Kış Aylarında Tırnak Bakımı İçin 5 İpucu

CizmeliKedi

New member
Soğuk kış aylarında tüm bedeniniz biroldukca çabadan geçer. Saçlarınız kepeklenmeye eğilimli hale gelir, cildiniz kuruyabilir ve hatta tırnaklarınız kırılgan hale gelir ve çatlar. Kışın hava epeyce kuru olduğu için bedeniniz nemini kaybeder ve bu da hoşluk rutininizi sürdürmenizi hayli daha zorlaştırır. Lakin kış aylarında tırnaklarınızı en düzgün durumda tutmanız için kimi ipuçları getirdik. Kışın tırnaklarınıza nasıl âlâ bakabileceğinize bir göz atın:

1. Nemlendirme Gereklidir

Tırnaklarınız nemliyken, bilhassa ellerinizi yıkadıktan daha sonra losyon yahut yağ uygulayın. Jojoba yağı, avokado yağı ve karite yağı üzere doğal yağlar, güzel bir nemlendirici alırken aramanız gereken bileşenlerdir. Bunlar, nemi hapsetmeye, kütikül mührünü müdafaaya ve tırnak gücünü artırmaya yardımcı olacaktır.

2. Kütikül Yağı

Tırnak kütikülü, tırnağın doğal esirgeyici kalkanı misyonu görür. Üzerine tertipli olarak yağ sürmek tırnaklarınızı koruyacak ve güçlendirecektir.


3. Akrilik Tırnak Kullanmayın

Akrilik tırnak takmak, kışın zayıflayan tırnaklar için süratli bir tahlil üzere görünse de, aslında soyulmaya niye olabilir. Fakat bir daha de onlara giderseniz, onları bir tırnak teknisyeni tarafınca çıkardığınızdan emin olun, zira onları kendi başınıza çıkarmak en çok hasara yol açar. Bu yüzden bunu yapmaktan kaçının.

4. Tırnakları Kısa Tutun

Kış aylarında tırnaklarınızı biraz daha kısa tutun. Daha uzun tırnaklara sahip olmak aslına bakarsanız olağandan biraz daha kırılgan olacağından daha fazla takılmaya ve kırılmaya yol açacaktır. Kış rüzgarları eserken onları kısa biçimde tutun.

5. Eldivenler

Daha âlâ için eldiven giyin, ister bahçeyle uğraşın, ister mesken paklığı yapın, ister bulaşık yıkayın, ister sert kimyasallar kullanın, ellerinizi kapalı tutun. Eldiven taktığınızda hem tırnaklarınızın kurumasını önlersiniz birebir vakitte tırnaklarınızı kirden arındırmış olursunuz. Bunu yapmak tırnaklarınızı kırılmaya ve soğuk havaya karşı koruyabilir.
 
Üst