Binnington’ın sakatlanmasına ve olabilecek en kötü şekilde çırpınmasına öfkelendi.

Kadri ve ailesi, sosyal medyada eşinin alenen paylaştığı acımasız ırkçı taciz ve tehditlerin kurbanı oldu. Kadri, yanlış yönlendirilen faillere üzüldüğünü söyleyerek oyuna devam etti.

Rakip taraftarların davranışları ne kadar korkunç olsa da Kadri, Pazar gecesi kendi taraftarlarının desteğinde teselli buldu ve onlara teşekkür etti.

“Bunu böyle tarif edebilirsin, şükürler olsun” dedi. “Bu kadrodaki her bir kişi, yönetim, oyuncular, evdeki taraftarlar, Denver taraftarları da dahil olmak üzere yanımda kalan ve köşemde olan herkese minnettarım. Denver taraftarları muhteşemdi. Bu adamlara bayılıyorum Onu küçük bir şeyle ödüllendirmek güzel.”

Küçük bir şey, elbette, franchise tarihindeki üçüncüsü olan Stanley Kupası. Kadri, Avs ile son üçü de dahil olmak üzere NHL’de 13 yıldır ilk kez ve Kadri tam ortada.

Kadri, “Kupayı kaldırmak şöyle dursun, lige çıkma şansı bile iyi değil” dedi. “Ne duygu. Bu hayatımın fırsatı ve bunu değerlendirdiğimiz için çok mutluyum.”