2023 sanal gerçekliğin yılı olacak

TrueFate

New member
2023 sanal gerçekliğin yılı olacak Deloitte, 2023 Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) Öngörüleri raporunu yayınladı. Raporda öne çıkan başlıklardan biri sanal gerçeklik (VR) yükselişi oldu. Son devirde bilhassa eğitim, sanayi, sıhhat, oyun, savunma sanayi, kültür ve turizm, seyahat ve cümbüşte ağır biçimde kullanılan VR, şirketlerin yatırım yaptığı bir alan haline geldi.

7 MİLYAR $’LIK PAZAR

Global VR pazarı bundan evvelki yıla göre yüzde 50 büyüyerek 7 milyar dolara ulaşacak. VR’ın her yıl artan popülaritesi ile bu büyümenin yüzde 90’ının sanal gerçeklik başlığı (VR headset) satışlarından geleceği düşünülüyor. 2023’te ortalama fiyatının 450 dolar olacağı öngörülen sanal gerçeklik başlıklarından 14 milyon adet satılacağı iddia ediliyor. Raporda; alışverişin toplumsal medyaya yöneleceği ve bu alandaki pazar büyüklüğünün yıllık 1 trilyon doları aşacağız söz edildi.

Metin Aslantaş


İŞ HAYATINA YENİ TEKNOLOJİLER

Deloitte Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Başkanı Metin Aslantaş, dünyada yükselen VR kullanma eğiliminin farklı alanlara da taşınacağını belirtti. Aslantaş; iş tecrübelerinin simülasyonlarında, kurumsal ve endüstriyel sistemleri görselleştirmekte ve aralık niçiniyle oluşması beklenen zorlukların üstesinden gelinmesinde VR’ın ömrü kolaylaştırdığını vurguladı.
 
Üst