Milletlerarası yardım daveti: Azerbaycan ordusu yola çıktı

TasFirin

New member
Milletlerarası yardım daveti: Azerbaycan ordusu yola çıktı Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7,4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Sarsıntı birfazlaca kentte hissedildi. Çok sayıda kentte meskenler yıkıldı. Sarsıntının akabinde hayli sayıda şiddetli artçı sarsıntı gerçekleşti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bölgede acil durum ilan edildi. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin de kısa müddette Türkiye’ye yardım için zelzele bölgesine hareket edeceği bildirildi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli, 7.4 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Etraf vilayetlerden de şiddetli formda hissedilen zelzele niçiniyle binaların yıkıldığı, can ve mal kaybının yaşandığı ayrıntıları geliyor. Memleketler arası yardımı da içeren dördüncü düzey alarm verdiklerini açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şimdiye kadar en büyüğü 6.6 olan 22 artçı sarsıntı oldu” bilgisini verdi. AFAD, saat 06.30 prestijiyle 7 vilayette 76 kişinin hayatını yitirdiğini, 440 kişinin yaralandığını deklare etti.

Soylu: Dördüncü düzey alarm ortaya koyduk!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Adıyaman ve Şanlıurfa sarsıntıdan etkilendi. 7.4 büyüklüğündeki zelzele şüphesiz büyük bir zelzele. 3. düzey alarm verildi. Sarsıntının tesirlerini değerlendirmeye çalışıyoruz. Arama ve kurtarma takımlarımı bölgeye sevk ettik. Tüm ünitelerimiz teyakkuz halinde. Son gelen artçı 6.4 olarak yaşandı. Bütün takımlarımız teyakkuz halinde. Dördüncü düzey alarm ortaya koyduk. Bu, milletlerarası yardımı da içeren bir alarmdır” açıklamasında bulundu.