10 yıllık Flixbus: bagajda tavuk kanadı ve papağan kokusu

Klause

New member
Aşk ilanı
Tavuk kanadı kokusu, el bagajındaki papağan ve yeni arkadaşlar – on yıllık Flixbus anıları

Flixbus ile seyahat etmek cüzdanda kolaydır. Daha da fazlası, bir gecede seyahat ederseniz ve böylece geliş ve gidişte iki gecelik konaklama ücretinden tasarruf ederseniz. Bu taktiğin çoğu zaman benim değerli uykuma mal olması, deneyimin bir parçası.

© Ralph Peters / Imago Resimleri

Laura Hindelang

Flixbus ve ben çok şey yaşadık diyebilirsiniz. Yeşil yoldaşın Avrupa’da yollarda olduğu on yılda inişler ve çıkışlar yaşadık. Pek çok Flixbus yolculuğundan doğan anılar her zaman çekilen zorluklara değerdi.

İlk Flixbus yolculuğum daha otobüse binmeden sona erdi. O zamanlar, dokuz yıl önce, bir hafta sonu için Hamburg’a gitmem, Hansa şehrine sırılsıklam aşık olmam ve daha sonra evlat edindiğim evim olarak burayı seçmem gerekiyordu. Yorgun gözlerim sabahın erken saatlerinde bileti daha yakından inceleseydi, tahminimin aksine kalkışın sabah 7.30’da DEĞİL, sabah 6.30’da (altı buçuk ile sabah 7.30 iki farklı saat) olduğunu fark edebilirlerdi. kez, bu hikayenin ilerleyen kısımlarında beni tekrar mahkum etmeli). Flixbus yardım hattı çok yardımcı oldu ve beni daha sonraki bir seyahat için yeniden rezerve etti. Böylece Hamburg ile olan aşk hikayesi yoluna girebildi. Flixbus ile olan aşk hikayesi de öyle.

Artık bir Flixbus uzmanıyım: Oropax ve uyku maskeleri temel ekipmanın bir parçası

Elbette öyle uykusuz geceler vardır ki, katlanıp yerinizde sağa sola dönüp durursunuz, son duşunu muhtemelen iki ay önce almış olan koltuk komşuları, o kokmuş, sıkışık otobüs tuvaletleri ve trafik sıkışıklığının noktaladığı o sonsuz uzun yolculuklar vardır. Otoban daha da uzun olacak. Ancak tüm bu küçük sıkıntıların Flixbus’un sunduklarıyla karşılaştırıldığında hiçbir önemi yok: Avrupa’yı çok az parayla dolaşın. Ve bu – en azından benim deneyimime göre – genellikle trenle olduğundan daha güvenilir ve rahat. Tam olarak on yıl önce, otobüs şirketi Münih ile Nürnberg arasındaki ilk hattını hizmete açtı. O zamandan beri Flixbus, Corona yıllarının dışında hızla büyüyor. Geçen yıl şirket 60 milyon yolcu taşıdı.

Lufthansa Çarşamba günü iptal edilen çok sayıda uçuşla mücadele etti

Alman havaalanlarında kaos

“Cuma günü bir felakete doğru gidiyoruz”: Başarısızlık ve olası sonuçları hakkında Lufthansa çalışanları

02/15/2023

Tabii ben de dahil. Son yıllarda Flixbus ile sayısız kez seyahat ettim. Ya tatilde, kısa şehir gezilerinde ya da Frankfurt yakınlarındaki evimde. Ve neredeyse her yolculuk unutulmaz bir anı ile bağlantılıdır. Oda arkadaşımla Brüksel’e gittiğimiz bir zaman vardı ve otobüs yeşil Flixbus gölgesinde boyanmadığı için ayrıldığımızda otobüsü bulamamıştık. Sonunda bindiğimizde, sadece arka kapının yanında bir koltuk vardı, böylece her durakta dondurucu bir hava iliklerimize kadar sızıyordu. Hatadan ders çıkardık: Birkaç yıl sonra Prag’a yaptığımız bir gezide, otobüs profesyonelleri haline geldik ve son sırayı işgal edecek ve uyku maskeleri ve oropax sayesinde etrafta olup bitenleri tamamen engelleyecek kadar erken oradaydık. biz.

Uçakta bir saat yerine Flixbus’ta 13 saat

Bir keresinde Zürih’e giden bir uçuşu kaçırmıştık (işte zamanla ilgili sorun yine buradaydı) ve onun yerine Flixbus’a geçmek zorunda kalmıştık. Flixbus, ihtiyacı olan kurtarıcı. Bir saatlik uçuş, 13 saatlik otobüs yolculuğuna dönüştü. Ancak, benim kırılmamış rekorum Stockholm’e 17 saat – biraz işkence ama yılbaşından hemen önce uçuşlar çok pahalıydı. Ayrıca, bir Ryanair uçuşunun aksine, bavulumda en azından sınırsız miktarda sıvı (sıcak şarap) taşıyabilirdim. İsveç’in güneyindeki bir köyde kısa bir aradan sonra otobüs şoförü binmeme izin vermedi. Ama bunun nedeni sıcak şarap değil, biletim olmadığını düşünmesiydi. Kendisine defalarca göstermeme rağmen, sorunu yalnızca Flixbus genel merkezini arayarak çözdü.

