Travma ve tesirleri

Klause

New member
Travma; hayatımız için, bedenimizin bütünlüğü için, sevdiklerimiz için, hayat ve paha sistemlerimiz için önemli bir tehdit içeren olağandışı her türlü olaydır.

Travma Cinsleri

1. Ani, beklenmedik bir biçimde ortaya çıkan, sonlu bir süre devam eden, başı ve sonu belirli olan olaylar. Örnek: doğal afetler, kazalar, ani kayıplar

2. Öngörülebilen, yinelayıcı ve daima yaşanan tehlikeler. Örnek: savaş, cinsel taciz, politik baskılar, takibe alınma, şiddet kullanılan şartlarda yaşama, azap, eziyet, mahpus hayatı

3. Her iki travma/zorlu hayat olaylarının bir ortada görüldüğü durumlar. Örnek: bir doğal afetten daha sonra konut içi şiddetin artması, ekonomik krizler

Travma daha sonrası Muhtemel Yansılar

Kişi yaşadığı travmadan daha sonra; çaresizlik, denetimi keybettiği fikri, utanç, suçluluk, ürkeklik, tasa, hiddet, öfke, katılık, duygusuzluk, zayıflık, kırılganlık üzere hisler hissedebilir.

Travmatik hadiseden sağ olarak kurtulmuş olmaya ait his ve niyetler; memnun, müteşekkir, minnettar, rahatlık, gururlu, şanslı olduğunu düşünme, enerjik olma hali de ortaya çıkabilmektedir.

Fizyolojik Reaksiyonlar

Kişi travma daha sonrasında; yorgunluk, bitkinlik, uyku sorunları çok uyarılmışlık, bedensel yakınmalar, bağışıklık sisteminin bozulması iştah bozuklukları üzere fizyolojik meseleler yaşayabilir.

Duygusal Yansılar

Kişi travma daha sonrasında; şok, dehşet ve tasalar (olayın yenidenlanması korkusu, faydalanmaktan ve ölmekten korkma, ailesinden başka kalmaktan ya da yalnız kalmaktan korkma), hüzün, kendini suçlama, öfke ve huzursuzluk, anlaşılamama duygusu, çaresizlik, gerginlik, sonluluk, ayrışma (disosiyasyon), çökkünlük üzere duygusal reaksiyonlar verebilir.

Bilişsel Reaksiyonlar

Vakit teriminin algılanmasındaki değişiklik: Güya vakit durmuş ya da epeyce süratli geçiyormuş üzere

Olaya ait vakit sırasında karışıklık

Görsel çarpıtmalar: Uzaklaşan manzaralar, artan detalar üzere algısal değişimler deneyimleyebilir.

İşitsel çarpıtmalar: zayıflayan ya da güçlenen sesler

Gerçek dışılık ve rahatsız edici imgeler

Vücut algısında değişiklik

Hayat için gerekli olan inançlar: Dünya inançlı bir yerdir, Dünya adildir, Ben kıymetliyim, Berbat olaylar benim başıma gelmez üzere inançları sarsılabilir ve yerine çarpıtılmış inançlar alabilir;

İnançta değilim ve tekrar asla inançta olmayacağım.

Benim dünyam acımasız bir dünya ve bu dünyada neler olacağını evvelinde kestirmek imkansız.

Kimse benimle nitekim ilgilenemez; artık yalnızım.

Tehlikelerden korunmam mümkün değil.

Bu tekrar olacak ve benim elimden hiçbirşey gelmeyecek vb.

Travma daha sonrası Gerilim Bozukluğu (TSSB) Belirtileri

Çok uyarılmışlık

İstenmediği biçimde olay ile ilgili yinelayan anılar

Kaçınma davranışları ile karakterizedir.

Travmatik tecrübenin üzerinden birkaç hafta geçmesine karşın; uykusuzluk, kabus, olayla ilgili anıların rahatsız edici formda sık sık hatırlanması, daima olarak olayın yinelanacağı korkusu ve bu niçinle diken üstünde hissetme, kolay irkilme, kolay sonlanma, yabancılaşma (başkaları beni yahut yaşadıklarımı anlamıyor hissi), olayı hatırlatan durumlarda huzursuzluk ve bu durumlardan kaçınma- belirtiler devam ediyorsa Travma daha sonrası Gerilim Bozukluğu düşünülmelidir.