Bir keresinde, Flixbus feribotla sudan geçerken kendimi Venedik’e yaptığım bir gezide aniden Konstanz Gölü’nde buldum. Hiç beklemediğim bir manzara. ABD’de bile Flixbus ile seyahat ettim. San Diego hostelindeki başka bir turist Flixbus ile devam etmemi önerdiğinde, onun ABD şirketi Greyhound’u kastettiğini düşündüm. Aslında, Alman şirketi 2021’de ABD’li muadilini devraldı. Ancak bundan önce bile, yeşil yoldaşlar zaten Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde ilerliyordu. Bu yüzden, Los Angeles silüeti ufukta göründüğünde tanıdık Flixbus’umun ön sırasında oturuyordum. O sırada İrlanda’dan bazı kızlarla arkadaş oldum. Flixbus’u düşük bütçeli bir seyahat aracı olarak kullanan diğer birçok öğrenci ve gençle sık sık güzel tanıdıklar edindim. Örneğin, beni Hamburg’da ziyaret eden bir Fransız Erasmus öğrencisiyle.

Bagajda mobilya parçaları ve el çantasında bir papağan

Aksi takdirde, Flixbus müşterisi ya ilginç sosyal bilgiler için materyal ya da orta ölçekli öfke nöbetleri sunar. İkincisi, örneğin, gecenin bir yarısı yüksek sesle telefon görüşmesi yapan ve kucağında koca bir kova olduğu tavuk kanadı kokusuyla otobüsü dolduran bir adam durumunda. O zamanlar Manchester üzerinden Küba’dan Düsseldorf’a uçmuştum, hâlâ Hamburg’a dönmem gerekiyordu ve tek dileğim uyumaktı. Bir de Flixbus ile hareketlerini yönetmeye çalışan ve tüm mobilya parçalarını otobüsün arkasındaki bagaj bölmesine dolduran yolcular var. Ya da evcil hayvan kaçakçılığı yapan insanlar. Çünkü hem köpekler hem de diğer tüm hayvanlar aslında taşımanın dışındadır. Ama bu, yanımdaki bir kadının çantasında papağan taşımasına engel olmadı.

İsviçre'deki Gotthard Geçidi geçiş yolunda bir Flixbus

Elbette Flixbus ile otobanda gri çorak arazide sık sık seyahat ediyorsunuz, ancak bazen burada, İsviçre’deki Gotthard Geçidi’nde olduğu gibi, otobüsün penceresinden muhteşem bir manzaraya sahip oluyorsunuz.

© Pius Koller/ / Picture Alliance

Ne zaman eve otobüsle gitsem, ailem Flixbus’tan gelecek hikayeleri hevesle beklerdi. Ya da büyükannemin dediği gibi “Fixbus”. Ne de olsa, bir zamanlar görkemli bir dil sürçmesiyle şunu öğrenmek isteyen babamdan daha yakındı: “BlablaCar ile mi yoksa Netflix ile mi sürüyorsun?” Bugün artık böyle bir şey yok – Flixbus adından söz ettirdi, şu anda 40’tan fazla ülkede yollarda ve Avrupa ve Kuzey Amerika’nın yanı sıra Türkiye ve Güney Amerika’da da hatlara hizmet veriyor. “Flixtrain” ile grup, raylara da genişledi. Kurucu ortak ve CEO André Schwämmlein, yıl dönümü münasebetiyle Flixbus’un satışları hakkında herhangi bir bilgi vermemesine rağmen, 2022’nin bugüne kadarki en başarılı yıl olduğunu söyledi. Almanya biletinin tanıtılması, başarıyı azaltabilir. Flixbus, bölgesel ve yerel ulaşım için aylık 49 avroluk sabit fiyata dahil olmak istiyor, ancak şu ana kadar bu dilek yerine getirilmedi.

Ben de Almanya içi yolculuklar için trene geçtim. Tren yolculukları genellikle gecikmeler, iptaller veya diğer tipik sorunlarla ilişkilendirilse de, trenler genellikle varış noktalarına daha hızlı ulaşır. Bahn-Card aldığımdan beri tasarruflu tarifeler Flixbus ile aynı seviyede.

retro seyahat

Tren yolculuğu lüks bir zevkken

Ancak Avrupa ulusal sınırlarını aşan yolculuklar için hala yeşil araca binmeyi seviyorum. Fiyat nedeniyle, çevre nedeniyle ve tabii ki anılar nedeniyle. Bazıları garip veya itici, bazıları komik ve kaprisli ve diğerleri çok güzel – tıpkı bir aşk hikayesinin olması gerektiği gibi.

kaynaklar: Alman basın ajansı “Süddeutsche Zeitung”

#Konular